Слухай онлайн
Економіка

В Україні найбільше інвестори скаржаться на тиск силових структур

Трохи більше ста днів тому на посаду директора Офісу сприяння інвестиціям, який є дорадчим органом при Кабінеті міністрів України, було призначено канадського юриста, керівного партнера київського офісу CMS Cameron McKenna LLC Данила Білака. З чого почав свою роботу новий директор і як він збирається переконувати іноземних інвесторів вкладати гроші в Україну з'ясовувала DW.

Пане Білак, якими на сьогодні обсяги іноземних інвестицій в економіку України?

За минулий рік - близько 3 мільярдів доларів. Але для економіки  розміру України - це мізер. Нам треба 8-10 мільярдів доларів на рік і економічне зростання на рівні 11-12 відсотків. Звичайно, економічне зростання на рівні 1-2 відсотки, яке спостерігається в Україні зараз, - це вже добре, бо за останні роки ці показники впали. І треба враховувати те, через що пройшла Україна за цей час:  революція, анексія, війна, втрата 60 відсотків вартості валюти, майже 30 відсотків вартості ВВП. Я не знаю, яка б інша країна таке витримала.

А як, враховуючи всі ці ризики, ви збираєтеся переконувати іноземних інвесторів вкладати гроші в українську економіку?

Зрозуміло, це нелегка справа.  Але я погодився на цю посаду, бо вважаю, що  можу це зробити. Нам важливо сьогодні зупинити ту негативну спіраль, за якою формуються уявлення інвесторів про Україну. Треба донести світові, що є інший, позитивніший кут зору, під яким треба дивитися на цю країну. Щоб коли звучить слово "Україна" бізнесмени асоціювали його не з корупцією та конфліктом на Донбасі. Натомість думали: нові технології, аграрний сектор, родючі ґрунти, великі можливості. Якщо нам вдасться це зробити, то це й буде нашим головним успіхом.

Ви вірите, що ці стереотипи можна зламати?

Коли сто днів тому я виступав перед прем’єром Гройсманом і українськими міністрами, я їм сказав, що для того, щоб інвестор прийшов в Україну, треба до нього ставитися, як до бажаного гостя у домі. Накрийте йому стіл, поспілкуйтеся і зробіть так, щоб йому було комфортно. Тоді він захоче приходити до вас знову і разом з друзями. Тоді ваша хата буде повна гостей, а країна - інвесторів.

З чого ви розпочали роботу на новій посаді?

Спочатку взялися до проблем тих інвесторів, які вже працюють в Україні. Багато хто з них усім задоволений. Але чимало скаржаться, переважно на надмірну негативну увагу з боку держорганів, особливо на пресинг силових структур - Державної фіскальної служби, прокуратури, СБУ. Це ненормально, коли голова ОДА просто викликає інвестора і каже, дай мені свої документи, треба перевірити, чи все у вас законно. Ніде у цивілізованому світі, де хочуть бачити ріст інвестицій, такого не роблять.  Влада має приходити до інвестора і питати: "Чим вам допомогти?".

У вас є інструменти впливу на силові структури для вирішення цих проблем?

В Україні діє інститут бізнес-омбудсмена,  ці питання - його парафія. Але ми разом ходили на зустріч до генпрокурора, де обговорювали цю проблему.  Прем’єр Гройсман має намір зібрати керівників усіх силових структур і вийти з ними на певний стандартизований протокол, яким має бути підхід до інвесторів і як не порушувати їхні права. Ті питання, які може вирішити наш офіс - це питання адміністративні, по лінії виконавчої влади. Коли прем’єр може підняти слухавку і запитати голову ОДА чи представника виконавчої влади, як вирішується конкретна справа того чи того інвестора. Чимало адміністративних проблем нам вже вдалося розв’язати.

За яким принципом функціонує ваш офіс?

Це принцип так би мовити послуг "під ключ". Для інвестора, який вже присутній на ринку України і який звертається до нас, ми призначаємо людину, яка напряму відповідає за його питання. Новим інвесторам ми пропонуємо свої допомогу і супровід, пояснюючи, що їм не треба вникати в усю систему, і готові скрізь водити їх, як кажуть, за  руку. Наші  співробітники - інвестиційні банкіри, юристи, спеціалісти зі сфери аудиту, тобто люди, які розуміють, що таке клієнт і як з ним працювати. Наш офіс - це своєрідний старт-ап, який має почати хвилю розуміння передусім у самій Україні, що таке іноземні інвестиції і для чого вони потрібні.

Якщо поглянути географічно, то чи можна сказати, що в якихось областях України іноземні інвестори почуваються вільніше, ніж в інших?

Загалом, в Україні є чимало керівників, особливо в центральних виконавчих органах влади, які мають радянський підхід до іноземців як ворогів. Але не скрізь. На Львівщину, Іванофранківщину, Тернопільщину, в Чернівецьку область інвестори йдуть. Там, де є прогресивні голова ОДА, мер, який має прогресивну міську раду, для інвесторів робиться дуже багато. У понеділок, 23 січня, ми проводимо великий захід, куди запрошуємо інвестиційні служби ОДА кожної області і великих міст. Це буде тренінг, на якому ми розкажемо, як вимірювати інвестиційну привабливість свого регіону, як працювати з інвесторами, як оцінити їх проекти і свої потреби.  Бо досі з регіонами на цю тему  ніхто не спілкувався. Останні два роки держава боролося за своє існування,  а до того в Україні, як кажуть, любили інвестиції, але не дуже любили іноземних інвесторів.  Але це міняється. Я говорю інвесторам: не дивіться на Україну крізь призму того, що відбулося за останні 25 років, бо ми фактично тільки зараз створюємо усі інститути, необхідні для демократичної країни з ліберальною економікою. І якщо поглянути на те, що було зроблено за останні два з половиною роки і врахувати розміри країни, масштаби та темпи змін, то ви побачите колосальний прорив.

DW.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ