2 липня — День працівника державної податкової служби України
Незважаючи на далеко не завжди позитивне ставлення українців до податківців, це потрібна для суспільства професія. Так вважає голова ДПА Львівщини Державний радник податкової служби ІІІ рангу Костянтин Зінкевич.
- Костянтине Володимировичу, наскільки я розумію, основна мета вашого призначення - збільшення надходження до бюджету. Чи є уже якісь результати за ті два місяці, які перебуваєте на посаді?
- У травні вперше цього року прогнозовані надходження до бюджету були виконані повністю. Тобто ті завдання, які перед нами ставив уряд, ми виконали. В першу чергу, за рахунок якісно проведеної роботи з підприємствами, які не бажали сплачувати податки у повному обсязі. У нас була серйозна проблема через те, що у таких основних бюджетоутворювальних підприємств, як "Львівська залізниця" та "Західенерго", відбувся колосальний спад платежів у цьому році.
У той же час цього місяця мали хороший приріст декларування ПДВ, порівняно з травнем. У січні-травні цього року до бюджетів усіх рівнів уже сплачено 2,434 мільярда. Це перевищує показники за аналогічний період минулого року на 547 мільйонів. Але якщо зважити на інфляційні процеси, певний ріст інвестиційних програм на Львівщині, зростання виробництва, то це недостатній рівень.
- Плани з приватизації уряд не зможе виконати, тож залишається лише одне джерело надходження бюджету - податки та збори. Чи не піднімають податковим адміністраціям плани?
- Не буває такого, що треба збільшити надходження на певну суму, і відповідно до цього встановлюють план зборів. Насправді дорога зворотна. Є об'єктивні показники розвитку кожного регіону (макроекономічні показники). Спочатку треба об'єктивно порахувати, скільки грошей можна отримати, а тоді розраховувати, на який рівень соціального забезпечення можна вийти. Наше завдання - проаналізувати, чи відповідають розрахункові цифри даному регіону. Не можна змусити платника заплатити більше, ніж він зобов'язаний. Наше завдання лише змусити його платити своєчасно і у повному обсязі.
- Яким чином можна змусити людей добровільно платити податки?
- Потрібні дві речі. По-перше, виховання. Коли людина сплачує усі податки, це ознака патріотизму. По-друге, законодавець, податкова служба, правоохоронні органи повинні створити такі умови, при яких працювати нечесно було б невигідно. Людина повинна знати, що, нормально сплачуючи податки, вона може нормально вести свій бізнес і отримувати ті прибутки, на які вона розраховує, і її не зможуть обійти недобросовісні конкуренти. Треба максимально відійти від кримінальної відповідальності, окрім особливо тяжких злочинів. Економічні порушення повинні каратись економічними санкціями.
На Львівщині є 158 збиткових підприємств, з них 38 - у торгівлі. Нехай десять-двадцять з них мають на це об'єктивні причини, але зрозуміло, що приватні підприємства не працюватимуть собі на збиток. Наше завдання перевірити кожне з цих підприємств і довести їм, що вони не є збитковими, а просто ховають гроші. Це легко. Наприклад, є кафе, за день його виручка - до тисячі гривень. Коли приходять податківці і спостерігають за виробничим процесом, вона зростає у п'ять, а інколи й у п'ятнадцять разів, бо тоді жоден товар не може пройти повз касовий апарат.
- В Україні давно говорять про необхідні зміни до податкового законодавства, тим не менше, новий Податковий кодекс залишається лише проектом. Які зміни до законодавства є першочерговими?
- Можна багато сперечатися, скільки відсотків повинно становити ПДВ - 20%, 17% чи 15? Можна говорити про зменшення чи збільшення розміру податку на прибуток. Але не це головне. Головне, аби були сталі правила гри для бізнесу. Зараз кожен законодавчий акт обріс уже навіть не десятками поправок, додатків, змін, які вносяться досить часто і хаотично. Підприємцям треба знати, що хоча б на п'ять років вони матимуть визначені правила. Уряд обіцяє зменшення податкового тиску, хоча, якщо брати європейські мірки, то у нас не таке уже й велике податкове навантаження на підприємства. Складніші відносини у нашій державі з Пенсійним фондом та нарахуванням на заробітну плату. Основне завдання Податкового кодексу - сталі правила гри на певний, досить тривалий, період.
- У проектах пропонують кілька нових податків зокрема податок на нерухомість. Чи варто їх вводити, і від яких існуючих податків, можливо, варто відмовитись?
- Найкраще - це коли є збалансований бюджет, який і виробництву дозволяє розвиватися, і різні соціальні програми виконувати. Якщо туризм стає надприбутковим бізнесом, значить держава може з цієї діяльності отримати трошки більше. В той же час є інший вид діяльності, який потребує підтримки, то варто на якийсь період дати пільги. Капітал завжди шукає прибуток. Якщо дати занадто пільгові умови, то гроші втечуть туди. Але тоді ризикуємо отримати перевиробництво та певний занепад галузі. Завдання Мінекономіки та Мінфіну збалансувати ці речі.
Щодо податку на нерухомість, то це нормальна світова практика. В Україні є чимало спекулянтів, які скуповують нерухоме майно і просто консервують його з розрахунком, що за кілька років його можна буде значно дорожче продати. Новий податок зробить невигідним такий бізнес - якщо придбав нерухомість, треба її використовувати. Податки повинні стимулювати бізнесменів працювати.
- Чи потрібні нам вільні економічні, чи як їх тепер пропонують називати, "інвестиційні зони"?
- В Україні є чимало депресивних регіонів. Наприклад, Яворівщина, де колись видобували сірку, Сокальщина та Червоноград, де закриваються шахти. Але ж люди живуть у цих містах, і їм потрібна робота. Якби держава мала достатньо можливостей забезпечити розвиток цих регіонів, тоді такої потреби в інвестиційних зонах не було б. Створення зон, яким надаються певні пільги, - це один із варіантів залучення коштів, яких не має держава. Але щоб не вийшло так, що якісь ділки провертають у цих зонах свої торгові операції та отримують надприбутки, їхня діяльність має бути чітко регламентована, повинен бути перелік видів діяльності, які мають право на податкові пільги, а також постійний нагляд з боку контролюючих органів.
- Зважаючи на професійне свято, що б побажали своїм колегам?
- Платникам податків хочу побажати успіхів у їхніх справах, адже від успішного ведення їхнього бізнесу залежить благополуччя держави. Працівникам податкових служб бажаю здоров'я та сімейного благополуччя, адже не завжди вони можуть приділити достатньо уваги своїм родинам. А ще розуміння того, наскільки важливу справу вони роблять для суспільства, та виконання своїх обов'язків з високо піднятою головою.
Розмовляла Зіновія ВОРОНОВИЧ.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ