Мешканцям презентували проект реконструкції озера на Панча, розроблений ЛКП «Інститут просторового розвитку». Він передбачає очищення озера, облаштування громадського простору, дитячого майданчика, мостика та відпочинкових зон. Загальна вартість проекту — 21 млн грн. Відтак, під час зустрічі спільно з мешканцями обговорили всі елементи проекту для поетапної його реалізації. Роботи планують розпочати вже наприкінці вересня. ПРо це інформує прес-служба ЛМР.
Має бути першочергово порядок із озером. Ми повинні пробурити скважину, аби підняти баланс води. Має бути баланс територій, тут буде відпочинкова зона. Має бути реконструкція мостика, який тут є. Я думаю, що звідси потрібно буде демонтувати всі МАФи. Тут має бути комфортне місце для відпочинку, для споглядання, для доброго настрою. Я у цьому зацікавлений чи не найбільше, тому що пригадую дебати, які були з мешканцями навколишніх будинків. Добре, що зараз ми розуміємо, куди йти і що тут буде.
Проект реалізовуватиметься коштом міста. Це вартісний проект — орієнтовно 20 млн грн. Якщо на тендер подасться орієнтовно 3−4 компанії, можливо, ціна впаде. Але сам проект дуже класний. Він розроблений нашим Інститутом просторового розвитку. Проект дуже модерний, тому що передбачає відпочинкову зону, очищення самого озера, тут будуть скважини та більший баланс води. Я думаю, що тут постійно будуть качки, і мешканці будуть приходити і восени, і навесні, і влітку. Для цього району це — не просто мила локація — вона чаруюча. Ти приходиш сюди, дивишся на воду і хочеться тут бути", — розповів мер.
Так, на основі досліджень, роботи з експертами в галузях гідрології та екології, тісній співпраці з громадськими активістами та Шевченківською районною адміністрацією, проектом ЛКП «Інститут просторового розвитку» передбачено низку заходів для покращення геоекологічного стану водойми.
«Озера в місті є дуже важливими, тому ми плануємо влаштувати водойму, яка буде мати природній вигляд, але складатиметься з двох частин, буде система аерації. Наповнення буде штучним, берег буде з бетону. Також буде дві водойми на різних рівнях, під мостиком буде водоспад. Мостик переробимо з очерету. Будуть відпочинкові зони з лавками, з лежаками, а також локальні зони з вуличними кріслами. Дитячий майданчик буде у стилі підводного світу, будуть лазанки-водорості, кораблик для дітей, оглядова тераса», — зазначила Христина Чорноус, начальниця архітектурно-проектного відділу ЛКП «Інститут просторового розвитку».
Підживлення озера будуть робити штучне, оскільки наразі не знайдено природного джерела живлення водойми.
«Важливо тут розмістити інформаційні стенди, щоб люди бачили, який буде стан після реконструкції. Мені проект дуже подобається, дуже красиво», — відзначив мер.
Відомо, що мешканці неодноразово подавали проект на конкурс Громадського бюджету, однак необхідну кількість голосів він набрав лише минулого року. Авторкою проекту є львів'янка Наталія Процак.
«Цей проект став переможцем із четвертої спроби, мешканці не здавались», — розповів начальник управління «Секретаріат ради» Юрій Лукашевський.
ЛКП «Інститут просторового розвитку» планує передати проект на експертизу вже наступного тижня, далі - оголошуватимуть тендер. Початок робіт планується на кінець вересня.
«Ми б хотіли зробити плесо, очищення берегів і вже наступного року вже проводити оздоблювальні роботи. Ми тут вже визначили альтернативне наповнення — будемо будувати скважину і звідти наповнювати це озерце», — зазначила голова Шевченківської РА Надія Банах.
«Важливо, щоб перемогла компанія, яка має досвід, щоб цей проект був реалізований гарно і якісно. Наше завдання — дати максимальне промо цьому проекту, щоб більше компаній зголосилось на тендер. Це прописано дуже детально і красиво, тому з таким проектом треба вміти працювати, тому потрібна компанія з досвідом», — наголосив міський голова Львова.
Довідка
Озеро на вул. Панча є штучною водоймою, що виникла у 50−80-х роках минулого століття, як результат меліоративної водовідвідної системи, що була першим кроком для підготовки території під забудову житлового масиву з багатоповерховими будинками. Озеро живиться від ґрунтових та дощових вод та позбавлена природного стоку з водозбірного басейну внаслідок каналізування Клепарівського потоку у 50−80-х роках. Подальший антропогенний вплив під час забудови наприкінці 90-х років призвід до маловоддя озера, а в жаркі періоди року до повного оміління.
Зважаючи на те, що екосистема флори і фауни, а також природна водойма на території ділянки становлять ландшафтну цінність для Львова проектом також передбачено благоустрій території довкола водойми.
Концепція розвитку простору передбачає облаштування розгалуженої мережі доріжок, що об'єднує нові функції простору, облаштування інтерактивного тематичного дитячого майданчика та різних типів відпочинкових зон, облаштування двосторонньої велодоріжки, заміну пішохідного мосту, висадку нових зелених насаджень та облаштування зовнішнього освітлення.
Проектом пропонується облаштувати оглядову терасу з лавками-лежаками та видом на озеро, яка стане чудовою локацією для споглядання заходу сонця.