Після подій у Південній Осетії стало зрозуміло, що Україна більше не може закривати очі на проблему подвійного громадянства. Деякі політики стверджують: Росія масово роздає свої паспорти севастопольцям. Те ж саме проробляє Румунія в областях нашої країни, що межують нею
Росія заходилася активно видавати паспорти в Севастополі, днями заявив народний депутат від НУ-НС Володимир Стретович. І додав, що «після чергової дрібної провокації на Кримському півострові Росія зможе задіяти формулу захисту співвітчизників». Нагадаємо, саме масова роздача російських паспортів жителям Абхазії й Південної Осетії слугувала для кремлівських стратегів прикриттям для нападу на Грузію. Мовляв, своїх громадян захищаємо. Сьогодні з 400 тис. севастопольців російських громадян лише 15 тис. – це військовослужбовці ЧФ (не враховуючи ченів їхніх родин, обслуговуючого персоналу, військових пенсіонерів). Офіційних даних про кількість російських громадян у Криму немає. Однак представники деяких проросійських партій заявляють, що на півострові громадян РФ близько 170 тис. Нескладно здогадатися, що в Москві власників російських паспортів вважають своїми громадянами. І готові захищати – був би привід. А привід, як свідчить ситуація в Грузії, створити можна. Гірше за все, як з'ясувала «24», що дотепер українська держава залишалася байдужою до незаконного інституту подвійного громадянства.
Забили на сполох й у парламентському комітеті з питань нацбеспеки. «Ми направлятимемо запити до відповідних спецслужб, аби з’ясувати, скільки на території України людей мають подвійне громадянство», - відзначив голова комітету Анатолій Гриценко. За його словами, така ситуація не може не тривожити Україну, оскільки становить загрозу національній безпеці. Щоправда, «24» так і не вдалося отримати інформацію про те, який на сьогоді стан справ з упійманням власників двох паспортів. У прес-службі СБУ «24» заявили, що це не в їхній компетенції, у МВС відмовилися надати яку-небудь інформацію по телефону, численні департаменти, комісії та комітети з питань громадянства облік таких людей не ведуть.
А їх, зважаючи на все, чимало. «Це давно вже не секрет! Багато депутатів ВР мають по два паспорти. У Чернівецькій області багато українців, які є також громадянами Румунії. У Закарпатті безліч наших громадян мають чеський, словацький, угорський паспорти. На Львівщині багато українців отримали громадянство Польщі, а в Криму й східних областях - громадянство Росії. Цією проблемою просто ніхто не займається!» -заявив «24» екс-представник президента в Криму, народний депутат Геннадій Москаль. Він нагадав, що в багатьох європейських країнах подвійне громадянство є нормою, і порадив політикам або чіткіше прописати закон про громадянство, або легалізувати те, що де-факто вже існує. Тим часом звинувачення на адресу Росії в незаконному забезпеченні українців другим паспортом заперечує народний депутат Василь Кисельов: «Я робив офіційний запит із цього приводу й отримав офіційну відповідь, що це все неправда. Це вигадки тих, хто ускладнює ситуацію й намагається штучно підв'язати Крим до грузинських подій», - заявив регіонал «24».
Нагадаємо, що Конституція України забороняє подвійне громадянство, однак українці можуть мати паспорти одразу кількох країн цілком безкарно. Адже та ж Конституція забороняє позбавляти громадянина України громадянства. Інші санк-ції в законодавстві теж не передбачені. Фактично будь-хто бажаючий може одержати російський (румунський) паспорт, не втрачаючи українського.
На разі ж у нас навчилися боротися лише з політичними порушниками паспортного режиму: епізоди з позбавленням українського громадянства Давида Жванії й депутата-перебіжчика від коаліції Юрія Бута, продемонстрували: якщо захочуть - то зможуть. Принаймні, налякати.