15 травня у Львівському історичному музеї відкрилась виставка «Раритети єврейської спадщини» в рамках IX Міжнародного фестивалю єврейської музики «LvivKlezFest-2017». Про це повідомив кореспондент Гал-інфо з відкриття виставки.
Автор виставки Тетяна Лозова розповіла: «Тут можна побачити предмети іудаїки із приватних колекцій та фондів львівських музеїв, які рідно виходять у світ.
Сама ж експозиція, присвячена пам'яті Максиміліана Гольдштейна — видатного діяча культури Галичини І пол. XX ст. Саме він був у витоків створення перших колекцій юдаїки у Львові, саме він звернув увагу громадськості на історико-культурне значення пам'яток єврейської культури, проблеми їх збереження та роль музеїв у цій справі».
Також організатори виставки повідомили, що для огляду представлено понад 150 найрізноманітніших оригінальних предметів релігійно-культового призначення та предметів широкого вжитку єврейської громади.
Серед раритетів — дерев'яні скульптури кін. XVII —XVIII ст. «Леви-юдеї», які прикрашали Арон га Кодеш в синагозі «Золота Роза» у Львові; офорт Рудольфа Менкіцького, подарований М. Гольдштейну; екслібрис доньки М. Гольдштейна Лілії; портрети видатних діячів єврейської громади Львова: рабина Ісаака Шмелькеса — фундатора єврейського шпиталю Мауріція Лазаруса, Еміля Бика — голови єврейської релігійної громади Львова (1898 —1906), автопортрет художниці Гелени Мізес; графіка Яна Піварського.
За словами Тетяни Лозової особливу цінність мають декоровані шлюбні контракти (кетуби) з Італії, датовані XVIII ст. Найбільш ошатний — ктубот з Модени, на якому стоїть дата заключення шлюбу 16 жовтня 1771 року.
З досконалою майстерністю виконавець поєднує акварельний малюнок на пергаменті з витинанками делікатних фігуративних сцен. Каліграфічний текст складається з ажурного позолоченого напису — благословення молодій парі та цілій єврейській громаді. Такі контракти демонструюють розквіт особливого виду мистецтва серед євреїв в Італії у XVIII ст.
Після презентації виставки для гостей організували святковий концерт за участю Оркестру єврейської музики під керівництвом Лева Фельдмана з м.Чернівці.