Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

На Львівщині виявили 210 нових випадків раку шийки матки за минулий рік

Про це повідомив генеральний директор Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр Олег Дуда.

“Минулоріч ми зафіксували 210 випадків раку шийки матки. На жаль, занедбаних з них, тобто у третій-четвертій стадії, були 34,7%, тобто у 73 жінок. І тенденція така, що з 2019 року, коли розпочався ковід, а далі російська агресія, ми бачимо зменшення кількості хворих і розуміємо, що кількість не може зменшуватись, просто менше виявлення випадків, а зате наростає виявлення хворих на третій-четвертій стадії”, - розповів Олег Дуда. 

За словами директора Львівського онкоцентру, на жаль, чимало жінок звертаються до медичних закладів вже тоді, коли у них з’являються симптоми, які свідчать про пізні стадії раку. Проте навіть такі випадки лікуються, зокрема у Львівському онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі, де є гінекологічне відділення, хіміотерапії, променевої терапії тощо. Рак шийки матки займає сьоме місце у рейтингу найбільших захворювань у світі, зазначив Олег Дуда. І важливо, що боротьба сьогодні ведеться не зі самою хворобою вже під час її лікування, а з тим, аби її не допустити або виявити на ранніх стадіях. 

18 січня розпочинається всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки. За словами директорки департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталії Літвінської, ця недуга займає третє місце по структурі захворювань на злоякісні новоутвори у жінок. Водночас є методи, які дозволяють їй запобігти. 

“Треба, щоб 90% наших дівчаток, підлітків віком від 9 до 14 років, були провакциновані від папіломавірусу [вірус, який викликає недугу, - ред.]. Треба, щоб не менше 70% жінок у війці від 35 до 45 років вчасно проходили профілактичний медичний огляд у гінеколога і проходили якісний цитологічний скринінг”. Треба, щоб 90% наших жінок, які вже захворіли на рак шийки матки, мали доступ до якісного лікування”, – розповіла Наталія Літвінська.

Наразі на рівні держави вакцинація від папіломавірусу не внесена до календаря обов’язкових щеплень. Проте за словами Олега Дуди, така зміна зараз винесена на громадські обговорення та запланована у проєктах Міністерства охорони здоров’я України на 2026 рік. 

Сьогодні мешканці Львівської області мають можливість провакцинувати своїх дітей, дівчаток віком від 9 до 18 років, на базі Регіонального центру медицини дитинства. Водночас важливо, що термін вакцинації не є обмеженим, тож дівчата старші 18 років також можуть пройти відповідний курс щеплень. 

Завідувачка гінекологічного відділення №2 Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Світлана Струк пояснила, що вакцина від папіломавірусу, який саме викликає рак шийки матки є єдиною у світі вакциною від раку. Проводити щеплення рекомендується дівчаткам ще у підлітковому віці, до початку статевого життя. "У дитячому віці виникає багато антитіл, які створюють дуже високий рівень захисту на все життя. Тому дівчаток можна вакцинувати до 15 років лише двома дозами. Після 15 років вже потрібно вводити дівчаткам три дози вакцини і дорослим жінкам також можна проходити вакцинацію до 45 років, тоді вводиться три дози вакцини", - зазначила лікарка. 

На жаль, щеплення не є фінансово доступним для багатьох сімей, проте Львівська ОДА підтримує ініціативу департаменту охорони здоров’я у розвитку вакцинації, тож заклала у цей напрям цьогоріч 1,7 млн грн. Окрім цього, цьогоріч Львівська ОВА передбачила 1,2 млн грн на функціонування комплексної програми проведення цитологічного скринінгу. 

“Ми вкотре хочемо звернути увагу наших жінок і вкотре хочемо наголосити, щоб вони себе полюбили, щоб про себе подумали, щоб привели своїх дівчаток вакцинуватись, оскільки це в майбутньому попередить у них розвиток раку шийки матки. У світі сьогодні доведена ефективність цієї вакцинації також від раку ротової порожнини, горла, статевих органів, анального каналу. Тож ця вакцинація є ефективна не тільки від раку шийки матки”, - розповіла директорка Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ