Відповідний урок з медіабезпеки провели у Ліцеї №15 Львівської міської ради.
Вчора, 27 лютого, у Ліцеї №15 Львівської міської ради відбулися уроки з медіабезпеки для учнів сьомих класів. Волонтерка, психологиня центру національно-патріотичного виховання на базі Ліцею №15 Львівської міської ради Світлана Булка спільно з головним редактором онлайн-медіа “Агенція інформації та аналітики “Гал-інфо” Андрієм Маринюком розповіли школярам про те, як убезпечити себе від маніпуляцій в медіапросторі, відповідально споживати контент та не стати жертвою вербування спецслужбами рф.
“русня докладає максимум зусиль для того, щоби ніхто з нас не почувався безпечно. Але ми маємо давати з тим раду, що і робимо вже три роки. Пам’ятайте, що кожна наша хвилина тут проплачена лютою кров'ю там, коли там гинуть наші військові, втрачають здоров'я. За їхніми спинами ми тут проводимо свою роботу. Ми намагаємося тримати наш тил”, – розповіла Світлана Булка.
Психологиня також детальніше розповіла про те, що ворог використовує емоції для впливу на людей. Тож особливо обережними слід бути з тією інформацією у соціальних мережах та месенджерах, яка викликає у нас певні почуття. Також Світлана Булка наголосила на тому, що російська пропаганда та маніпуляції починаються і в російських мультфільмах, кінострічках, музиці, тож українська мова є зброєю та фундаментом національної ідентичності.
“Мова – це наш дуже потужний фундамент. Як ми говоримо, так ми мислимо. Як ми мислимо – так ми діємо. Як ми діємо – так ми живемо. І алгоритм цей дуже простий. У фейсбуці була дуже класна картинка: стояв російський балет, а за їхніми спинами стояв російський спецназ. Це замість тисячі слів. Тому що спочатку йдуть російські мультики, російська попса, російський балет, а за ними приходять російські танки. І це неминуче, ми це бачили вже з 2014 року”, – зазначила пані Світлана.
Головний редактор “Гал-інфо” Андрій Маринюк детальніше розповів школярам про важливість критичного мислення та перевірки інформації. Критично ставитись слід до повідомлень навіть від друзів, адже поширені дописи серед знайомих можуть також нести у собі дезінформацію або ж бути маніпулятивного характеру. Андрій Маринюк також додав, що будь-яка інформація має емоційне забарвлення, окрім тих повідомлень, які оприлюднюють офіційні структури, адже вони працюють виключно з фактами, які існують.
“Слід розуміти, що емоції можуть бути різні – позитивні, негативні. Кожен зацікавлений, щоб ви були його читачем. Відповідно, чим більше він вам дасть емоцій, тим ймовірніше, що ви ним зацікавитеся. І це найнебезпечніше! Тому що коли емоції позитивні, то можна по-різному на події реагувати, що передбачити складно. А от як працювати з негативними емоціями наші вороги зрозуміли набагато швидше. Ми знали, що війна буває класична, коли говоримо про зброю, автомати… На певному етапі ми вже зрозуміли, що буває кібервійна. Всі ж знаєте фільми про хакерів, зломи мереж. Проте ми не знали про інформаційну війну. До певного моменту ми були не готові до цього. Ми завжди оперувалися позитивними емоціями, жартували, що коли видання написало про народження панд, то це видання нецікаве. Але ми не вміли спершу працювали з тими емоціями, які викладають негатив і переживання, тому це стало для нас викликом в інформаційній боротьбі”, – пояснив Андрій Маринюк.
Головний редактор також розповів про схеми російських спецслужб, які використовують телеграм-канали для збору інформації та вербування. Зокрема, йдеться про пропозиції заробітку або допомоги рідним заробити гроші, а також “боротьбу з мобілізацією”. Спецслужби рф можуть використовувати номери телефонів реальних людей для розсилки повідомлень, щоб викликати більше довіри. Андрій Маринюк також розповів, що націлені такі маніпуляції у першу чергу на підлітків та людей старшого віку, тому школярам слід допомагати своїм родичам правильно та безпечно споживати контент онлайн, а також самостійно працювати над розвитком власного критичного мислення та відповідального користування медіапростором.
Директорка ліцею №15 Богдана Гаврилик розповіла Гал-інфо, що у навчальному закладі проводять чимало подій, які присвячені інформаційній гігієні, медіаграмотності та розвитку критичного мислення.
“Такі розмови зі школярами є важливими, адже сьогодні є дуже багато агресії у соціальних мережах. І саме на дітей націлено найбільше маніпуляцій. Тому щоб дітей навчати та готувати до викликів сьогодення, ми проводимо такі різні заходи з фахівцями різних установ та організацій. Як правило, ми починаємо працювати з дітьми від 12 років. Насправді з усією молоддю треба працювати, а також з батьками”, – зазначила Богдана Гаврилик.
Про будь-які підозрілі повідомлення, особливо ті, що містять пропозиції легкої наживи або заклики до незаконних дій, варто повідомляти дорослих або відповідні служби. Зокрема, Служба безпеки України закликає громадян звертатись до установи через чатбот t.me/spaly_fsb_bot і вказувати інформацію про контакт, який намагався їх завербувати.
Пропонуємо також до перегляду соціальний відеоролик Служби безпеки України про невідворотність покарання за злочини, вчинені за вимогами спецслужб рф, як-от: підпали майна ЗСУ, держустанов чи мінування. Зазначимо, що такі злочини класифікуються як тероризм або диверсія і передбачають кримінальну відповідальність. У 2024 році СБУ та Нацполіція вже затримали понад 450 осіб, які виконували подібні завдання від російських кураторів. Замість”легких грошей” вони отримали підозру та реальну перспективу тюремного ув’язнення, зазначають в СБУ.
