Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Економіка

Все про індексацію заробітної плати: як обчислюється та коли слід виплачувати

Все про індексацію заробітної плати: як обчислюється та коли слід виплачувати. Про це Гал-інфо розповіли у прес-службі Дрогобицької міської ради.

Статтею 94 КЗпП України передбачено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

Відповідно до частини 6 статті 95 КЗпП України, заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Обов’язковість проведення індексації регламентовано Законом України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», а деталі її проведення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі – Порядок №1078).

Індексацію зобов’язані проводити всі роботодавці незалежно від форми власності і господарювання, а також фізичні особи, які використовують працю найманих працівників. По суті, індексація є складовою заробітної плати в частині додаткової заробітної плати та є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці працівників. Відтак, за її невиплату роботодавець несе відповідальність, а працівник, у свою чергу, може звернутись до суду з позовом про стягнення належної йому суми індексації.

Заробітна плата індексується в межах прожиткового мінімуму, тобто індексується не вся заробітна плата, а тільки та її частина, яка не перевищує прожитковий мінімум для працездатних громадян. Частина заробітної плати, яка перевищує розмір прожиткового мінімуму, індексації не підлягає.

Індексація проводиться в тому випадку, коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який із 01.01.2016 становить 103%.

Так, пунктом 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації визначається як результат множення доходу, що підлягає індексації, на величину приросту споживчих цін, поділений на 100.

При цьому слід звернути увагу, що індексація виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ