Такий розвиток подій не виключають військові експерти у випадку, якщо Чорноморський флот Роси, дислокований у Криму, вв'яжеться у збройний конфлікт на Кавказі
Через гарячі події у Грузії тривожно стало і в Україні. Учора Київ висловив глибоку стурбованість тим, що частина кораблів Чорноморського флоту Російської Федерації, яка тимчасово базується у Севастополі, передислокувалася до кордонів Грузії...
МІНІСТЕРСТВО ЗАКОРДОННИХ СПРАВ України оприлюднило заяву, в якій застерегло Росію від можливої участі Чорноморського флоту у збройному конфлікті у Грузії. В іншому випадку, йдеться у документі МЗС, Україна залишає за собою право, відповідно до норм міжнародного права та вітчизняного законодавства, заборонити повернення на свою територію задіяних у війні кораблів та суден.
Схоже, тверда позиція української влади змусила Кремль замислитися. У відповідь на це застереження у російському Генштабі заявили: "Це питання - нове, і воно потребує опрацювання. Втрутилася третя сторона. Що за цим стоїть, ми поки що не знаємо...".
Нагадаємо, у неділю зовнішньополітичне відомство України повідомило, що 9 серпня із Севастополя вийшла оперативна група кораблів Чорноморського флоту Росії на чолі з командувачем ЧФ РФ адміралом О. Клецковим. До складу цієї групи входять ракетний крейсер "Москва", ВПК "Сметливый", МПК "Муромец" та "Александровец", два ракетні катери, морський транспорт "Генерал Рябиков" та рятувальне судно "Эпрон".
А напередодні курс на Новоросійськ взяв ВДК "Ямал" (за повідомленням деяких ЗМІ, ці кораблі вже обстрілювали грузинські позиції). Крім того, велика група кораблів ЧФ РФ, дислокованих у Севастополі, взяла участь у стратегічних навчаннях "Кавказ - 2008" і залишилась у районі Новоросійська.
Напередодні Україна закликала Росію поважати територіальну цілісність Грузії і негайно вивести свої війська з чужої території. Російська влада відреагувала підвищеним тоном. Москва звинуватила Київ у тому, що її військові поставки сприяли... етнічним чисткам та інтервенції Грузи у Південну Осетію. Відтак, як ідеться у заяві МЗС Росії, Україна "не має ніякого морального права повчати інших", а тим більше "претендувати на роль у врегулюванні конфлікту".
У тон російським нотам прозвучали заяви деяких вітчизняних політиків. Лідер компартії України Петро Симоненко закликав "порушити кримінальну справу за фактом незаконних поставок української зброї в Грузію". А заступник голови Партії регіонів - народний депутат Ганна Герман заявила, що перебіг подій у Грузії "доводить доцільність збереження позаблокового статусу України". За її словами, "політика нейтралітету та невтручання - гарантія того, що українці не будуть гинути в окопах, влаштованих їм безвідповідальними політиками". Герман вважає, що українське МЗС перевищило свої повноваження, а його звернення до Росії - занадто різке. Герман також вимагає створення тимчасової парламентської комісії щодо розслідування законності продажу української зброї.
Іншої думки про події на Кавказі представники правих сил. Лідер Української народної парти Юрій Костенко заявив, що активні дії Росії у Грузії мають на меті показати, до чиєї сфери впливу належить цей та інші регіони колишнього СРСР. На думку Костенка, військовими діями проти Грузії Росія попереджає Україну щодо її євроінтеграційних планів. За словами лідера УНП, останні події в Грузії мають також стати застережливим сигналом для вітчизняних політиків, які заграють з Кремлем.
А тим часом українська влада докладає активних зусиль для врегулювання російсько-грузинського конфлікту. В останні дні Президент Віктор Ющенко провів низку телефонних консультацій з керівниками впливових держав та міжнародних інституцій і попросив їх використати свій вплив для негайного припинення конфлікту. Вслід за своїм спеціальним представником глава Української держави послав до Тбілісі і міністра закордонних справ з пакетом миротворчих пропозицій. Віктор Ющенко також видав указ, яким передбачено надання гуманітарної допомоги цивільному населенню, яке потерпає внаслідок загострення конфлікту у Грузії. У район бойових дій від України скерують медичні препарати, продукти харчування, санітарно-господарське майно. Українська влада також висловила готовність допомогти з евакуацією мирного населення.
Коментар для «ВЗ»
Олександр СУШКО,
науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва
Уже очевидно, що кораблі Чорноморського флоту Росії, які базуються у Криму, беруть участь у блокаді Грузії, навіть у конкретних військових діях. У зв'язку з цим треба розуміти, чим ризикує Україна та окремі її регіони, насамперед Севастополь. Згідно з міжнародним правом, якщо є військові дії між двома державами, а на території третьої базуються війська одного з двох суб'єктів збройного конфлікту і ці війська беруть участь у військових діях, це означає, що третя сторона перебуває у стані війни з країною, проти якої воює той, хто базує на її території свої війська. Військові дії Чорноморського флоту Росії у Грузії однозначно і де-юре означають втягнення України у війну на боці Росії. Щоб запобігти цьому втягненню, у нас немає ніякого іншого виходу, як заборонити повернення цих кораблів у Севастополь. В іншому випадку Грузія отримає легітимне право завдати вогневий удар по місту Севастополю та його військовій базі (така ймовірність суто теоретична, але вона є). Зрозуміло, що такий розвиток подій не входить в інтереси України, зокрема тих, хто живе у Севастополі.
В угоді про тимчасове базування Чорноморського флоту Росії в Україні міститься цілком однозначне застереження про те, що ЧФ РФ, який дислокується на нашій території, не може без згоди України брати участь у будь-яких військових операціях. Відтак, аналізуючи останні події, можна говорити про грубе порушення Росією цієї угоди.
Іван ФАРІОН
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ