Завдяки інклюзивній культурній ініціативі львів’ян, упродовж 1 — 6 жовтня 2018 року незрячі українці в супроводі симфонічного оркестру Національного академічного українського драматичного театру імені М. Заньковецької виступили з трьома концертами в Литві. Про це інформують у прес-службі ЛМР.
Разом з українцями виступили також двоє литовських виконавців з вадами зору. Гастролі тривали в рамках проекту «Ті, хто підкорив темряву».
Гастролі інтегрованого мистецького проекту відбулись у м. Вільнюс і Каунас (Литва), і їх підтримав Український культурний фонд.
«З 1 до 6 жовтня концертний проект „Відчинилося життя“ в новій інтерпретації, яка називається „Ті, що підкорили темряву“, здійснив концертне турне до Литви. Ми двічі виступили у Вільнюсі, один раз — у Каунасі. Турне залишило дуже позитивні емоції, бо відбулися чергові прем’єри нашого проекту, до нас долучилися литовські виконавці. Сподіваюся, що ця поїздка в Литву стала першою, але не буде останньою, зважаючи на реакцію і публіки, і Посольства України, тому ми сподіваємося на плідну співпрацю», — зазначив заслужений артист України, головний диригент Національного театру ім. М. Заньковецької Богдан Мочурад.
Так, вдалось організувати у Литві три концерти: 02.10.2018 — у м. Вільнюс, 03.10.2018 — у м. Каунас, 04.10.2018 — у м. Вільнюс. Окрім того, 04.10.2018 концертна група проекту мала зустріч з Надзвичайним і Повноважним послом України у Литві Володимиром Яценківським.
«Ми дуже давно мріяли про гастролі у Литві — так само, як мріємо про концерти в Грузії, Франції, Італії, Канаді, куди нас запрошують, але ми поки не можемо знайти відповідного фінансування. У Литві були три дуже достойні, на високому рівні, концерти, був глядач — неймовірно теплий, щирий, і цей концерт люди прийняли навіть не з першого номеру, а ще до початку — як тільки вийшли на сцену ведуча й оркестр. Також у нас склалися напрацювання на майбутнє. Зокрема, Володимир Яценківський, Повноважний і Надзвичайний Посол України в Литві, який запросив нас до себе і запропонував у найближчі 2−3 роки запросити концертну групу знову до Литви, щоб ми виступили у присутності всіх послів з різних країн світу, щоб позитивно запрезентувати Україну, а аспекті тих інклюзивних інновацій, які в нас є», — розповіла заслужений працівник соціальної сфери України, автор і керівник концертного проекту «Відчинилося життя» Оксана Потимко.
Зі слів Оксани Потимко, Україна не лише гідно презентувала власні інклюзивні культурні ініціативи, але й дала можливість виступити в супроводі оркестру двом литовським виконавцям із вадами зору, домовившись про подальшу їхню участь у проекті. Це Гражвітас Сідіняускас та Юрате Візбарайте.
«Кожен концерт був сповнений адреналіну, було дуже гарно. Всі литовці до нас дуже привітно ставилися. Було дуже несподівано, що як ми ішли до посольства, то звичайні литовці відкривали вікна, бачили нас — а я не знаю звідки вони знали, що ми українці, то вони кричали нам „Слава Україні“. Це було дуже гарно, приємно», — поділилися враженнями постійна учасниця проекту, незряча 10-річна виконавиця Софія Хома.
У програмі концерту звучали твори сучасних українських і зарубіжних авторів, інструментальні твори, джаз і фольклор, академічні та авторські твори.
Вік незрячих виконавців, кожен з яких виступав у супроводі естрадно-симфонічного оркестру під диригуванням Богдана Мочурада, сягав від 9 і вище років. Концертна група нараховувала 45 осіб: оркестр Національного театру ім. М. Заньковецької, незрячі виконавці з України (Львів, Мукачево, Полтава, Тернопіль, Вінниця) і Литви, а також служби супроводу — стиліст, візажист, костюмер, супроводжуючі особи.
Довідка:
Заснований у Львові проект «Відчинилося життя», який не має аналогів в інших містах України і країнах Європи (бо спільно з оркестром виступають незрячі солісти), цьогоріч відсвяткував 10-річчя.
Протягом 2008 — 2018 років відбулось понад 80 концертів проекту «Відчинилося життя» в різних містах України, Польщі, Угорщини, Швеції, Словаччини, Білорусії, Молдови, Литви. Проект об’єднав близько сотні музикантів, співаків, відомих українських і закордонних зірок.