Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

У Львові відбувся XII Всеукраїнський Форум ОСББ

28-29 жовтня у Львові відбувався XII Всеукраїнський Форум ОСББ, який протягом двох днів був насичений панельними дискусіями, презентаціями та розмовами із лідерами ОСББ з усієї країни, представниками місцевого самоврядування та центральної влади, спеціалістами міжнародних фондів і бізнесу.
фото - пресслужба ЛМР

Про це інформує пресслужба ЛМР.

Цей форум уже став традиційним для Львова. Метою події є налагодження зв’язків для якісних змін у сфері ЖКГ України. Традиційно, учасниками події є керівники ОСББ з усіх міст, активісти у сфері житлово-комунального господарства та експерти з профільних установ України.

Минулого року Форум проходив повністю в онлайн-форматі. Цьогоріч, завдяки можливостям вакцинації, організатори запросили 100 учасників з усієї країни, які мали сертифікати про повний курс вакцинації або ПЛР-тести.

Андрій Садовий, міський голова Львова на відкритті події зазначив, що метою форуму є не просто дати новий імпульс ОСББ, а підтримувати будинки, де створені ОСББ і впроваджується технологія енергозбереження. Місто буде більше інвестувати коштів у благоустрій, спортивну інфраструктуру та озеленення завдяки тому, що є небайдужі люди, які роблять унікальні речі. Це унікальна можливість об’єднання людей і творення співжиття.

За два дні форум відвідало 60 спікерів та відбулося 12 панельних дискусій. Програма була насичена обговоренням актуальних питань з представниками Міністерства розвитку громад та територій України, очільниками профільних відділів і управлінь обласних центрів та Львова. Також спікерами Форуму були представники компаній, які презентували свою продукцію і програми співпраці для власників будинків. Експерти міжнародних та українських фондів презентували програми співфінансування оновлення та утеплення будинків.

Олександр Кобзарев, директор Інституту міста, зазначив, що за 12 років форум змінив бачення та ставлення голів ОСББ до можливостей, які надає місто та держава: «Ми були надзвичайно активні весь цей час. Ми завжди протоколювали резолюції до змін законодавства. Кожного року на форумі ми розбираємо, що із того, що ми пропонували уряду, вже прийняте та запрацювало. Роблячи швидкий погляд назад, 12 років тому, коли ми почали говорити про енергокредити, думали, що голови ОСББ нас розкритикують. На сьогодні це вже нормальна практика – голови ОСББ беруть активно кредити, мешканці платять менше за комунальні послуги, тому що економлять теплову енергію. Також все більше є підтримка муніципалітетів до ОСББ. Ми крок за кроком рухаємось вперед».

Топ-теми Форуму

Тарифи на енергоносії

Важливою темою, яка викликала гарячі дискусії у залі, було обговорення із законодавцями питання підняття тарифів на газ для населення і залежність від поставок енергоніїв з країни-агресора. Відтак, депутати та експерти звернулися до Міністерства енергетики України, з проханням переглянути укладання договорів на постачання природного газу з ОСББ з даховими котлами. Попередньо ціна на гарячу воду залежала від того, хто грів воду: ОСББ чи місто. Ті ОСББ, які мали котельні на даху, змушені були платити за газ майже в 5 разів більше, аніж інші.

Після форуму, у листі-відповіді Міністерство погодилося, що ОСББ з даховими котельнями є непідприємницьким товариством і не має на меті одержання прибутку. Так само визнали, що ОСББ мають право самостійно забезпечувати та утримувати свої будинки, зокрема і забезпечувати себе теплом. Тому трактувати їх як комерційне підприємство, як це робить закон зараз - неправильно. 

«Доопрацьовуючи законопроєкт у комітеті, ми відреагували на кілька проблем, які сформувались на газовому ринку цього опалювального сезону. Зокрема, для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків ми встановимо ціну газу, яка встановлена для населення, – 7420 грн. за тис куб. м (з ПДВ)», - повідомив під час обговорення законопроєкту член парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Жупанін.

Норма про дорівнювання ОСББ до категорії населення почне діяти оразу після підписання законопроєкту №2553 Президентом України.

Кліматична нейтральність міст та шлях до зменшення використання природних ресурсів

Окремою темою на події цьогоріч стало обоворення питання кліматичної нейтральності міст та те, як енергомодернізація будинків зменшує влив на глобальні зміни нашої планети. Обговорення відбулося разом із представниками ініціативи Європейського Союзу SPARCS.

Львів уже другий рік поспіль є учасником ініціативи Європейського Союзу SPARCS і як лідер може ділитися своїм досвідом та кроками у реалізації цієї ініціативи з іншими містами України. Глобальної метою у реалізації цієї ініціативи для міста до 2050 року є зменшення використання природних ресурсів. Однак, в України є ще одна мета - це зменшення залежності газу країни-агресора і припинення фінансування ворога.

Під час панельної дискусії обговорили питання термомодернізації. Львів має хорошу практику впровадження утеплення та енергомодернізації будинків Львова. Сихів (один із густозаселених районів Львова) був обраний у пілотному проекті GIZ зі створення енергоефективного району. Також держава надає кошти на утеплення будинків, а банки – кредити з низькими відсотками для ОСББ міста.

Також влада міста створює можливості для бізнесу та видає ваучери на покриття витрат для підвищення енергоефективності підприємств міста.

Важливим із досвіду Львова є зменшення використання інших ресурсів – води та електроенергії. Місто вже впровадило облік теплової енергії на 98%, а води – на 60%. У найближчих планах є запровадження віддаленого регулювання використання цих ресурсів і повне оцифрування комунальних видатків до 2024 року.

Окремою темою є центральне опалення більшості будинків, яке дісталося у спадок від Радянського Союзу. Є два варіанти – або повна відмова від центрального опалення, або повна модернізація цих теплових точок, де концентрація великої кількості енергії є значно меншою у плані викидів.

На думку Сергія Солтиса, керівника відділу супроводу ОСББ Львівської міської ради, така система є локалізованішою і дозволяє подати ту кількість енергії до будинків, яка їм потрібна. Проблеми при відключенні центрального опалення у деяких квартирах можуть бути у тому, що в кінцевому результаті у когось є тепліше, а в когось холодніше.

Також у планах найближчі роки – розробка нової схеми теплопостачання по нових методиках, яка передбачає документ зі стейкхолдерами та додаткові генеруючі потужності, до яких можна підключати нових споживачів.

У напрямку розвитку транспорту міста спікери обговорили питання  розширення трамвайної та тролейбусної мережі та інфраструктури. Зокрема розробка детальних планів територій (ДПТ) з транспортним моделюванням, яка дозволить зменшити викиди і оцінити вплив транспорту на довкілля. Розширення трамвайної та тролейбусної мережі та інфраструктури дозволить перейти на електроенергію і зменшити використання автобусів на паливі.

Загалом на форум зареєструвалася понад 700 учасників. Протягом двох днів трансляції у Facebook та YouTube  переглянуло 25 тис глядачів, 61% з яких – жінки, а 39% - чоловіки. Найбільше учасників було зі Львова (51%), Києва (17%) та Дніпра (14%). Традиційно, подія співфінансовується  не тільки за кошти міста, але й завдяки бізнес-партнерам, які мають можливість презентувати свою продукцію учасниками та відповісти на більшість запитань. Також організатори нарахували 2500 коментарів та реакцій за 2 дні від онлайн-учасників, які задавали свої питання спікерам.

Кожного року подія завершується підписанням Резолюції, яка містить у собі напрацювання учасників та експертів Форуму з усіма пропозиціями та зверненнями до влади міста та країни.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ