В Україні з’являться лікарі фізичної і медичної реабілітації, фізичні та ерготерапевти, - повідомляє прес-служба МОЗ України.
Вони не “лікуватимуть” ваннами з глиною, парафіном чи струмом, а командно відновлюватимуть функціональні можливості людини.
МОЗ України вводить нові посади “лікаря фізичної і медичної реабілітації”, “фізичного терапевта”, “ерготерапевта”, “асистента фізичного терапевта” та “асистента ерготерапевта”. Відповідні зміни до наказу від 28 жовтня 2002 року №385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою, посад професіоналів у галузі охорони здоров'я та посад фахівців у галузі охорони здоров'я у закладах охорони здоров'я" зареєстровано в Міністерстві юстиції України.
Це дозволить сформувати мультидисциплінарні реабілітаційні команди та продовжити впровадження в Україні доказової реабілітації. Медична реабілітація входить до програми медичних гарантій згідно з Законом України про “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”.
Робота нових фахівців буде спрямована передусім не на саме захворювання чи травму пацієнта, а на роботу з усунення обмеження діяльності внаслідок цього захворювання чи травми. Вони за допомогою комплексу фізичних вправ та інших доказових методів забезпечать активну фізичну реабілітацію задля поліпшення діяльності опорно-рухового апарату та організму в цілому, рівноваги, координації, збільшення сили, витривалості м'язів і вдосконалення вправності рухів, відновлення або компенсації порушених чи відсутніх функцій.
У минулому залишаться методи реабілітації, що не мають доведеної ефективності, - електроди та струм по тілу пацієнта, парафінотерапія, компреси чи ванни з глиною.
У чому полягає робота нових фахівців
Лікар фізичної та реабілітаційної медицини очолює реабілітаційний процес.
Він організовує та координує виконання повного реабілітаційного циклу: медичне та реабілітаційне обстеження; встановлення реабілітаційних цілей; визначення реабілітаційних втручань, необхідних для досягнення цих цілей; визначення членів мультидисциплінарної реабілітаційної команди, які будуть проводити ці втручання; проведення реабілітаційних втручань; контроль ефективності реабілітаційних втручань відповідно до встановлених цілей; подальше коригування індивідуальної програми реабілітації.
Фізичні терапевти
Це професіонали у галузі охорони здоров’я, які займаються визначенням і максимальним покращенням якості життя та рухового потенціалу людини в процесі розвитку, профілактики, лікування/втручання, абілітації та реабілітації. Ці сфери охоплюють фізичне, психологічне, емоційне та соціальне благополуччя.
Ерготерапевти
Це професіонали у галузі охорони здоров’я, що займаються не лише відновленням втрачених чи обмежених функції руху та координації, але і заново навчають людину жити в нових для неї умовах, допомагаючи їй досягти максимальної самостійності та незалежності в побуті. Ерготерапевти допомагають пацієнтам знову навчитися доглядати за собою (самостійно одягатися, роздягатися, митися, приймати та готувати їжу і т.д.), працювати, розважатися, освоювати нові хобі та спілкуватися.
Також до складу мультидисциплінарної команди з реабілітації повинні входити психолог, соціальний працівник, медсестра/медбрат, мовний терапевт та інші фахівці за потребою.