Цього місяця українці отримали черговий сюрприз, на цей раз вже пов‘язаний не з політикою, а з економікою – курс долара на світових ринках по відношенню до євро почав різко падати, і як стверджує більшість аналітиків фінансових ринків, це стане тенденцією на найближчі кілька років. В Україні ж поряд з тим, що євро почало набирати цифри, подолавши сім гривень за одне євро, масла в вогонь підлив ще й представник Національного банку, який заявив про те, що після виборів банк планує переглянути свою монетарну політику і відпустити курс «переоціненого» долара. Чи вдасться НБУ до таких заходів, залишається питанням, але вже можна говорити про те, що економічне життя в Україні через новітні валютні тенденції почало змінюватися.
Різке падіння курсу долара по відношенню до євро на світових біржах було зафіксовано 12 вересня, коли курс американської валюти знизився до позначки 1,388 дол./євро. Вже через пару днів курс євро подолав всі очікування фінансових аналітиків, перетнувши позначку 1,40 грн за долар. Станом на середу 26 вересня 2007 р. курс євро по відношенню до долара на світових біржах сягнув 1,4125 дол. за євро, встановивши в Україні готівковий курс гривні до євро на рівні 7.1235. Це офіційний курс НБУ, в обмінниках же купівельний курс євро коливається в межах 7.14 - 7.25 грн. Реально ж купити євро, попри задекларовані банками обмінні курси, можна не дешевше 7.16 грн.
Водночас щодо долара, то попри постійне падіння його курсу за кордоном, в Україні він залишився на рівні, який існує вже чи не кілька років – курс НБУ залишається на сталій позначці 5,05 грн/дол.
Якщо говорити про вплив ситуації, що склалась з валютою на життя громадян, то приємного виявилось досить мало, зрозуміло через що – через нестабільність. Частина громадян після почутої новини про ріст курсу євро і про грандіозні плани Національного банку України «відпустити» долар кинулася до канторів здавати долари та купувати на них євро, тим самим створюючи ажіотаж довкола європейської валюти, відтак дозволяючи банкам по максимуму „накручувати” обмінний курс, а також відкликати свої заощадження в американській валюті з банківських рахунків. Інша частина громадян, зрадівши тому, що при виборі валюти для депозиту обрала євро, водночас обмежила свої розрахунки за допомогою цієї валюти. Це в приватному секторі.
Торгівля та валюта
Останні тенденції на світових фінансових ринках призвели до різкого зростання цін на сировинних ринках, зокрема інвестори, які вкладали свій капітал у нафту, золото та пшеницю, отримали з початку року значний дохід. І така тенденція матиме продовження. Це означає що ціни і на українських сировинних ринках, які вже піднялися, зокрема на вже згадане золото, зерно, молоко та жиропродукцію, пальне, продовжуватимуть підніматися. Зрозуміло, що після виборів, оскільки чинний уряд в рамках передвиборчої кампанії намагається частково безуспішно їх стримувати.
Це на сировинних ринках. На ринках фінансування наслідки зміни курсів валют позначилися подорожчання валютних кредитів, відтак великі банки розгорнули кампанію з повального зменшення ставок за гривневих позиках. Здешевлення кредитів торкнулося не тільки населення, а й підприємств – ставки по позиках у національній валюті впали відразу на 2–3% річних у великих банках та 0,5–1,5% річних у менших. Наприклад, «Райффайзен Банк Аваль» зменшив ставки по автокредитах з 16-ти до 13,5% річних, по іпотеці - з 16 до 12,5% річних, Правекс-Банк зменшив гривневі кредити в рамках іпотечних програм на 2-3%, з автокредитування - на 0,5% річних. Повальне здешевлення торкнулося й державних програм, зокрема банк "Хрещатик" знизив ставки по гривневих кредитах, видаваним на покупку нерухомості в рамках програми співробітництва з Державною іпотечною установою на 0,9% - до 12% річних. Як запевняють фінансисти, при цьому банк не коригував типові договори з позичальниками й не підвищував розміри комісійних за оформлення позик.
Кампанія по перегляду ставок торкнулася й корпоративний сектор -- ставки по гривневих кредитах були знижені по ряду продуктів для середнього й малого бізнесу. Зокрема АКБ "Укрсоцбанк" зменшив автокредити на 2,5%, овердрафти - на 1%, дисконтне кредитування - на 1,5%. Для корпоративних клієнтів вартість позик у національній валюті знизилася в середньому на 1%.
Як зазначають фінансисти, позичальники оцінять зниження ставок, внаслідок чого відбудеться зсув акценту з інвалюти на гривню. Також банкіри обіцяють до кінця року ще не раз підживлювати попит на гривневі кредити. Втім, зниження ставок на крупне кредитування надалі не буде таким значним, як зазначають банкіри, воно не перевищить 0,5-1% річних. Великі знижки отримають хіба-що користувачі дрібних позик, які видаватимуть у магазинах, яких нинішнє зниження ставок не торкнулося.
«Через те, що в нас зараз значно більше іде товарів на експорт до країн Євросоюзу та мало до США, від зростання курсу євро, та від падіння курсу долара виграють в першу чергу експортери, які продають товар за євро, та імпортери, які продаючи свою продукцію на гривні закуповують дешевий долар, -- говорить екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник. – Щодо внутрішнього ринку, то збільшення курсу євро полегшить конкурентну боротьбу з імпортом вітчизняним виробникам, через те що імпорт товарів з країн ЄС подорожчає. Це можливість для вітчизняного виробника посилити свої позиції на внутрішньому ринку».
Нацбанк та його ініціатива
Коментуючи ініціативу Нацбанку ввести реальний курс долара по відношенню до гривні, що призведе до зниження обмінного курсу долар-гривня, Пинзеник зазначив що таке рішення вже давно назріло і є адекватним до теперішньої ситуації. «НБУ говорив про потребу «відпустити» курс долара вже давно, і рішення таке є правильним, тому що Нацбанк, постійно збільшуючи емісію не врятує курс долара, і разом з його падінням у всьому світі паралельно падатиме гривня. Тому я вважаю таке рішення виправданим», -- зазначив Пинзеник. За його словами після виборів спостерігатиметься наступна ситуація – курс долара впаде, але незначно, курс євро залишиться на нинішньому рівні і змінюватиметься відповідно до зміни курсу на світових ринках.
«Після виборів гривня зміцнюватиметься, але серйозних зрушень на ринку не буде, оскільки падіння курсу долара на декілька копійок призведе до збільшення попиту на нього. Просто буде реальний, а не завищений курс. Щодо євро, то зараз воно пов‘язано з курсом долара, для того щоб не було валютних спекуляцій. Після зниження курсу долара по відношенню до гривні, євро й надалі залишатиметься на стабільному рівні по відношенню до гривні і змінюватиметься в залежності від ситуації на світових ринках», -- сказав Пинзеник.
«Гривня є об‘єктивно недооціненою до долара, -- говорить експерт з валютної політики, співробітник Львівського інституту банківської справи Олексій Другов, -- Її реальний курс по відношенню до долара занижений приблизно на 25 %, тому курс мав би становити 3,5-4 грн за долар, але Нацбанк, попри всі заяви про зміну валютної політики навряд чи піде на такий крок. У всьому світі національні банки переважно займаються лише регулюванням рівня інфляції, а не підтримкою валютних курсів. В Україні ж навпаки – НБУ підтримує стабільний курс гривні, начебто з міркувань перехідного періоду. Думаю що поступово така політика змінюватиметься, але на скільки я ознайомлений з ситуацією в НБУ поки що кількість прихильників політики стабілізації переважає кількість прихильників коригування інфляції. Тому можна говорити про те що поки на чолі Нацбанку буде Стельмах та Шаповалов, політика НБУ буде й надалі політикою стабілізації і курс долара не відпускатимуть». Крім політики, аргументом, чому НБУ не відпускатиме наразі долар Другов називає те, що в України є золотовалютні резерви, які оцінюються в 28 млрд дол., і які постійно ростуть, що достатньо для підтримки будь якої валюти, а також те, що падіння долара невигідне багатьом вкладникам, які тримають свої гроші в банку в доларах, і серед них багато посадовців.
Втім експерт радить все ж таки тримати свої заощадження в гривнях та євро, і поступово переходити в валютних розрахунках на європейську валюту.
Прогнози
Різке подорожчання євро, заява представника НБУ знову викликало дискусії про майбутнє курсу гривні. «До грудня готівковий євро буде коштувати 7,15 грн., максимум 7,2 грн», - говорить виконавчий директор аналітичного центру CASE-Україна Дмитро Боярчук, -- євро буде зростати, і така динаміка збережеться мінімум на квартал. Щодо долара, то Нацбанк штучно підтримує стабільність шляхом скупки надлишку доларів. Але це поки що, курс на ревальвацію НБУ вимушений взяти під тиском Міжнародного валютного фонду. Його експерти давно і наполегливо рекомендували НБУ відпустити гривню у вільне плавання».
«Курс валют залежить від виборів, і наступного уряду, -- говорить експерт Центру економічної політики Андрій Кірченко, -- Якщо він підтримує імпортерів, і вирішить знизити курс долара до 4,5 грн., то курс євро становитиме 6,3 грн, а якщо прихильники експорту захочуть повернутися до курсу 5,3 за долар, то курс євро буде 7,5 грн".
«Курс долара до гривні і після виборів залишатиметься стабільним, попри заяви деяких працівників Нацбанку, -- говорить експерт МЦПД Олександр Жолудь, -- Про «відпуск» курсу гривні щодо долара в НБУ говорять вже досить давно, зараз про це заявив заступник голови НБУ Олександр Савченко, але ж до того він також говорив про валютну політику, яка так і не була реалізована. На мою думку курс НБУ долара до гривні й до кінця року залишиться на рівні 5.05 грн., хоча не виключено що він понижатиметься, але різкого падіння не буде. НБУ зміцнюватиме гривню, але в довгостроковому періоді».
Водночас щодо росту курсу євро, експерт прогнозує що ріст євро в найближчі місяці дещо призупиниться, але в довгостроковому періоді все ж таки продовжуватиме свій ріст.
«На найближчі пару місяців ріст євро вичерпаний, тому думаю що його курс дещо стабілізується з незначними відхиленнями, але надалі, в перспективі двох років продовжуватиме свій ріст»
Втім попри ріст євро, заощадження експерт радить зберігати такі в гривнях. «Найбільш вигідно тримати гроші в банках в гривнях, що ж до масової здачі доларів і купівля на ці гроші євро, то думаю цього не відбуватиметься. Насамперед через те що ті хто обмінюватиме долари на євро більше втратять на обмінних операціях аніж зароблять. Крім того люди навчені 2004 роком, коли спочатку за долар давали подекуди 7 грн, було створено штучний ажіотаж, а потім відбулося різке падіння курсу, і в результаті люди втратили. А ще В 2005 році Нацбанк обвалив курс долара з 5,3 до 5,0. Тоді втрати вкладників за депозитними внесками становили в середньому 1 мільярд доларів. Тому краще тримати в гривнях, менше ризиків», – зазначив експерт.
Валентин КОНЦЕВИЧ
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ