Заради збереження посади заступника голови Львівської обласної ради для Людмили Козак депутати фракції БЮТу вчора, 23 червня, під час сесії знеструмили електрону систему голосування облради. Однак опоненти з інших фракцій таки проголосували за звільнення чільника фракції БЮТ.
Тінь Сеника
Голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник жваво у ручний спосіб проголосував за прийняття порядку денного сесії в цілому і мав досить задоволений вигляд після звільнення свого заступника. Хоча, зважаючи на статус голови, міг би зайняти більш нейтральну позицію, адже очевидним (на момент знеструмлення системи голосування і блокування трибуни БЮТом) було те, що затвердження порядку денного в цілому у редакції УНП означатиме відставку Козак. Навіщо Сенику відставка Козак? Заради повноти влади. Адже зосередження владного ресурсу облради в одних руках дає Мирославу Сенику можливість ширшого політичного маневру і політичного тиску при переформатуванні обласної ради, що тепер виглядає неминучим. Разом з тим, сконцентрувавши всю владу у своїх руках, Мирослав Сеник може себе поставити на один щабель за впливовістю з головою Львівської ОДА Миколою Кмітем, і навіть вище, бо є головою представницького органу. Навряд чи Сеника можна запідозрити у відсутності політичних амбіцій. Однак, Мирослав Сеник все-таки є людиною залежною, бо очолює колегіальний орган, відтак можливість самостійної гри голови, все ж таки, є обмеженою. Але, знову ж таки, цю обмеженість Сеник цілком компенсує вмінням маневрувати між інтересами депутатів, депутатських груп та фракцій.
Попри те, що роль ініціатора звільнення Людмили Козак взяла на себе фракція УНП, підстав прагнути її відставки мали усі фракції. Відтак, повірити словам депутата від УНП Михайла Коваля, що внесення питання в порядок денний сесії облради не було заздалегідь спланованим - неможливо.
Класний керівник проти учнів
За словами голови фракції НУНСу у Львівській обласній раді Олега Паски, проблема екс-вчителя Людмили Козак постала внаслідок її персонального конфлікту з депутатами обласної ради. Мовляв, через надто велике бажання повчати інших та втручатися у чужі справи Людмилу Козак не сприймають як заступника голови Львівської обласної ради. Більш того, на думку Олега Паски, Людмила Козак має проблеми всередині фракції, оскільки її не підтримала частина власних однопартійців під час нещодавнього таємного голосування за її кандидатуру на посаду першого заступника голови ЛОР.
Маневр НУНСу
Минулої суботи, 20 червня, конференція ЛОО НСНУ звернулася до всеукраїнського з’їзду партії, що відбудеться 27 червня, із пропозицією розірвати відносини з БЮТом у радах усіх рівнів. У Львівській обласній раді ця історична подія мала місце ще минулого року. Але згадана пропозиція, як і багато інших заяв НУНСу, останнім часом, свідчать про те, що «Наша Україна» взяла рішучий курс на відкриту конфронтацію з БЮТом. В цьому контексті звільнення Людмили Козак виглядає як частина плану «Нашої України». Не виключено, що різке протиставлення пропрезидентського НУНСу пропрем’єрському БЮТу буде своєрідною політичною технологією Віктора Ющенка на президентських виборах 2010 року. Це те ж саме протистояння Ющенко – Тимошенко, тільки на партійному рівні. Не треба також забувати про те, що львівські «нашоукраїнці» через звільнення бютівського заступника голови облради могли в чергове продемонструвати свою боєздатність напередодні партійного з’їзду. Це посилює позиції львівської делегації. Та й зрештою, хто сказав, що «Наша Україна» просто так віддасть БЮТу своє електоральне поле на Львівщині.
Де двоє б’ються, там «Свобода» виграє
Збирати все більший електоральний урожай після переможних тернопільських виборів прагне й ВО «Свобода». Після великої агітаційної кампанії, пов’язаної з ініціюванням позачергових сесій облрад Галичини, «Свобода» була розчарована провалом ПРіБЮТу. Оскільки нова коаліція дозволила б тягнибоківцям забрати під своє крило значну частину зраджених прихильників БЮТу (меншою мірою це стосується і НУНС).Відтак, звільнення Людмили Козак для «Свободи» – це моральна сатисфакція за надії на зростання рейтингу, яку БЮТ спочатку подарував, а потім позбавив Тягнибока і компанію. Безумовно, важливим для «Свободи» фактором при голосуванні за відставку Козак була ідеологія. Більш послідовного критика БЮТу в облраді немає. Власне, Блок Тимошенко на Галичині, аналізуючи соціологічні дослідження за останні місяці, став головним електоральним донором «Свободи». Відтак, чим більше тягнибоківці воюють з БЮТом, тим вищий у них рейтинг. Якщо взяти партійний спектр, то саме «Свобода» та БЮТ ведуть основну боротьбу за електоральне поле Львівщини.
Свій резон у звільненні Людмили Козак мала і фракція УНП. Власне, уенпісти єдині, хто відкрито заявив свою позицію. УНП не зміг пробачити БЮТу Галину Юрків, яка, прийшовши до обласної ради за списком Блоку Костенка-Плюща перейшла до опонентів. Привід це чи справжня причина того, що УНП ініціювала відставку Людмили Козак, – тепер не так важливо. Головне, що після відставки лідера фракції БЮТ з посади голови Львівської обласної ради, відбудеться переформатування представницького органу Львівщини.
Життя після відставки
Голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник вже встиг заявити, що за тиждень мають бути погоджені кандидатури двох заступників. Якщо компромісу не буде знайдено, то це тільки на користь чинному голові – на господарстві він залишиться один. Хоча більш ймовірним виглядає варіант за якого колективна змова проти Козак, повинна завершитися такою ж колективною згодою щодо поділу портфелів, інакше відставки заступника голови облради могло і не відбутися. Можливо, така згода вже досягнута ще до голосування за звільнення бютівки.
Після заяви Козак, що фракція БЮТ переходить в опозицію та віддає всі портфелі голів постійних депутатських комісій, облрадівський пиріг поділять поміж змовників. Очевидно, серед голів комісій і заступників Сеника не буде представників «Свободи», які вже давно в опозиції до всіх і вся. Серед нових заступників Сеника можна спрогнозувати кандидатуру від УНП, фракції, що ініціювала звільнення Людмили Козак. Можливо, повернеться «порист" Левко Захарчишин, який заявляв про таки намір.
Хай там як, але звільнення бютівки Людмили Козак і перехід фракції БЮТ в опозицію, може піти тільки на користь цій політичній силі і її кандидату в Президенти Юлії Тимошенко. Адже тепер усі провали за соціальну-економічну ситуацію в області можна буде перекласти на Сеника і нову антибютівську більшість, мовляв, вони керують на місцях і блокують благі дії Прем’єра. Стара технологія про добру царівну Тимошенко, якій заважають погані бояри.
Зрештою, коли пройде перша емоційна реакція, БЮТ, найімовірніше, почне задкувати, мовляв, вони перейшли у «конструктивну» опозицію. Коли ні, то бютівців можуть «попросити» відмовитися і від посад у виконавчій владі, зокрема, від посад голів РДА. Однак, те, що БЮТ відмовиться від посад в радах та адміністраціях, виглядає просто нереальним. Це суперечить генеральній лінії поведінки кандидата в президенти Юлії Тимошенко, яка нині активно напомповує коштами і обіцянками сільські і селищні ради – оплот її рейтингу на Західній Україні.
Петро МАРИЧ
Фото - zik.com.ua