Учора, 28 серпня, у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відкрилася виставка "Ікони риботицьких майстрів" (1670-ті –1750-ті рр.). Виставка сформована зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького та приватних колекцій, повідомило Гал-інфо.
На відкритті виставки був присутній Митрополит Львівський УГКЦ Ігор Возняк, а також науковці, мистецтвознавці та громадськість.
Виставка присвячена творчості осередку майстрів церковного мистецтва, який знаходився у містечку Риботичі поблизу Перемишля на етнографічній українській території Надсяння (тепер — Польща). На виставці представлено 107 сакральних пам’яток.
Як розповіла старший науковий працівник музею, кандидат мистецтвознавства Роксолана Косів, ці іконі відомі за межами нашої країни. Деякі і досі є у діючих храмах і виконують свою сакральну функцію.
«Ми з приємністю відкриваємо цю виставку. Вона є першою в Україні та вперше відбувається у нашому музеї. Ікони риботицьких майстрів є окрасою експозицій музеїв Польщі. Українська спадщина трохи гірше вціліла через певні обставини. На жаль, ми не маємо повного комплексу ікон риботицьких майстрів з однієї церкви», - заначила Роксолана Косів.
Вона наголосила, що колекція Національного музею у Львові є найбільшою в Україні.
«Ми намагалися показати максимально цю колекцію. В певних моментах було складно ідентифікувати ікони, адже на них немає авторських підписів. Риботицький осередок не виник випадково. Він знаходився поблизу монастирів, які діяли ще з княжого часу. Це середовище створило сприятливий клімат для розвитку риботицького осередку. При створенні ікон майстри опиралися на давні теми образів святих, які йшли ще з традицій іконопису ХVІ ст.», - сказала Роксолан Косів.
Загалом на виставці представлено 107 сакральних творів, з них 10 були позичені з приватних колекцій.
Також на виставці можна побачити карту, на якій позначені місця походження ікон. Як зауважила Роксолана Косів, на карті простежується район поширення – вздовж нинішнього українсько-польського кордону.
Виставка триватиме з 28.08.2018 р. до 14.10.2018 р.
Довідка.
Риботицькі майстри були активними у 1670-ті –1750-ті рр., працюючи над оздобленням не тільки навколишніх церков, а й доволі віддалених від Риботич храмів на Лемківщині, Західній Бойківщині, Любачівщині, Закарпатті. Насьогодні територія, звідки загалом походять твори риботицьких майстрів належить до складу чотирьох держав: України, Польщі, Словаччини та Угорщини. Географія походження творів, представлених на виставці охоплює Бойківщину, Надсяння та Лемківщину. Більшість ікон експонуються вперше.
Риботицькі майстри мали велику популярність серед місцевого населення і виразну упізнавану манеру малярства. В документах описів церков XVIII ст. Перемиської єпархії знаходимо часті згадки про ікони «риботицької роботи». Ці майстри мали улюблені теми та образи, які вони представляли на своїх іконах. Унікальними в українському мистецтві є ікони Різдва Христового з історією дитинства, які відомі лише за творами риботицьких майстрів.
Виставка має на меті показати у чому полягає особливість ікон риботицьких майстрів, чому їхні твори були такими популярними, виявити як розвивалася діяльність осередку та розказати про українську історію Риботич.