Слухай онлайн
Культура  |  Кримінал

У львівському музеї зникло 455 раритетів

У львівському Музеї мистецтва староукраїнської книги зникло 455 раритетів. Про це повідомляє Рідна країна.

Такий висновок випливає із результатів глобальної перевірки, яка тривала останні півроку.

“Виявлено величезну відсутність предметів зберігання за різними фондовими групами, — заявив директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк. — Загалом у Музеї мистецтва староукраїнської книги не виявлено 455 музейних предметів! Рекорд!”.

Серед викраденого, зокрема, 141 книга латинського шрифту, 16 українських книг гражданського шрифту, 18 книг Федоріани (пов’язаних з першодрукарем Іваном Федоровичем), два рукописи. Не виявлено 95 кириличних стародруків, а 19 стародруків цієї фондової групи не відповідають записам в книгах вступу (підмінені). Серед латинських стародруків не виявлено 87 музейних предметів, а 28 – підмінені. Серед зниклих – такі перлини, як «Апостол» Івана Федоровича 1574 року, «Апостол» Спиридона Соболя 1630 року, видання Михайла Сльозки XVII ст. та інші.

Тарас Возняк розповів, що факт розкрадання Музею книги вперше виявила комісія, яку він створив своїм наказом після зміни генерального директора. «Попереднім директором, при якому, на моє глибоке переконання, впродовж років свідомо не хотіли провести цієї звірки, була Лариса Разінкова, – каже Тарас Возняк. – Напевно, так тривало б безконечно. Однак вона програла конкурс на заміщення посади, і я, як новий керівник, призначив комісію, яка й почала проводити звірку. 4 січня було проведено прес-конференцію, де громадськість була поінформована про цей безпрецедентний ексцес. Це викликало шок. Але не у всіх – колишня генеральний директор спробувала вводити громадськість в оману – мовляв, «стародруки десь є». Їй вторила і безпосередньо матеріально відповідальна за фонди музею Лариса Спаська. Це була спроба дискредитувати комісію зі звірки і тягнути час. Тепер я публічно прошу пані Разінкову і пані Спаську нарешті сказати: де ж ті викрадені стародруки? Бо ж якщо кажуть, що знають, що вони є, то нехай поділяться цим сакраментальним знанням».

«Високий замок» нагадує, що на січневій прес-кон­ференції Тарас Возняк розповів, що поінформував про «пропажу» Міністерство культури, Національну поліцію, Службу безпеки, прокуратуру. За результатами роботи комісії зі звірки слідчий відділ Галицького відділу поліції ГУ НП у Львівській області відкрив кримінальне провадження. Після цього комісія з перевірки продовжила свою роботу.

І ще нюанс: Тарас Возняк продемонстрував фото з кабінету екс-директора Музею книги Лариси Спаської. Комісія, яка зайшла туди, побачила півметровий шар пляшок з-під алкоголю упереміш зі старими книгами, брудними шматами та листами старовинної графіки. «Звісно, можна було б списати все на колишню директорку Ларису Спаську – мовляв, пропила. Але, переконаний, Спаська лише гвинтик у добре відлагодженій машині, – резюмує Тарас Возняк. – А нам залишається й далі відбиватися від наклепників і тих, хто за будь-яку ціну хоче сховати кінці у воду».

Рідна країна 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ