Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Економіка

Україна закликала ЄС зняти обмеження на агроімпорт та провести консультації

Введені обмежувальні заходи мають бути скасовані, рішення мають бути знайдені в консультаціях за участи України.

Про це на засіданні Ради ЄС з сільського господарства та рибальства (AgriFish) сказав міністр аграрної політики України Микола Сольський, пише пресслужба міністерства.

За його словами, продовження з боку ЄС заборони на експорт сільськогосподарських культур з України не є розв'язанням проблеми з перенасиченням прикордонних країн українським збіжжям. Натомість таке рішення може лише поглибити проблему.

Він відзначив, що росія обов’язково скористається можливістю ще більше нашкодити Україні й перекриє морські шляхи, як зробила це відразу після рішення ЄС про обмеження.

«Наш ворог підступний і воює на всіх фронтах, в тому числі й на продовольчому. Уже 8 травня, одразу після прийняття ЄС рішення про обмеження, росіяни на 10 днів повністю зупинили роботу зернового коридору. Після цього рішення частина портів вже не працюють. Порт Південний заблоковано. Ми маємо розуміти, що продовжуючи заборону, ми автоматично зменшуємо роботу морського зернового коридору. Оскільки росіяни явно цим скористаються і ми відповідно збільшимо проблему, яку нам все одно прийдеться всім разом вирішувати», - наголосив міністр.

Микола Сольський навів цифри, які свідчать, що прикордонні країни, які заборонили ввезення української сільськогосподарської продукції, насправді у 2022 році зміцнили свій експортний потенціал, наростили внутрішню переробку та підвищили конкурентоспроможність тваринницького комплексу за рахунок імпорту з України. Зокрема, Польща збільшила свій експорт більш ніж на чверть, досягши рекордної позначки - 47,5 млрд. євро. Виробництво м’яса птиці, в тому числі завдяки українському зерну, збільшилося на 7,5%. 

«Польща разом з іншими країнами Східної Європи, де введені обмеження, імпортували аграрної продукції (сільськогосподарської та харчової) з України на 7 мільярдів євро. Згідно з експертними оцінками з цього обсягу приблизно 3,5 млрд євро склали зернові та олійні, які після перевантаження були експортовані в інші країни. Якщо ми подивимось на експорт виключно зернових та олійних, то там 80% частка українського транзиту. При цьому експорт агропродукції з цих п’яти країн зріс на 18 мільярдів євро за 2022 рік», - наголосив Микола Сольський.

Він також відзначив, що у порівнянні з минулим, цього року очікується зменшення на третину обсягів експорту зернових та олійних культур з України до 46 млн тонн за рік. Відтак, Україна зможе експортувати менше зерна ніж торік на 40%. 

Микола Сольський підкреслив, що перед прийняттям подібних рішень необхідне проведення досліджень згідно з європейськими правилами. «Ми абсолютно готові до таких досліджень, і ми просимо ЄС діяти за правилами, які ЄС встановив», — наголосив він.

Він також відзначив, що рішення мають відповідати положенням Угоди про асоціацію, та законодавству ЄС. «Політичні аспекти не повинні бути основними й не повинні диктувати такі рішення. Рішення повинні прийматися з урахуванням економічних чинників. Ми закликаємо до індивідуального аналізу та прийняття найбільш ефективних інших рішень», - звернувся до колег Міністр агрополітики України.

«Введені обмежувальні заходи мають бути скасовані. І стійкі рішення мають бути знайдені в консультаціях за участю України. Нам потрібно приймати усі рішення спільно, дотримуючись принципів єдності та режиму внутрішнього ринку ЄС»,  — резюмував міністр.

Микола Сольський також закликав європейських колег підтримати ідею, яку озвучили Президент України Володимир Зеленський та Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, про створення консультаційної платформи між Україною і ЄС для забезпечення експорту української аграрної продукції, на якій, за словами Президентки Єврокомісії, буде забезпечено елементи солідарності по повному функціонуванню.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ