Центр дослідження корупції та організованої злочинності (Organized crime and corruption reporting project, OCCRP) оприлюднив свою версію того, як колишні власники ПриватБанку могли виводити із нього мільярди доларів, - передає BBC Україна.
Із посиланням на звіт детективної агенції Kroll, що спеціалізується на фінансових розслідуваннях та консультуванні з питань ризиків, автори OCCRP пишуть, що 5,5 млрд доларів були виведені з України через філію ПриватБанку на Кіпрі.
"Така схема дозволяла приховати факт, що гроші кудись зникають, оскільки Національний банк України сприймав кіпрську філію ПриватБанку як будь-яку із українських філій. Через це чиновники не помічали, що готівка, переведена на Кіпр, залишає Україну", - йдеться у розслідуванні OCCRP.
"Тим часом кіпрський (банківський) регулятор або не помітив, як різні банківські транзакції на загальну суму у 5,5 млрд доларів були підкріплені фальшивими контрактами, або не вдався до необхідних кроків, аби це зупинити", - пишуть автори OCCRP.
По тому, як гроші опинялися у кіпрській філії, вони розпорошувалися далі на рахунки різних офшорних компаній, - веде далі OCCRP.
Водночас кіпрський регулятор сприймав філію українського банку як самостійну одиницю, а тому ніколи не повідомляв українську владу про подальший перетік коштів.
Центральний банк Кіпру у коментарі авторам розслідування повідомив про дві перевірки кіпрської філії ПриватБанку у 2015 році, результатом яких стало інформування влади Кіпру, України та інших держав про витік грошей з України. Там також нагадали про штраф, накладений на філії у жовтні 2016 року, за кілька тижнів до націоналізації ПриватБанку.
ПриватБанк був націоналізований у грудні 2016 року.
У січні 2018 року НБУ повідомив, що розслідування американської компанії Kroll підтвердило попередні висновки, що "ПриватБанк" був об'єктом шахрайських дій перед тим, як його націоналізували. За їхніми даними, з рахунків банку зникли 5,5 мільярда доларів.
У Нацбанку не оприлюднили самого звіту незалежного розслідування, але заявили, що передадуть висновки правоохоронцям.
В інтерв'ю ВВС один із колишніх власників ПриватБанку Ігор Коломойський висловив сумніви, що Kroll мала законні підстави проводити в Україні слідчі дії. Він наполягає, що у розслідуванні Kroll не змогли показати, куди і на які рахунки забрали кошти, хоча мали б це зробити.
В інформації, наданій Національним банком на запит ВВС News Україна, регулятор пояснив, що проведення незалежного розслідування компанією Kroll було зобов'язанням перед Міжнародним валютним фондом для виявлення порушень у банку перед націоналізацією.
Під час інтерв'ю ВВС нагадала пану Коломойському про звинувачення у виведенні з банку 5,5 мільярдів доларів колишніми власниками та запитала: де ці гроші й чи збирається олігарх їх повертати?
"Якщо вони покажуть, куди й скільки ми забрали, ми готові це повернути. Але вони цього не зробили. Це все - один великий фейк", - відповів Ігор Коломойський.
Він каже, що 5,5 мільярда нікуди не зникали.
"Вони не могли зникнути, тому що це дурість - самому у себе красти гроші, з власного ж банку. Крім того, ми навпаки завжди свої гроші тримали у ПриватБанку і давали йому можливість працювати із ними", - наполягає пан Коломойський.
Розслідування Kroll він загалом назвав "димовою завісою".
В цьому ж інтерв'ю, що було записано перед першим туром президентських виборів в Україні, пан Коломойський заявляв, що в історії з ПриватБанком для нього існує кілька важливих аспектів:
"Перший - це очистити своє ім'я, другий - покарати винних, а третій - отримати компенсацію у тому чи іншому вигляді".
Після першого туру в інтерв'ю "Українській правді" він заявив, що не має наміру повертати собі націоналізований ПриватБанк, але хоче повернути капітал у 2 мільярди доларів.
"Мені не потрібен ПриватБанк. Але там лежало два мільярди доларів капіталу. Нехай повернуть, і немає питань".
У грудні 2016 року ПриватБанк визнали неплатоспроможним. Але, з огляду на те, що банк був і залишається одним із системоутворюючих у банківській системі України, його націоналізували. При цьому тодішні власники банку звернулися із відповідним письмовим проханням до уряду.
Проте згодом НБУ звинуватив екс-акціонерів банку у тому, що ті вивели з банку кілька мільярдів доларів, зокрема, і кошти рефінансування, яке НБУ надавав до націоналізації. Водночас колишні власники стали оскаржувати законність націоналізації.
18 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Нацбанку й Кабміну, і визнав націоналізацію ПриватБанку незаконною. Рішення не набуло чинності. Національний банк та міністерство фінансів - нинішній власник банку - заявили, що оскаржать його у судах вищих інстанцій.
Нині українські суди розглядають кілька сотень справ, пов'язаних із ПриватБанком. Ще дві справи розглядають іноземні суди.
Міжнародні партнери України - МВФ, Світовий банк, ЄБРР - сприймали націоналізацію ПриватБанку як важливу частину оздоровлення і реформування української банківської системи.
19 квітня представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман у заяві нагадав, що МВФ підтримав націоналізацію ПриватБанку у 2016 році, як "єдиний ефективний засіб захистити вкладників банку - українських фізичних і юридичних осіб - і стабільність фінансової системи".