Популярний варіант пошуку кохання у додатках та на сайтах знайомств має свої переваги та недоліки.

Фото: Depositphotos
Знайомства у бібліотеці чи барі, як і налагодження стосунків із сином маминої подруги, стають все менш популярним способом пошуків коханої “половинки”. Так, епоха цифрових технологій змінила способи знайти свою любов та перевела їх у більш доступний і простий формат – додатки та сайти для знайомств, як-от Tinder. Як зазначають журналісти DailyMail, онлайн-знайомства згубили традиційні способи зустрітись із партнером через друзів, членів родини чи співробітників.
За дослідженням науковців Майкла Розенфельд, Томаса Рубена і Соні Гаузен для Стенфордського університету, на початку 1960-х років понад третина пар знайомились один з одним через друзів, а ще понад 20% – через членів родини. Знайомились люди на роботі, у церкві, із сусідами та просто на вулиці. Звісно, ці способи створення стосунків та сім’ї діють і сьогодні. Проте у сучасному десятилітті онлайн-знайомства вже повністю затьмарюють інші методи пошуку партнера та охоплюють значну більшість усіх стосунків, зазначають дослідники Стенфордського університету.

Студентка магістратури з клінічної психології КІСПП та гештальт-консультантка у процесі навчання Олеся Філоненко пояснює, що сьогодні все більше людей працюють та навчаються віддалено, тож знайомства і дейтинг не є винятком. Раніше чимало пар знайомились на роботі, під час навчання чи в інших соціальних колах. Проте через переведення цих аспектів життя в онлайн-формат, змінюється і етика знайомств. Наприклад, усе менш прийнятним стає вступати в романтичні стосунки з колегами на роботі.
Ще одна причина в тому, що знайомства онлайн вимагають менше часу та сил. Аби поспілкувались з потенційною коханою “половинкою” онлайн, не потрібно приводити себе до ладу і йти на прогулянку у парк, на танці чи іншу подію, зазначає Олеся. Зараз достатньо завантажити додаток, створити там анкету і гортати стрічку у надії зустріти свою любов.
Психологиня також додає, протягом одного вечора офлайн можна познайомитись з однією-двома людьми, натомість онлайн-знайомства пропонують доступ користувачів до комунікації з десятками потенційних партнерів, до того ж з різних міст та регіонів.
“Онлайн-знайомства працюють набагато швидше. Ми можемо за невеликий проміжок часу отримати різний досвід спілкування, дізнатися основні факти про людину замість того, щоб зустрічатися з потенційними партнерами, отримувати враження про те, наскільки добре людина взаємодіє, а потім повільно вивчати різні факти про неї. Онлайн-знайомства зазвичай передбачають вивчення широкого спектра фактів про когось, перш ніж вирішити, чи хочемо ми зустрітися з ними особисто, таким чином нібито економлячи час”, – розповідає Олеся Філоненко.
До речі, така перевага онлайн-знайомств гарантує і безпеку у взаємодії з іншими людьми. Як наголошує Олеся, відсутність зустрічі та фізичної присутності дозволяє значно простіше припинити некомфортний контакт, що гарантує безпеку, у тому числі емоційну. Можливість проігнорувати повідомлення чи заблокувати користувача – це зрозумілий і доступний спосіб відмови від знайомства, який є простішим, ніж коли доводиться це робити офлайн.
“Як на мене, це особливо важливо для людей, які хвилюються з приводу знайомств та мають тенденцію уникати близькості. Певна дистанція онлайн може забезпечувати їм більший рівень комфорту”, – пояснює психологиня.
Сервіси для знайомств підходять тим, хто не впевнений у собі, соромиться окремих особливостей свого вигляду та прагне створити ідеальну картину себе як людини та потенційного для когось партнера.
“Та й загалом ідея віддати свою романтичну долю в руки алгоритмів може виглядати привабливо для різних людей. У реальному житті ми обмежені в тому, щоб якось фільтрувати потенційних партнерів. Звичайно, ми можемо знайомитися лише в певних середовищах, до прикладу у спортзалі, який регулярно відвідуємо, але це дозволяє нам реалізувати частково лише один критерій. Так, ця людина потенційно буде зацікавлена у здоровому способі життя, але це лише один пункт. Можливості онлайн сервісів тим часом дозволяють нам відфільтрувати людей за їхніми інтересами, професією, фізичними характеристиками чи навіть знаком зодіаку. Здається, що це забезпечує вищий рівень успішності знайомств, хоча в реальності повна подібність не є обов'язковою для побудови гарних стосунків”, – розповідає Олеся Філоненко.

Фото: Depositphotos
Звісно, масовість онлайн-знайомств та дейтингу має і свої ризики. Наприклад, пошуки кохання у додатках та на платформах часто зводиться до вибору людини на основі її зовнішнього вигляду та спілкуванню, яке вона пропонує в онлайн-розмовах. Часто це може формувати нереалістичні очікування про особистість, а згодом викликати розчарування. Тож з усією обережністю з людиною все ж доведеться зустрітися, аби отримати повне враження, зазначає Олеся.
“Крім того, алгоритми підбору партнерів, які часто працюють на основі пошуку подібності, насправді не обов'язково підвищують якість “метчу”. Вони абсолютно не здатні передбачити, як партнери змінюватимуться з часом, з якими труднощами зіткнуться і як це вплине на стосунки. Вони навіть не здатні передбачити, чи сподобаються нам такі прості характеристики, як запах людини чи те, як вона сміється. Тому насправді їхня ефективність у прогнозуванні стабільності відносин дуже обмежена”, – розповідає Олеся Філоненко.
Великий вибір партнерів може теж мати свої недоліки. Зокрема, спілкування з десятками людей може їх об’єктивізувати, тож користувачі за картинками втрачають свою особистість та індивідуальність. Окрім цього, зазначає психологиня, комусь може бути важко зупинитися “свайпати”.
“Здається, що ось-ось і ми зустрінемо саме того чи саме ту, що завжди є ще хтось кращий. Потрапляючи у цю пастку, ми ризикуємо так і не обрати й не піти на жодне побачення офлайн. Зрештою не можна недооцінювати те, що постійний перебір варіантів та безперервний процес знайомств також можуть втомлювати. Пошук партнера неначе перетворюється на конкурентний вид спорту. А якщо додати сюди ще те, що додатки та сайти для знайомств все більше комерціалізують, там з'являється багато ботів та аферистів, то ці платформи, які колись вважалися майбутнім романтичних стосунків, втрачають сенс”, – наголошує Олеся Філоненко.
Такі недоліки процесу пошуку любові зумовлюють чимало відмов користуватись застосунками для знайомств. Особисті взаємодії офлайн знову отримують “друге дихання”. А це зрештою породжує запитання, чи скоро почнуть з’являтись нові, альтернативні способи пошуку кохання?
Нагадаємо, що і до сьогодні існує формат знайомств, який використовували ще 100 років. Оголошення у газетах досі можна знайти у спеціалізованих виданнях. А про те, як виглядали такі повідомлення у пресі у минулому тисячолітті, Гал-інфо розповідало раніше.
