Слухай онлайн
Cуспільство  |  Історія

Архів СБУ розсекретив деталі будівництва і аварії на ЧАЕС

Фото: СБУ
Фото: СБУ
Фото: СБУ
Фото: СБУ
Фото: СБУ
Фото: СБУ
Фото: СБУ
Фото: СБУ
1/4
Як інформують у прес-центрі, галузевий державний архів Служби безпеки України та Український інститут національної пам’яті презентували другу книгу збірника ʺЧорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аваріїʺ.

У ній опубліковано документи, які охоплюють період від початку 1970-х і до листопада 1986 року, тобто до введення в експлуатацію об'єкту ʺУкриттяʺ (ʺСаркофагʺ) після катастрофи. 

Це видання містить 229 документів, більшість з яких опубліковано вперше. До речі, як свідчать архівні справи, аварії на ЧАЕС траплялися і до квітня 1986 року, однак вони були приховані.

Презентація книги символічно відбулася у Чорнобильській зоні відчуження з онлайн трансляцією на сторінці Українського інституту національної пам’яті.

ʺСеред документів, що увійшли до нової книги, є повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС у ніч 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування та будівництво ʺСаркофагуʺ, – розповів директор Галузевого державного архіву СБУ й один із упорядників видання Андрій Когут.

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович додав, що за цими матеріалами можна краще зрозуміти трагедію: передумови катастрофи, рапорти і матеріали, які свідчать про ʺмаленькіʺ аварії, що ставались на ЧАЕС раніше і були приховані. ʺЦе дозволить людству розширити доступ до правди про злочини тоталітарної системи й засвоїти правильні урокиʺ, – підкреслив він.

На думку заступника голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Максима Шевчука, книга знімає частину дискусій щодо того, як була побудована станція, як вона працювала, як відбулася сама аварія.

ʺХоча минуло понад 30 років, таку масштабну трагедію забувати не можнаʺ, – вважає перший заступник генерального директора ДСП ʺЧорнобиль АЕСʺ Валерій Сейда.

Документи у книзі опубліковано мовою оригіналу у хронологічній послідовності.

ʺЧорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аваріїʺ – це спільний проєкт Галузевого державного архіву СБУ, Інституту історії України НАН України й Українського інституту національної пам’яті. Видання є продовженням серії документальних книг. Першу, що містить 210 документів, опубліковано навесні 2019 року.

Завантажити першу книгу можна за цим посиланням – https://bit.ly/3fEBiAG.

Прочитати друге видання можна тут – https://bit.ly/3hCFMJD.

Фотографії

- See more at: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/7720?fbclid=IwAR35upBpP3Toq9D-6luEUtJUxHjhGCDnqIKTPsPRDNZG-Yn6ieeax44M2TE#.rcbXOEqB.dpbs

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ

");