В Архіві Управління СБ України у Львівській області знайшли та передали на вивчення науковцям, співробітникам Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» альбом фотографій, зібраних працівниками радянських репресивних органів.
Як розповів в коментарі Гал-інфо директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, в альбомі зібрано 219 фотографій, які потребують детального опрацювання.
За словами Руслана Забілого, на фото люди, які перебували під пильною увагою каральних органів. Фото не мають підписів, а тому, щоб ідентифікувати місце і час, коли вони були зроблені, потрібно додатково попрацювати.
Увагу науковців привернули фото якогось спортивного товариства. Деякі фото мають підписи. Зображені на них люди – пронумеровані.
Як пояснює Руслан Забілий, вони проходили по оперативних справах, і номери означають, що їх намагалися ідентифікувати та включити у справи-формуляри та розшукові справи. У перших накопичували первинну зібрану інформацію, а другі заводили цілеспрямовано на встановлених та розшукуваних осіб.
Також в альбомі є приватні фото з весілля, колективні знімки цивільних, військових.
Окрім того, є чимало світлин повстанців.
Особливої уваги заслуговує фото, на якому зображений командир УПА Роман Шухевич.
«Це фото зроблене орієнтовно в 30-х роках. На світлині видно напис «Мета». Це «фініш» сучасною мовою, бо в Галичині вживалося тоді слово «мета». Видно дівчат-спортсменок. Тобто, це були якісь спортивні змагання. На світлині видно, що Роман Шухевич з кимось дискутує. Може, із суддями змагань. Світлина ця насправді унікальна. Вона динамічна, не статична. Фотограф зафіксував реальний життєвий момент», - зазначив Руслан Забілий.
Поруч біля фото Романа Шухевича приклеєно фото молодої дівчини, яка тримає в руках автомат. Біля фото рукою написано «Марта».
«Очевидно, що це Марта Пашківська, яка була зв’язковою Романа Шухевича», - пояснив Руслан Забілий.
Дослідники ретельно вивчатимуть цей альбом та порівнюватимуть світлини з вже відомими для того, щоб ідентифікувати тих, хто на них зображений. Науковці хочуть зрозуміти, як усі ці люди потрапили до альбому, який формували карально-репресивні органи.
Підготувала Анна Джунківська.