В іспанському місті Валенсія українці вийшли на центральну площу аби розповісти про удар російською ракетою по Кривому Рогу.
У іспанському місті Валенсія українська громада вийшла на центральну площу перед Базилікою Святої Діви аби провести мовчазний перформанс «Діти, яких ми не встигли захистити», присвячений пам’яті дітей, загиблих від російського теракту в Кривому Розі 4 квітня.
У центрі події — три символічні дитячі труни. Першими їх наповнили діти білим та червоним пір’ям, дорослі додали іграшки, свічки, квіти, дитячі речі. На фоні звучали колискові та реальні аудіозаписи трагедії в Кривому Розі — голоси батьків і дітей, крики, попередження про повторний удар ракети. Це було одним із найболючіших моментів, який передав реальність війни без прикрас і фільтрів. Три жінки в чорному тримали кришки трун з написами іспанською: «¡Mundo, despierta! ¡Mundo, reacciona! No son cifras — son NIÑOS!», що перекладається як «Світ, прокинься! Світ, реагуй! Це не цифри — це ДІТИ!»
У траурному перформансі взяли участь близько 200 українців, захід реалізований українським волонтером, активістом і режисером Павлом Бекезіним та ініційований українською діаспорою Валенсії за сприяння Почесного консула України у Валенсійській автономії Пабло Хіля, представниці Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Королівстві Іспанії Люсії Задорожної.
«Коли іспанці питають у мене чи чутно про мирні перемовини, я гірко усміхаюсь і відповідаю, що українці чують інше. Звуки тривоги, наближення ракети, дзижчання дронів, крики і дитячий плач. Жити в країні, яку хочуть вбити, — боляче. Бути українцем - боляче. Але ще болючіше — бачити світ, що звикає до зла. Україна вдячна за співчуття, за слова підтримки, але нам більше не потрібні слова. Слова давно вже нічого не значать. Нам потрібні дії, ваші дії, поки на них ще є час… Бо ось так — із трунами, із дитячим плачем на записі, із маминим стогоном — ось так виглядають “мирні перемовини” з Росією», - коментує режисер траурного перформансу Павло Бекезін.
Акція стала глибоким мистецьким свідченням і людським криком, який неможливо забути. Також під час заходу Священник Базиліки, отець Альваро, відслужив панахиду, його слова пролунали на всю площу, пояснюючи присутнім мету акції, без гасел, без плакатів, лише з болем у серці. Учасники вшанували всіх 616 вбитих росією українських дітей хвилиною мовчання. За ініціативою служителів храму, протягом наступного тижня у Базиліці Святої Діви відбуватимуться поминальні служби на честь загиблих українських дітей.
Іспанці реагували емоційно — приєднувались, слухали, фотографували захід, повертались із іграшками, обіймали, плакали. Труни найближчими днями будуть встановлені перед консульством російської федерації у Валенсії.
