Поблизу Каховського водосховища на Мамай-горі кілька років тому археологи виявили місце давньої трагедії - поховання чоловіка, жінки та дитини.
Про це йдеться у повідомленні на сторінці Мамай-Гора у Facebook.
"Трішечки передісторії. 20-і числа вересня 1999 року (майже 20 років тому). Роз'їхалися студенти і волонтери. Експедиція завершує роботу. У таборі лишилося троє професійних археологів і антрополог (мама з дитиною).
На завтра виїжджаємо. Табір зібрано, все спаковано. Залишилося трохи вільного часу. Можна зітхнути спокійно. Сезон завершено. Можна подивитися на кургани, на захід сонця.
Але! Якось некомфортно. Спадає думка - недавно пройшов дощ, могли бути нові обвали. Треба в черговий раз оглянути урвища.
І інтуїція спрацювала. Неподалік від табору зафіксовано сліди свіжих обвалів і на глибині 2,2 м в зрізі берегової лінії виявлено фаланги пальців ніг.
В таборі відразу розгорається дискусія - що робити? Копати чи не копати? Всі втомилися. Хочеться відпочити. Завтра завантаження машини. Залишимо на наступний рік. А раптом все завалиться? Вирішено - встигнемо.
І ось дві людини наприкінці дня відправляються досліджувати поховання. Роботу було закінчено об 11 годині ранку наступного дня.
Машину в цей час вантажили 2 жінки, чоловік і дитина.
Чому так довго? Досліджено поховання катакомбної культури. Вхідний колодязь прямокутної форми, розмірами 0,8х0,9 м, яма витягнутої овальної форми, розмірами 1,65х2,8 м. Північна стіна завалена зсувом. Через поховання проходять глибокі тріщини. Все стандартно. Але те, що було в похованні, викликало певний шок. Тут знаходилося три кістяка - чоловіка, жінки і дитини. Сімейні поховання не поодинокі у носіїв катакомбної культури. У чому ж дивина?
Кістяк чоловіка лежав витягнуто на спині. Поруч, біля його голови, розташовувався кістяк розчленованої дитини. На рівні стегон чоловіка розташовувався кістяк жінки, покладеної ниць (на животі). Тазостегнові кістки широко розсунуто в сторони. Кістки рук і гомілкові кістки ніг відрізані і кинуті на дитину (в анатомічному порядку).
Що сталося тут понад чотири тисячі років тому. Яка трагедія забрала три життя? І чому їх так по-варварськи поховано?
Загинули в ході військових дій? Але чому така різниця у розміщенні тіл?
Убито за злочини проти суспільних норм? Але чому чоловік похований в нормальній позі?
Це поховання чоловіка і його рабів? Але хто ж так поводиться з власністю померлого господаря?
Додатковий загадковості цьому дивному похованню придає й розміщена поруч з черепом чоловіка орнаментована чаша дивовижної роботи.
У 2000 р. ця ділянка була повністю зруйнована черговим зсувом. А загадки залишилися", - сказано у повідомленні.
На Мамай-горі виявили унікальне парне поховання скіфів
Археологи продовжують кампанію, спрямовану на підтримку рятівної археологічної експедиції на Мамай-горі у 2019 році, що розпочнеться за кілька тижнів.
Оренда бульдозера "під ключ" пришвидшить роботу науковців у десяток разів. На сьогоднішній день вже вдалося залучити 60 тис. грн. Мета археологів - залучити 300 тис. грн. на потреби експедиції.
Долучайтеся до дослідження безцінних скарбів Мамай-гори!
Основна інформація про кампанію:
http://bit.ly/Mamay_Gora
Результати кампанії Мамай-гора 2018:
https://bit.ly/2W3SGFF
Номер картки: 5168742726823366
Установа банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК", Київ, Україна
МФО банку: 305299 ЄДРПОУ: 14360570
Рахунок одержувача: 29244825509100
Одержувач платежу: Телюпа Сергій Олександрович
або