18 серпня Музей історії медицини Галичини ім. Мар’яна Панчишина з нагоди прийдешнього Дня Незалежності України відвідали мужні воїни, учасники російсько-української війни на Донбасі.
На запрошення Українського лікарського товариства до домівки УЛТ у Львові завітали ветерани АТО, учасники бойових дій, які побували у найгарячіших точках Донбасу, інформує прес-служба Українського лікарського товариства у Львові.
Зараз більшість із них навчається в Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного і є майбутніми офіцерами.
У 2014 році ці мужні воїни були серед тих добровольців, які першими дали відсіч ворогу. Вони брали участь у звільненні Маріуполя, Слов’янська та інших населених пунктів Донецької та Луганської області, а також у боях за стратегічну висоту – Савур Могилу. Також вони були серед військових, які брали участь в операції з відновлення державного кордону і потрапили у перший котел неподалік від селища Ізварино.
Майже місяць тривала «Битва на кордоні». Вони мужньо тримали оборону східного рубежу. Бійцям вдалося виконати бойові завдання і з боями вийти з оточення. Варто наголосити, що тоді українські військові вийшли зі зброєю та технікою: на танках, БМП, БТРах, самохідних гаубицях.
Екскурсію для гостей Українського лікарського товариства у Львові провів завідувач Музею Олександр Канчалаба та голова УЛТ у Львові Олег Дуда. Він показав їм будинок лікаря Мар’яна Панчишина, якого у Львові називали «народним лікарем» та розповів про історію будівлі.
У ході екскурсії військовикам також розповіли про розвиток медицини на теренах Галичини, показали колекцію медичних інструментів, якими користувалися військові медики століття тому. Розповіли про діяльність Українського таємного університету, який був заснований у липні 1921 року у Львові.
Також розповіли про учасників національно-визвольних змагань, про діяльність ОУН і УПА, про життя та працю Митрополита Андрея Шептицького і його внесок у розвиток медицини Галичини.
Наприкінці зустрічі голова Українського лікарського товариства у Львові звернувся до воїнів зі словами вдячності.
«Важко сьогодні осягнути усі ті події, які Вам довелося пережити. Усі Ви дуже молоді люди, а у 2014 році Ви були зовсім юними. Сьогодні перед нашою країною постали дуже важкі виклики. Пандемія COVID-19 внесла свої корективи. Сьогодні прийнято дякувати лікарям за їхню боротьбу на невидимому фронті боротьби з цим недугом. Напередодні Дня Незалежності ми, лікарі, хочемо нагадати суспільству кому варто подякувати за Незалежність – нашим воїнам та ветеранам. Без Вашої мужності і рішучості ми б не мали сьогодні незалежності. Ви зупинили ворога і ми безмежно вдячні Вам за це. У боротьбі за нашу країну і за здоров’я наших громадян ми з Вами єдині і у цьому наша сила. Дякую, що Ви є!», – сказав Олег Дуда.
Своєю чергою ветеран АТО, курсант Сергій зазначив: «Кожен із нас робить свою роботу. Ми щиро дякуємо за те, що робите Ви – лікарі! Нам важлива ваша підтримка і ми вдячні за таку теплу зустріч і за цікаву екскурсію».
На завершення воїни підписали український прапор на згадку для Українського лікарського товариства. Його розмістять у залі присвяченому Національно-визвольним змаганням українського народу.
Також військові подарували голові УЛТ Олегу Дуді бригадні шеврони 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, у складі якої воювали.
Своєю чергою Олег Дуда вручив гостям подарунки від Українського лікарського товариства у Львові – вишиті сорочки.
Нагадаємо, що Музей історії медицини Галичини було відкрито у серпні 1990 року. Експонати Музею розповідають про лікарів — членів Українського лікарського товариства у Львові, які своєю діяльністю зробили вагомий внесок у розвиток української медицини.
Будинок лікаря М. Панчишина у Львові.
Будівля, авторства архітектора Казимира Теодоровича, є пам’яткою історії та архітектури початку ХХ ст.
Нагадаємо, що Музей історії медицини Галичини було відкрито у серпні 1990 року. Експонати Музею розповідають про лікарів — членів Українського лікарського товариства у Львові, які своєю діяльністю зробили вагомий внесок у розвиток української медицини.
Будівля, авторства архітектора Казимира Теодоровича, є пам’яткою історії та архітектури початку ХХ ст.
Довідка:
Мар’ян Іванович Панчишин — український лікар і громадський діяч. Організатор і довголітній голова Українського лікарського товариства.
Мар’яна Панчишина називали «народним лікарем» Галичини. Він лікував безкоштовно тих, хто не мав чим платити, рятував українських солдатів у вуличних боях із поляками під час україно-польської війни. Водночас був ректором Таємного університету та особистим лікарем Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького. Також лікував композитора Миколу Колессу, а у 1924-ому робив розтин тіла Ольги Басараб.