Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

У Львові стартує акція з профілактики туберкульозу

Сьомий рік поспіль у Львові напередодні Міжнародного дня боротьби з туберкульозом управління охорони здоров’я Львівської міської ради проводитиме акцію «З профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання у населення». Цього року акція відбудеться з 24 березня до 23 квітня, повідомила прес-служба Львівської міської ради.

Метою акції є активізація інформаційно-просвітницьких, громадських, лікувально-профілактичних заходів щодо запобігання виникненню і поширенню туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання.

«Захворюваність на туберкульоз у м. Львові у 2013 році становила 52,7 осіб на 100 тис. нас. (у 2008р. - 58,5 осіб на 100 тис. нас.). Посилення профілактичної та роз’яснювальної роботи, яка проводилась медичними працівниками при активній підтримці засобів масової інформації, дало змогу активізувати виявлення туберкульозу і, як наслідок, скоротити терміни лікування, та зменшити смертність від туберкульозу (з 14,3 випадків на 100 тис.нас. у 2008 року до 8,6 – у 2013 році)», - каже начальник управління охорони здоров’я ЛМР Володимир Зуб.

Тяжкою недугою, яка посідає перше місце у структурі загальної захворюваності населення упродовж останніх років, є хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Майже 2% мешканців м. Львова страждає на цю хворобу. Притім, в Україні та світі постійно спостерігається ріст захворюваності на ХОЗЛ.

Для діагностики туберкульозу проводять рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, аналіз мокротиння, а дітям пробу Манту. Для раннього виявлення ХОЗЛ пацієнту необхідно провести спірографічне обстеження - дослідити функцію зовнішнього дихання.

Минулого року під час акції загалом було обстежено 28146 осіб (у 2012 році – 24947 осіб), у двох з них діагностовано туберкульоз (у 2012 році – 7), ще 36 громадян з підозрою на туберкульоз скеровано на додаткові дослідження. ХОЗЛ виявлено у 448  осіб (у 2012 році – 422), що складає 15,3% від кількості обстежених.

Довідка.

Туберкульоз

Туберкульоз – одне з найпоширеніших і найзагрозливіших захворювань сьогодення. Веде себе агресивно, вражає всі вікові і соціальні групи населення в їх найбільш працездатний і репродуктивний вік.

Сьогодні туберкульоз - це вже не хвороба бідних, як було раніше. Стереотип про те, що на туберкульоз хворіють тільки соціально обділені верстви населення, не працює. Навпаки, напружений темп життя, стреси, перебування в місцях скупчення народу характерні для успішних людей. І вони ж, фактори ризику для хвороби. На туберкульоз хворіють всі, в тому числі й дуже багаті люди.

Майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Коли вони потрапляють в організм людини – не завжди розвивається активний туберкульоз, бо імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватися в організмі. Людина інфікована, але здорова. Нормальне функціонування імунної системи відбувається в умовах повноцінного, раціонального харчування та здорового способу життя. Алкоголь, вживання наркотиків, надмірне куріння тютюну, харчування з недостатньою кількістю білків та вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес – призводять до ослаблення імунної системи. Якщо імунна система слабка (або в організм потрапляє велика кількість збудника) – розвивається захворювання, яке може мати клінічні прояви туберкульозу або протікати безсимптомно. Туберкульозна бактерія вражає всі органи і системи організму людини – очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, кишечник тощо. Найчастіше зустрічається туберкульоз легень.

Збудники туберкульозу є одними з найбільш стійких у навколишньому середовищі мікроорганізмів. Вони на диво життєздатні, стійкі до висихання, холоду та більшості дезінфікуючих засобів.

Основним джерелом інфекції є хворий на відкриту форму туберкульозу. Зараження відбувається у випадку перебування здорової людини у приміщенні з хворим на туберкульоз, під час розмови, кашлю, чхання, коли краплини слини та харкотиння, які містять мікобактерії туберкульозу, з повітрям потрапляють у дихальні шляхи інших осіб. Сьогодні Україна пропагує всесвітню стратегію боротьби з туберкульозом: «Якщо ти кашляєш більше трьох тижнів, у тебе підвищена температури тіла протягом тривалого часу в межах 37,5-38 °C, пітливість - це ознака того, що потрібно звернутися до лікаря».

Туберкульоз може розвиватися дуже повільно, найчастіше кілька місяців. Іноді туберкульоз протікає не типово, особливо в людей, що живуть із ВІЛ. Саме тому для встановлення діагнозу потрібно кілька аналізів і обстежень.

Можуть бути випадки, коли є всі ознаки захворювання, але при дослідженні мокротиння збудник туберкульозу не виявлений, але є зміни на рентгенограмі, характерні для пневмонії. Тоді терапевт призначає лікування антибіотиками, що не мають протитуберкульозних властивостей. Якщо й після лікування антибіотиками немає поліпшення, то пацієнта направляють до лікаря-фтизіатра для додаткового обстеження.

ХОЗЛ

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) – це хворобливий стан,  що характеризується дифузним ураженням дихальних шляхів, обмеженням їх прохідності, яке, зазвичай, прогресує і асоціюється з незвичайною запальною відповіддю легень на шкідливі частки або гази, головним чином, у зв'язку з курінням.

У світі нараховується 600 млн. хворих на ХОЗЛ. Останніми десятиліттями відбувається невпинне зростання рівня захворюваності, зумовлене поширенням тютюнопаління, забрудненням довкілля, появою нових атипових збудників, нераціональним повсюдним використанням антибіотиків, зростанням вторинних імунодефіцитних станів, старінням населення. Це захворювання є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх легеневих захворювань. За прогнозами ВООЗ до 2020 року ХОЗЛ посяде третє місце серед причин смерті в світі і зумовить 4700000 смертей на рік.

Проблемою хронічного обструктивного захворювання легень є те, що розвивається воно непомітно для хворого і, до моменту появи задишки, призводить до незворотних морфологічних змін у бронхолегеневій тканині.

Обов’язково слід  протестувати себе якщо:

- Вам більше 40 років

- Ви курите, або працюєте у шкідливих умовах

- кашляєте зранку

- відкашлюєте харкотиння

- у Вас виникає задишка при фізичному навантаженні

і Ви відповідаєте “Так” на три з п’яти запитань – зверніться до лікаря та отримайте скерування на дослідження функції зовнішнього дихання (спірографію) та флюорографічне обстеження.

Лише розпочавши лікування на ранніх стадіях у Вас є шанс бути здоровими!

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ