Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство  |  Політика

Що передбачає створення мережі профільних ліцеїв?

Детальніше про зміни для старшокласників розповів директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска.

Минулого тижня Львівська обласна рада затвердила план формування мережі зі 129 профільних ліцеїв області. Йдеться про організацію навчальних закладів на Львівщині за певним фахом, який зможуть обирати старшокласники для поглибленого вивчення тих предметів, які їм стануть в пригоді у майбутній професії. У 2020 році відповідне положення було внесено у Закони України “Про освіту” та “Про повну загальну середню освіту”. 

“Ця реформа здійснюється для того, щоб учні старших класів, у 10-12-му, з 2027 року могли обирати ті профілі навчання, за якими вони планують вступати у заклади вищої освіти. Це буде і краща підготовка до ЗНО, і краща підготовка до освоєння спеціальностей, які кожен собі запланував здобути у своєму житті”, - розповів директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска.

Відповідно до Закону, всі сільські та міські ради повинні до 2027 року провести конкурси на посади директорів таких ліцеїв і конкурси на посади вчителів. “Це робиться для того, щоб зібрати у цих школах найкращих вчителів і керівників. Подібна модель працює вже у двох закладах освіти точно. Це ліцей у місті Шептицький і це Обласний науковий ліцей у Дрогобичі, який існує вже близько 30-ти років”, - зазначив Олег Паска.

Формування мережі профільних ліцеїв має певні вимоги. Зокрема, для відкриття принаймні трьох профілів у 10-му класі повинно бути не менше 60 учнів. Також реформа передбачає матеріально-технічне забезпечення навчальних закладів. 

“У Львівській області зі 129 майбутніх ліцеїв 35 вже змінили назву і зараз змінюють зміст свого закладу. З тих 129 ліцеїв, які є академічними з відбірними профілями, половина цих закладів буде у Львові, Львівському районі. Це означає, що коли ми формували мережу на нас суттєво впливає демографія, яка є у Львівській області. Тобто через 10-15 років половина учнів буде сконцентрована у Львові, і це серйозний виклик для рівномірного розвитку територій”, - наголосив директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА. 

Олег Паска також додав, що дискусії щодо впровадження цієї реформи виникали у громадах, де батьки висловлювати бажання створити у невеликих населених пунктах кілька ліцеїв з різними профілями. Через це доводилось тривалий час пояснювати, що у такому випадку у селі не буде жодного ліцею через брак учнів у кожному та не буде необхідного поділу на групи за напрямками. Важливо було спланувати мережу профільних закладів так, аби у дітей з громад була можливість обирати ту спеціалізацію, яку вони прагнуть вивчати. 

“Ми намагалися, щоб заклади, які є поруч, мали різні профілі, щоб діти, які мешкають на тій території, мали широкий вибір. На початку цієї реформи і обговорень було так, що приблизно 70% закладів майбутніх ліцеїв обрали гуманітарний профіль, а 30% - природничо-математичний. І внаслідок проробленої роз'яснювальної роботи, що країні потрібно мати і своїх інженерів, і технологів, аби розвивати промисловість та інші галузі, зрештою і числі військове виробництво, військову галузь, тому що ми розуміємо, що маємо бути сильною країною, у нас має бути сильна армія та технології, зрештою громади це все зрозуміли, і у нас вийшов баланс. Приблизно 40% обрали гуманітарний напрямок, і приблизно 40% обрали природничо-математичний”, - розповів Олег Паска. 

Зазначимо, що профільне навчання передбачає п’ять ключових напрямів: суспільно-гуманітарний, природничо-математичний, технологічний, художньо-естетичний і спортивний. У Львівській області вже створили 3 наукові ліцеї та 35 академічних. Планують, що у Львівському районі буде 63 ліцеї, у Стрийському – 18, Самбірському – 14, Яворівському – 10, Шептицькому – 9, Дрогобицькому – 8, Золочівському – 7

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ