Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

У МОЗ відповіли на питання про електронні направлення

Е-направлення є одним із найпоширеніших електронних медичних сервісів в Україні. У МОЗ наголосили на важливих речах щодо використання е-направлень.
Фото - ілюстративне

Про це повідомляє пресслужба міністерства охорони здоров'я.

"Електронне направлення – цифровий документ, який технічно забезпечує скерування пацієнта до іншого надавача медичної допомоги для отримання консультації лікаря-спеціаліста, проведення лабораторних або візуальних досліджень тощо. А в межах Програми медичних гарантій ці послуги гарантовано надаються безоплатно саме за е-направленням", – йдеться у повідомленні. 

На сьогодні в електронній системі охорони здоровʼя створено понад 293,5 млн електронних направлень для майже 23,5 млн пацієнтів. У Мінохорони здоров'я надали відповіді на кілька важливих запитань щодо використання е-направлень.

Хто може сформувати е-направлення? Чи правильно, що це може зробити лише закріплений за пацієнтом сімейний лікар?

Електронні направлення можуть виписувати як лікарі первинної допомоги, так і лікарі-спеціалісти. 

Така технічна можливість доступна для всіх без винятку лікарів, які працюють в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). 

Е-направлення виписує той лікар, який приймає рішення щодо необхідності провести додаткові обстеження – консультації, лабораторні дослідження тощо.

Якщо лікар-спеціаліст вважає за потрібне спрямувати пацієнта на додаткові дослідження або консультації, він повинен сам сформувати електронне направлення в ЕСОЗ. Скеровувати пацієнта в такому разі на рівень «первинки», щоби просто виписати е-направлення чи, приміром, е-рецепт, є недоцільним та лише витрачає час пацієнта та лікаря.

На які види послуг можна отримати е-направлення?

Окрім направлення на консультацію до лікаря-спеціаліста, пацієнт також може отримати е-направлення на візуалізацію та лабораторну діагностику. 

Візуалізація – це такі обстеження як рентген, ультразвукова діагностика, магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія, ангіографія, енцефалографія тощо.

Лабораторна діагностика передбачає біохімічні, бактеріологічні, імунологічні, генетичні, цитологічні, вірусологічні та інші дослідження біоматеріалу пацієнтів.

Результати таких обстежень допомагають лікареві виявити захворювання, встановити діагноз та призначити лікування. 

У якому медзакладі можна отримати послугу за е-направленням?

Пацієнт може самостійно обрати установу та отримати допомогу, на яку направив лікар, незалежно від місця проживання чи реєстрації. В електронному направленні не вказується ні заклад, ні лікар, до якого направляють пацієнта. Лише код послуги та інформація про медзаклад і лікаря, який його створив. 

При цьому громадяни можуть самостійно обрати як комунальний заклад, так і приватну клініку чи лікаря-ФОПа, які законтрактовані з НСЗУ за відповідним пакетом послуг, – у такому разі допомогу за направленням можна отримати безоплатно. 

Яке підтвердження надасть лікар для е-направлення? Чи обовʼязково предʼявляти друковане направлення для отримання послуги?

Після того, як лікар сформує е-направлення, пацієнт отримає смс із кодом цього направлення на свій телефон – цей код і є основним підтвердженням отримання е-направлення. Якщо телефона немає – лікар видрукує направлення. 

У МОЗ зауважують те, що лікар може сформувати направлення як на одне обстеження, так і на групу послуг. Таке групове направлення все одно матиме один номер – 16-значний код, що складається з цифр та літер. 

Цей код необхідно надавати щоразу, поки пацієнт не отримає всі послуги, зазначені у направленні.

"Важливо! Для отримання послуги за е-направленням не потрібно друкувати паперову копію е-направлення. Вимога щодо предʼявлення паперового направлення зі сторони закладів є недоцільною, порушує чинне законодавство та обмежує права пацієнтів в безперешкодному отриманні медичної допомоги!" – заявляють у відомстві. 

У яких випадках е-направлення до лікаря-спеціаліста не потрібне?

Пацієнти можуть потрапити на прийом до деяких лікарів-спеціалістів без направлення. Це, зокрема, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог, фтизіатр. Також без направлення можна звернутись до лікаря, у якого пацієнт перебуває під медичним наглядом для лікування від хронічних захворювань. Також не потрібно щоразу отримувати направлення до лікуючого спеціаліста, в якого хворий проходить лікування. 

Окрім того, для отримання екстреної медичної допомоги пацієнту не потрібно ані направлення, ані декларація з лікарем.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ