Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

На Волині – понад 80 прихистків для переселенців

Є чимало прихистків, котрі ще не подавали документи в обласну військову адміністрацію

Фото: Depositphotos

На Волині від початку повномасштабної війни для внутрішньо переміщених українців створили й облаштували понад 80 прихистків. Станом на кінець жовтня 2023-го в області є 16 офіційних прихистків, які подали документи на отримання статусу "місця тимчасового проживання" (МТП).

Про це розповіла заступниця директора департаменту соціальної та ветеранської політики ОДА Олена Маркусик, інформує Суспільне.

З її слів, є чимало прихистків, котрі ще не подавали документи в обласну військову адміністрацію і не включені в перелік МТП. Однак регулювання їхньої діяльності та порядок функціонування затверджений постановою Кабміну № 930 про "Деякі питання функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб" від 1 вересня 2023 року.

Територіальні громади Волині з кінця лютого 2022 року й донині прийняли майже 70 тисяч переміщених осіб. Станом на жовтень, зазначила Олена Маркусик, є 49 тисяч офіційно зареєстрованих ВПО.

Посадовиця сказала, що 2022-го та 2023-го людей із різних регіонів тимчасово поселяли в заклади державної, комунальної та приватної форм власності: хостели, готелі, релігійні храми, спортивні комплекси, заклади освіти та культури. За цей період, каже заступниця директора департаменту соціальної та ветеранської політики, у прихистках оселялося до 2 000 людей.

"Звичайно, виникало запитання на скільки довго можна проживати в такому прихистку, які сім'ї мають право на проживання чи першочергове поселення у такі прихистки. Переважна більшість, а це 96 % ВПО, зараз проживають у приватному секторі, винаймають квартири", — наголосила Олена Маркусик.

16 офіційних місць тимчасового проживання переселенців, які є нині на Волині — це ті місця та об'єкти, розповіла посадовиця, керівники яких звернулися з відповідною заявою до обласної державної адміністрації.

Під опікою благодійного фонду "Рокада" на Волині, розповіла його координаторка Ірина Корольчук у радійній програмі "Радіодень", з початку 2023 року перебуває 19 прихистків. Після моніторингу обласної військової роботи 16 цих прихистків увійшли в перелік і згодом набудуть статус МТП. З її слів, документи щодо трьох інших прихистків до ОВА поки не подавали, оскільки чекають на зміни в законодавчому полі.

"Є деякі умови, на які приватні прихистки з хорошими умовами не погоджуються. Здебільшого прихистки наші в гуртожитках навчальних закладів, є два прихистки в малокомплектних законсервованих школах, які не порушують освітній процес, і також прихистки, які були при релігійних організаціях", — каже координаторка фонду.

Ірина Корольчук зазначила, що постанова Кабміну № 930 визначає вимоги та мінімальні стандарти, яким повинен відповідати прихисток, аби в ньому могли проживати переселенці. Йдеться про електро-, водо-, теплопостачання, забезпечення інклюзії, облаштовані місця для прийому та приготування їжі, наявне кухонне приладдя, пральні машини, бойлери, а в кімнатах — меблі.

Важливим, з її слів, є також дотримання правил протипожежної безпеки та наявність укриттів. Окрім "фізичних" вимог, законодавець також передбачає договір на проживання для ВПО з визначеними умовами терміном на шість місяців із можливістю продовження його дії.

"Це гарний крок, бо врегулює багато питань, якими зловживали як і приймаюча сторона, так і внутрішньо переміщені особи. В цих умовах прописано, що не може поселятися людина, яка порушує правила проживання, наприклад зловживає спиртним, має порушення ментального розладу. Тобто це ті категорії людей, які не давали комфортно проживати іншим людям", — додала Ірина Корольчук.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ