У понеділок, 23 грудня, у Львові офіційно завершився чемпіонат України з шахів серед дорослих.
До слова, по-справжньому дорослих шахістів на головному старті року в Україні було не так багато. Більша половина чоловічих та жіночих змагань як і з класики, бліцу (блискавичні шахи) та рапіду (швидкі шахи) – це молоді таланти різних шахових шкіл України. Особливо помітно, що величезне представництво на чемпіонаті України з львівської школи КЗ «ДЮСШ» «Дебют». Хлопці та дівчата виділяються ідентичним верхнім одягом і це виглядає по-справжньому гарно. Понад 30 учасників чемпіонату України - представники Львівської шахової академії. Вони усі також гарно екіпіровані. Чемпіонат України у Львові – це, без перебільшення, шанс для молодих шахістів та справжній дорослий екзамен для них.
Учасники та призовий фонд
Готель «Дністер» хоч і зібрав далеко не найсильніший склад учасників, однак дуже важливо, що чемпіонат України 2024 року таки відбувся. Нікому не секрет, що велика частина наших гросмейстерів, особливо чоловіків, тепер мешкають за кордоном, а відтак їхня участь в національній першості стає неможливою. Незважаючи на це, гросмейстери у Львові присутні і більшість з них представляють саме місто Лева. Серед них - Михайло Олексієнко, Михайло Бродський, Володимир Ветошко, Дмитро Максімов (чемпіон України 2023 року), Євгенія Долуханова, Анастасія Рахмангулова, Мирослава Грабінська та інші. Що цікаво, на турнір з бліцу заявилися ще двоє гросмейстерів зі Львова – Мартин Кравців та Юрій Вовк. Вони, як і більше двохсот інших шахістів (до участі у чемпіонаті України допускалися шахістки з розрядом не нижче першого), змагаються не тільки за призові місця, а й за призовий фонд, загальна сума якого завдяки генеральному спонсору чемпіонату склала 600 тисяч гривень. Що цікаво, на цьому чемпіонаті України призовий фонд серед чоловіків та жінок був ідентичним. Грошові призи отримували не тільки ті гравці, які посіли 1-3 підсумкове місце.
Турнір з класики
В чоловіків не обійшлося без несподіванок і, що цікаво, ці несподіванки розпочалися з першого туру першості, у якій один з головних фаворитів турніру гросмейстер зі Львова Михайло Олексієнко зіграв внічию з Віктором Ковальчуком, рейтинг якого приблизно менший на 700 пунктів. Втім, після цієї нічиєї Михайло набрав дуже хороший хід і був дуже близьким до того, щоб стати чемпіоном України.
Справжня розв’язка турніру, і при чому несподівана, відбулася в останньому турі. Чемпіоном України став харків’янин Роман Дегтярьов, який в останньому турі обіграв гросмейстера Дмитра Максімова, а Михайло Олексієнко свою партію з Володимиром Ветошком зіграв внічию. Нічию також було зафіксовано на третій дошці і в партії між Даниїлом Мосесовим та Михайло Бродським. У підсумку Дегтярьов – чемпіон України, в Олексієнка – срібло, у Мосесова – бронза. Мосесов, який набрав сім очок, лише за додатковими показниками випередив Володимира Ветошка (7 очок і 4 місце) та Яна Дьоміна (7 очок і п’яте місце).
У змаганнях жінок все з ніг на голову перевернули останні два тури, хоча почалося все також з несподіванки. Гросмейстер Євгенія Долуханова не змогла обіграти значно нижчу за рейтингом Соломію Світенко. Після семи турів першості беззаперечною лідеркою турніру була 14-річна вихованка КЗ ДЮСШ «Дебют» Анастасія Гнатишин – 7 очок з 7-ми можливих. Втім, в останніх двох партіях Анастасія програла і здобула лише бронзу. В той час, коли, скажімо, у восьмому турі проти Євгенії Торопцевої Гнатишин могла робити нічию через повторення ходів і наближатися до історичного чемпіонства, Анастасія пішла в атаку і… «потрапила в полон». Як підсумок – перша поразка і перші сльози. В останньому турі Гнатишин програла гросмейстеру Анастасії Рахмангуловій, яка в підсумку стала другою. За волю до перемоги на церемонії нагородження президент Федерації шахів України Олександр Камишін вручив Анастасії Гнатишин ексклюзивний подарунок. Привітали спортсменку і нагородили найкращих також міський голова Львова Андрія Садовий та начальник управління спорту та молодіжної політики ЛМР Антон Нікулін. А чемпіонкою України дещо несподівано стала киянка Євгенія Торопцева. Що цікаво, гросмейстер Євгенія Долуханова, набравши 6,5 очок, стала лише четвертою, а Людмила Іваницька, яка згодом виграє турнір в бліц та рапід, з результатом 6,5 очок завершила турнір в класику на 5-ій сходинці.
Турнір з бліцу
Особливістю змагань з бліцу (блискавичні шахи) стало те, що їх проводили в той самий день, що і дев’ятий тур з класики. Тут шахістам довелося миттєво переключати свій мозок з одного мислення на зовсім інше. Блискавичні шахи – особливий турнір. Тут грубо помилитися чи, скажімо, «зівнути» фігуру може кожен. Та й були випадки, коли гросмейстер програвав, коли «падала» часова стрілка. Так була як мінімум в одній партії за участю гросмейстера зі Львова Юрія Вовка.
Що цікаво, на турнір з бліцу заявилося більше учасників (213), ніж на турнір з класики і серед них – беззаперечний рейтинг-фаворит зі Львова Мартин Кравців (рейтинг 2685). Забігаючи наперед, одразу зазначимо, що Мартин провів чудовий турнір, набравши 10 очок з 11-ти можливих. Після поразок від Кравціва деякі шахісти навіть жартували, що Мартин – це «машина» для гри в бліц і тут обіграти його практично нереально. До слова, Мартин Кравців не заявлявся в турнір з класичних шахів і цілеспрямовано провів підготовку саме до бліцу та рапіду.
Чемпіонство Кравціва виявилося беззаперечним, а от срібним призером в напруженій боротьбі став гросмейстер з Городка, що поблизу Львова, Володимир Ветошко. Одну з найкращих партій цього турніру Ветошко провів проти Олексієнка, якого зумів перемогти, а от в очній зустрічі з Кравцівим перемогу святкував Мартин. Бронзовим призером у бліці став молодий шахіст з Дніпра Артем Дячук.
У жіночих змаганнях з бліцу чемпіонкою України стала Людмила Іваницька з Івано-Франківська. Результат Іваницької – 9 очок і завдяки тому, що обіграла Гнатишин в очній зустрічі, перше місце посіла саме Іваницька. У Гнатишин також 9 очок, але срібна медаль. Третє місце з результатом у вісім очок посіла наша титулована Інна Гапоненко. Інна приїхала до Львова лише на турнір з бліцу та рапіду, у класиці участі не брала. Гросмейстер Анастасія Рахмангулова після, м’яко кажучи, невдалого турніру з бліцу (9 місце) не заявилася на турнір з рапіду.
Турнір з рапіду
На турнірі з швидких шахів також не обійшлося без несподіваних результатів. Тут також все вирішив останній тур, у якому «народився» новий чемпіон України. Ним став вихованець КЗ ДЮСШ «Дебют» зі Львова Владислав Фіщук. В останньому турі Фіщук чорними фігурами переміг гросмейстера Ветошка, в той час як на першій дошці доволі швидку нічию розписали гросмейстери Кравців та Бродський. Ймовірно, швидка нічия точно підійшла Бродському, а от Кравціва відкинула з першого місця на друге. Мартин на цьому турнірі був в чудовій формі і чому він відмовився грати на перемогу у цій партії, питання лише до нього. У підсумку двоє львів’ян Фіщук та Кравців перший та другий відповідно, а Бродський – третій. Останній сьогодні є головним тренером національної збірної України серед жінок і на турнірі у Львові він точно відкрив для себе нові імена. Юні дівчата та хлопці рано чи пізно стануть основою національної збірної.
На турнірі з рапіду серед жінок знову найкращою стала Людмила Іваніцька. Вона обіграла усіх своїх головних конкуренток за перше місце та набрала 8,5 очок з 9-ти можливих. Унікальний результат, погодьтесь. Особливо відзначимо успіх, а саме друге місце з сімома очками львів’янка Тетяни Скарбарчук, яка є вихованкою Львівської шахової академії. Третьою стала титулована Інна Гапоненко, набравши 6,5 очок. Чемпіонка України з класики Євгенія Торопцева, набравши також 6,5 очок, у рапіді стала четвертою.
Цифри та факти
Завдяки директору турніру Володимиру Грабінському вдалося дізнатися чимало цікавих фактів за підсумками шахового чемпіонату України.
- 213 учасників у бліці, 198 – у швидких шахах та 160 - у класиці;
- У першому турі з класики дві сенсації – гросмейстери Олексієнко та Долуханова не обіграли суперників значно нижчих за рейтингом;
- У турнірі з бліцу 11-річна львів’янка Соломія Світенко перемогла 4 (!) гросмейстерів;
- 14-річна Анастасія Гнатишин прекрасно стартувала на турнірі з класики (7 очок після 7-ми турів) та 6 перемог у стартових 6-ти партіях з бліцу. Анастасія виконала норму міжнародного майстра (WIM);
- Перемігши у турнірі з рапіду, львів’янин Владислав Фіщук виконав норму майстра спорту. Стартував 15-ми за рейтингом у турнірі з рапіду;
- На чемпіонаті України з бліцу дебютував 47-річний львів’янин Василь Корпан. Він набрав 5,5 очок, що, як для дебюту, дуже потужний результат. Василь – організатор багатьох благодійних футбольних матчів серед ветеранів на підтримку ЗСУ та організатор ветеранських змагань з футболу.
Класичні шахи
Чоловіки
1. Роман Дегтярьов - 7,5 очок
2. Михайло Олексієнко - 7,5 очок
3. Даниїл Мосесов - 7 очок
Жінки
1. Євгенія Торопцева - 7 очок
2. Анастасія Рахмангулова - 7 очок
3. Анастасія Гнатишин - 7 очок
Блискавичні шахи (бліц)
Чоловіки
1. Мартин Кравців - 10 очок
2. Володимир Ветошко - 9 очок
3. Дячук Артем - 9 очок
Жінки
1. Людмила Іваницька - 9 очок
2. Анастасія Гнатишин - 9 очок
3. Інна Гапоненко - 8 очок
Швидкісні шахи (рапід)
Чоловіки
1.Владислав Фіщук - 8 очок
2.Мартин Кравців - 7,5 очок
3.Михайло Бродський - 7 очок
Жінки
1.Людмила Іваницька - 8,5 очок
2.Тетяна Скарбарчук - 7 очок
3.Інна Гапоненко - 6,5 очок
Богдан Пастернак, Гал-інфо