Естонія, Латвія та Литва від'єднали свої енергосистеми від підконтрольної Росії системи і працюють автономно в острівному режимі.
Естонія, Латвія та Литва в суботу, 8 лютого, від'єднали свої енергосистеми від підконтрольної Росії енергосистеми IPS/UPS і працюють автономно в острівному режимі. Про це повідомило DW.
Як повідомили у міністерстві енергетики Литви, оператори систем електропередачі трьох балтійських країн проводять ізольований робочий тест перед синхронізацією з мережами континентальної Європи 9 лютого.
"Енергосистеми країн Балтії успішно відключилися від системи IPS/UPS у суботу о 09:09 ранку. Відокремлення балтійських електроенергетичних систем від IPS/UPS не вплинуло на споживачів, системи стабільні та безпечні", - повідомили у компанії Elering, що відповідає за естонські електромережі. У цей період тестування потреба в електроенергії задовольняється за рахунок місцевих електростанцій та інтерконекторів з Польщею, Швецією та Фінляндією, додали в компанії.
У міністерстві енергетики Литви повідомили агентству Reuters, що був розроблений план на випадок непередбачуваних обставин, згідно з яким деякі потужні споживачі енергії, як-от заводи, можуть бути тимчасово відключені від мережі у разі дефіциту електроенергії, щоб підтримувати основні постачання.
Як зазначив міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас, тестування ізольованої роботи "це ще один вагомий крок на шляху до енергетичної незалежності". "Протягом багатьох десятиліть ми працювали синхронно з російською системою, залежали від її частотного регулювання та були чутливими до потенційних перешкод. Зараз ми вступаємо в новий етап - етап, на якому ми створимо яскраве, сильне, безпечне та енергетично вільне майбутнє", - заявив він.
Випробування ізольованої роботи триватиме близько доби, протягом цього часу будуть проведені випробування стійкості системи. У неділю, 9 лютого, електроенергетичні системи країн Балтії будуть безпосередньо підключені до польської мережі та всієї синхронної зони континентальної Європи, додають у міненерго Литви.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) виступить у неділю на церемонії з цієї нагоди, повідомила в п'ятницю її канцелярія.
До цього часу Литва, Латвія та Естонія разом з Росією та Білоруссю працювали в системі IPS/UPS, де частота подачі електроенергії регулюється централізовано в Росії.
Для Росії відокремлення енергосистем означає, що її Калінінградський ексклав, розташований між Литвою, Польщею та Балтійським морем, буде відрізаний від основної російської енергосистеми і змушений підтримувати свою енергосистему самотужки. Міністерство енергетики РФ у суботу підтвердило, що енергосистема Калінінградської області перейшла на автономний режим роботи.
Як повідомляє агентство Reuters, з 2018 року країни Балтії витратили майже 1,6 мільярда євро (1,65 мільярда доларів) на модернізацію електромереж для підготовки до переходу у європейську енергосистему, тоді як Москва витратила 100 мільярдів рублів (1 мільярд доларів), зокрема на будівництво кількох газових електростанцій у Калінінграді.
Нагадаємо, що у перші дні після повномасштабного вторгнення РФ Рада Європейського Союзу підтримала екстрену синхронізацію енергосистем України та Молдови до електромережі континентальної Європи.
