Львів відзначає 762-річчя. З нагоди Дня міста сьогодні, 5 травня, у Ратуші відбулися урочисті збори за участі почесних львів’ян, представників органів влади та дипломатичного корпусу, представників різних середовищ. Під час зборів традиційно відбулося вручення міських відзнак від громади Львова. Зокрема, почесне звання «Шляхетна львівська родина» присвоєно родині Гладишевських. Повідомила прес-служба Львівської міської ради.
«Для нашої родини — це велика честь і приємність отримати нагороду в такій гарній почесній номінації у День міста Львова. Ми хочемо подякувати історичному факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, який ініціював цю подію. Дякую Львівській міській раді за те, що підтримали цю ініціативу.
Наша родина, як і всі родини, має представників у багатьох сферах діяльності. Але так сталося, що через низку поколінь йшла лінія просвітництва і науки. Я дуже добре пам’ятаю свого діда Івана, який вчителював на Львівщині й у Львові, активно займався просвітницькою діяльністю, і також доводив свою громадянську позицію ділом, брав активну участь у визвольних змаганнях у лавах Українських Січових Стрільців. Його дружина також була вчителькою. Ім’я професора Євгена Гладишевського є знакове для цілої плеяди вчених-кристалохіміків за останні 50 років і сьогодні. Але для мене він у першу чергу залишається батьком. Я мав змогу безпосередньо спостерігати, як засновувалася львівська кристалохімічна школа, була підготовлена ціла школа молодих науковців, які згодом стали відомими вченими та вчителями. Батько був не лише очевидцем, але й брав участь у подіях, які привели до проголошення Карпатської України. Дружина мого батька — моя мати, кандидат хімічних наук, викладала у Львівському медичному університеті.
Я також працюю у галузі хімії. Мав змогу тривалий час працювати за кордоном, але повернувся до рідного міста, до рідного університету. Сьогодні зі мною присутня моя сестра Надія Гладишевська — педіатр, спортивний лікар, яка готує львівських олімпійців. Її дочка Лідія Ігнатенко — філолог, викладає філологію у Львівському національному університеті імені Івана Франка, а син Юрій — програміст, кандидат хімічних наук.
Я згадав чотири покоління нашої родини, які народилися в різних державах: Австро-Угорщині, Польщі, Радянському Союзі, Україні, але ми всі народилися в одному домі, ми є львів’янами. Вітаю вас з Днем народження міста Львова, з Днем міста, яке дає нам натхнення і силу. Слава Львову! Слава Україні!", — промовив представник родини, проректор з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, доктор хімічних наук, професор Роман Гладишевський.
Нагадаємо, таке звання щорічно присвоюють за вагомий внесок кількох поколінь родини у розвиток наукового і культурного середовища Галичини, збереження і поширення високих моральних цінностей у суспільстві, розвиток науки, продовження та утвердження традицій наукового середовища міста Львова відповідно до ухвали Львівської міської ради.
У 2017 році звання «Шляхетна львівська родина» отримала родина Шпіцерів, у 2016 — родина Купчинських, у 2015 — родина Ільницьких, у 2014 — родина Бойківих, у 2013 — родина Горинів-Мацелюхів, у 2012 — родина Новаківських, у 2011 — родина Крип’якевичів, у 2010 — родина Надраг, у 2009 — родина Слободянів, у 2008 — родина Яремів.
Довідка
Родина Гладишевських — родина відомих на Галичині та в Україні вчених-хіміків. Голова родини Іван Гладишевський працював учителем на Львівщині, але у 1930-х роках був змушений з сім’єю переїхати до Польщі.
Син Івана Гладишевського, доктор хімічних наук, професор Євген Іванович Гладишевський (1924−2012) був вихованцем хімічного факультету Львівської політехніки, а також Львівського університету, де згодом працював усе життя. Був одним із зачинателів і керівником Львівської наукової кристалохімічної школи. Під його керівництвом та за наукового консультування захищено 31 кандидатську та 4 докторські дисертації. Видатний хімік є автором близько 550 праць, 20 авторських свідоцтв і патентів. Упродовж 30 років (1968−1989) Євген Гладишевський очолював кафедру неорганічної хімії у Львівському університеті, а впродовж 20 років (1971−1991) працював проректором університету з наукової роботи. Свого часу вчений був членом Міжнародної спілки кристалографів, головою Комітету кристалографів України, Сороським професором, членом НТШ ім. Шевченка та головою його хімічної комісії.
Продовжує справу батька у галузі кристалохімії, син Євгена Івановича, Роман Євгенович Гладишевський (1958 р.н.). Вихованець Львівського та Женевського університетів, нині доктор хімічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, автор близько 600 праць, відомих в Україні та за кордоном. З 2006 року вчений керує Львівською науковою кристалохімічною школою, є членом Міжнародної спілки кристалографів, головою Комітету кристалографів України, членом НТШ, головою редколегії міжнародного наукового журналу «Хімія металів і сплавів».
З 2006 року Роман Гладишевський обіймає посаду завідувача кафедри неорганічної хімії, з 2014 року — проректора з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка.
Донька Євгена Івановича Гладишевського, Надія Євгенівна, є лікарем. Натомість її син Юрій, як і дід, обрав фах хіміка.