Слухай онлайн
Cуспільство

Для яворівчан влаштували "лікбез" – як мати зиск від газовидобувної галузі

У місті Яворові відбувся тренінг з моніторингу децентралізації рентних платежів через наявні системи роботи з відкритими бюджетними даними за участі представників інтелігенції, громадських активістів зі львівського прикордоння, на чиїх територіях розташовані газові свердловини.
Фото Гал-інфо.

Як повідомив сьогодні, 5 грудня, власкор Гал-інфо, подію організовано Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини в рамках ініціативи ГО ʺНОВА Енергіяʺ та Асоціації Енерготранспарентність ʺUAEITI для ефективного управління на місцевому рівніʺ, що реалізується за підтримки уряду Німеччини в рамках проекту ʺПідтримка впровадження глобальної Ініціативи прозорості видобувних галузей у Вірменії, Грузії, Україніʺ та фінансується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Учасники тренінгу – небайдужі мешканці Віжомлянської, Рогізнянської, Свидницької та Наконечнянської сільських рад Яворівського району, активно обговорили такі питання: роль ІПВГ у розкритті інформації про видобувну діяльність; вплив видобувної галузі на бюджет та розвиток громад; використання відкритих баз даних для пошуку достовірної інформації про надрокористувачів; спеціальні дозволи в межах громади (на прикладі Яворівського району); електронна база даних спеціальних дозволів на користування надрами.

Голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита наголосив на перевагах для місцевих громад від впровадження ініціативи прозорості видобувних галузе (ІПВГ). ʺМісцева громада, на території якої ведеться видобування, повинна активно використовувати усі можливі інструменти для отримання актуальної інформації про надрокористувачів, а саме: щодо виданих ліцензій в межах сільських рад, розмір ренти у місцевих бюджетах та їх використання, енергетичний баланс тощо. На цьому етапі розвитку видобувної галузі значну увагу потрібно приділити питанню прозорості інформації, що стосується видобувної галузі. Тобто, від рівня доступності інформації й буде залежати рівень довіри жителів територіальних громад до видобувних процесів та економічний вклад не лише в місцеві бюджети, але й в бюджет країни в ціломуʺ, – пояснив Орест Микита.

Менеджер Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Ірина Куропась представила учасникам тренінгу такий інструмент як SaveEcoBot, тобто – перший в Україні екологічний бот для агрегації даних про дозвільні документи та процедури забруднювачів довкілля, сплату екологічних податків та про якість повітря.

ʺЦей бот може легко знайти та впорядкувати для вас наступну інформацію: моніторинг реєстру ОВД (оцінка впливу на довкілля), в якому відображаються етапи проходження процедури екологічної оцінки планової діяльності підприємств; дані про дозволи на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємств-забруднювачів 1, 2 та 3 груп; дані про спеціальні дозволи на користування надрами; дані про дозволи на спеціальне водокористування; дані про ліцензії на поводження з небезпечними відходами; інформацію про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг; дані про ліцензії на виробництво особливо небезпечних хімічних речовин; дані про декларації про відходиʺ, – пояснила Ірина Куропась.

У коментарі власкорові Гал-інфо голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита зазначив, що Державне науково-виробниче підприємство ʺДержавний інформаційний геологічний фонд Україниʺ (ДНВП ʺГеоінформ Україниʺ) – науково-виробнича установа Державної служби геології та надр України, яка збирає, зберігає, аналізує та надає у користування інформацію, що утворилася в процесі геологічного вивчення та використання надр.

ʺДля спрощення роботи з реєстрами було розроблено та відкрито для публічного доступу низку корисних інформаційних ресурсів, які можуть стати у пригоді органам місцевого самоврядування, ЗМІ та звичайним мешканцям. Серед них: спеціальні дозволи на користування надрами (http://geoinf.kiev.ua/wp/specdozvoli/), інтерактивні карти родовищ корисних копалин України (http://minerals-ua.info/golovna/interaktivni-karti-rodovishh-korisnix-kopalin).

Окрім цього, на сайті ДНВП ʺГеоінформ Україниʺ наявна Електронна база даних спеціальних дозволів на користування надрами. Така база за допомогою інструментів пошуку дозволяє зробити вибірку за певними параметрами. Наприклад, обрати всі діючі спеціальні дозволи на території Львівської області, або обрати лише ті, дія яких завершується у 2020 році. Так само можна проводити пошук і за іншими областями, які цікавлять.

На запитання журналіста, чи є світло в тунелі співпраці видобувних компаній та громад, – Орест Микита відповів ствердно.

З його слів, співпраця видобувних компаній, влади та громади – одна з основних стратегічних задач для громад, у яких ведеться видобування. Адже діяльність видобувної компанії на території тої чи іншої громади це додаткові кошти до місцевого бюджету за рахунок ренти, місцевий бюджет отримує й податок на доходи фізичних осіб з видобувної компанії, також це додаткові робочі місця для населення. А додаткові кошти до місцевого бюджету, це нові можливості для соціально-економічного розвитку громади.

ʺАле мешканці наразі не мають повної та актуальної інформації, звідки беруться додаткові кошти у громади або, як їх можна отримати за допомогою ренти, як саме здійснюється видобування та на що спрямовується рента саме на їх території. Власне такі заходи, як цей тренінг, і покликані для того, щоб показати мешканцям, де можна отримати інформацію, як нею правильно користуватися тощо.

Потрібно перестати розглядати бізнес, владу і громаду як два протилежні табори, бо це частини єдиного цілого. Успіх або фіаско одного обов’язково обертається такими самими наслідками для іншого. Треба знаходити можливості та бажання вести діалог та налагоджувати співпрацю і партнерство. Завжди потрібно шукати спільні точки дотику, налагоджувати міжсекторну співпрацю для сталого розвитку громадиʺ, – радить Орест Микита.

А менеджер Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Ірина Куропась додала, що ʺефективна та правильна комунікація між видобувними компаніями, владою та громадами є запорукою успіху для усіх сторінʺ.

За її словами, важливо, щоб мешканці також брали активну участь у розвитку своєї громади, використовуючи усі можливі інструменти місцевої демократії.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...

");