Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Спорт

Наталія Букса: виступаючи за Україну, відчуваю велику гордість

Львів’янка Наталія Букса, вихованка КЗ ДЮСШ «Дебют», успішно виступила на жіночому чемпіонаті Європи з шахів у грецькому Родосі.
Наталія Букса

Українка здобула 7,5 очка з 10-ти можливих і цей результат дозволив Наталії посісти високе друге місце з 180-ти (!!!) учасниць. Своїх найближчих переслідувачів у турнірній таблиці, які також набрали 7,5 очок, Наталя випередила за додатковими показниками. 

У розмові з журналістом Гал-Інфо Наталія Букса поділилася враженнями від свого вдалого результату, а також розповіла про підготовку до шахової Олімпіади-2024, де діючими чемпіонками є саме українки. 

Наталю, наскільки задоволені своїм результатом і з якими враженнями та емоції повертались із Греції?

Насправді дуже рада піднятися на п’єдестал, це завжди приємно. Не можу сказати, що мала конкретні цілі на турнір, тому другим місцем задоволена. Все складалося досить нелегко, тож при такому напруженні та динаміці гри дуже добре, що обійшла багатьох суперниць і здобула «срібло».

Ніколи раніше не потрапляла в трійку найкращих в особистих змаганнях на дорослому чемпіонаті Європи. Два роки тому посідала четверте місце. Чемпіонат Європи чомусь завжди видавався для мене складним. Останні декілька разів претендувала на потрапляння до трійки, але не могла досягти цього результату. Зараз я змогла і неймовірно задоволена.

Чи великі шанси були завершити турнір на першому місці?

Теоретично могла би бути першою, якби зіграла краще в дев’ятому турі. У мене була більш вигідна позиція, але мені не вдалося конвертувати перевагу в щось значуще. Якби перемогла в останньому турі, то все одно б фінішувала другою.

Чемпіонат Європи ти розпочала з перемоги, але поступилася  в другому турі болгарці Надії Тончевій. Чому, на твою думку, не вдалося перемогти і що відчували після поразки?

Трохи важко коментувати цю партію. Вона мала завершитись внічию. Робили певні помилки, але все зводилось до рівного результату. Я ж хотіла перемогти, вирішила ризикувати й допустилася прикрої помилки. Хотіла створити суперниці проблеми й таким чином виграти. Звичайно, засмутилася поразці, але не можу сказати, що це вибило мене з колії.

Як загалом відбувалась Ваша підготовка до чемпіонату Європи? Де та як зараз тренуєтесь?

Протягом декількох тижнів готувалася до турніру в Україні. Деколи тренуюся до змагань в азербайджанському Баку, Досить активно готувалася до чемпіонату і це дало свій результат.

Наскільки сильним був склад учасників континентальної першості?

Цьогоріч було чимало сильних суперників. Можливо, кілька топових шахісток пропускали змагання, але все одно конкуренція була запеклою. 

Перебуваючи за кордоном, Вас часто запитують про війну в Україні?

Так, буває, що мене запитують. Багато людей висловлюють співчуття та розуміння. Розповідала їм про повітряні тривоги, як це впливає на підготовку до змагань. Але я згадувала, що в маю друзів і знайомих зі східних і південних регіонів України, де ситуація набагато складніша. Нещодавно на війні загинув мій товариш Юрій Растрьопін, з яким ми займались разом шахами в дитинстві. Він багато років вчився в КЗ «Дебют», де я починала займатися шахами. 

Чому, на Вашу думку, топ-шахісти України доволі пасивні в своїх соцмережах стосовно висвітлювання війни в нашій державні?

Я би не сказала, що вони пасивні. Знаю, що багато хто сильно допомагає. Хтось збирав кошти на допомогу українцям у Європі. Не знаю чому, але це просто не рекламувалось і не висвітлювалось. Наприклад, Кирило Шевченко, який зараз виступає за Румунію, на початку повномасштабного вторгнення провів стрім і зібрав близько ста п’ятдесяти тисячі доларів на гуманітарну допомогу. Все-таки просто спостерігається недооцінка шахістів. Є чимало людей, які активно допомагають захисникам та іншим українцям, але це просто не висвітлюється.

Чи плануєш змагатись на Шаховій Олімпіаді в Будапешті, яка відбудеться у вересні?

Без сумніву, планую взяти участь. Я завжди з нетерпінням чекаю на командні змагання. Маю надію, що вийде організувати хороші збори для національної команди і ми зможемо добре підготуватись до Олімпіади. Ми - чинні олімпійські чемпіонки, тож хочемо повторити наш успіх цьогоріч. 

Чи відомо в якому складі буде грати збірна України? 

Мені, на жаль, ні. Думаю, що після другого місця на чемпіонаті Європи мені місце в збірній знайдеться (сміється). Складу команди я не знаю, питання не до мене, можу говорити лише за себе. Я готова. 

Чи є вже розуміння, як буде відбуватися підготовка до Олімпіади?

Наразі плануються збори, але поки не знаю дати та місце. Можливо, через два тижні буде більше конкретики стосовно цього питання. Було б супер, якщо б знайшлись люди, які б допомогли чи посприяли б у підготовці нашої збірної до майбутніх змагань, насамперед до Олімпіади. 

Як ти ставишся до того, що на Олімпіаді змагатимуться росіяни?

Наскільки мені відомо, російські шахові команди не будуть представлені на Олімпіаді. Наразі мені невідомо, чи змінилося рішення. Але мені дуже б не хотілося, щоб вони змагалися.

Твій чоловік гросмейстер з Азербайджану (Рауф Мамедов – Авт). Ймовірно, в тебе також були пропозиції з інших країн. Розкажи, які ти мала варіанти і чому вирішила залишитись в національній команді України?

Багато пропозицій отримала від початку повномасштабної війни. Ставила сама собі запитання, чи готова прийняти варіант виступати за іншу країну. Вирішила, що сьогодні, в складні часи для України, коли люди віддають життя за нашу свободу та незалежність, змагатися за команду з іноземної країни буде некоректно. Я була дуже задоволена своїм другим місцем на чемпіонаті Європи, і що про Україну знову почули на міжнародному спортивному майданчику. Відчуваю велику гордість, що представляю свою країну. 

Чи можеш розповісти, які країни тобі пропонували виступати за них?

Гадаю, це буде не зовсім коректно, якщо я, зрештою відмовила. Можу сказати, що це були дуже вигідні пропозиції (сміється).

Він дуже мені допомагав, за що я дуже вдячна. Мій чоловік – молодець, адже дуже непросто бути одруженим із шахісткою (сміється). Насамперед я постійно у від’їздах і часто не буваю вдома. Попри все він дуже сильно мене розуміє, підтримує та допомагає стати кращою. Звичайно, ми все-таки більше бачимось, ніж навпаки. Переважно ми разом на змаганнях і тренуваннях.

Олег Нападій, Гал-інфо

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ