Сьогодні у християн східного обряду – найскорботніший день у році – Великодня п’ятниця. У цей день церква наполягає на строгому пості. У богослужіннях Великої п’ятниці останні кількасот років використовується свята плащаниця – символічне простирало, у якому було завернуте мертве тіло Ісуса, коли Його поклали до гробу. У страсну п’ятницю у церквах затихають всі дзвони. За народнім віруванням, сьогодні великим гріхом є співати та робити будь-що з дерева.
УГКЦ інформує, що використанню плащаниці передувало почитання у Велику п'ятницю хресного дерева.Обряд виносу й покладення плащаниці, за Типиком о. Дольницького, відбувався у катедральних церквах Галичини так: на вечірні Великої п'ятниці, був обхід довкола церкви з плащаницею, яку несли за чотири кінці священики або старші парафіяни. Після обходу плащаницю клали на окремий до того приготований стіл посередині церкви. При кінці вечірні усі на колінах приступали до святої плащаниці й побожно її цілували. Божий гріб був прикрашений квітами й лампадами, а за ним стояв хрест без Розп'яття з обрусом на його перехресті. У Галичині, був звичай при обході з плащаницею нести і Святі Тайни.
Сьогодні на плащаниці, крім ікони Христа в гробі, зображають ще Богородицю, Йосифа з Ариматеї й побожних жінок, що брали участь у похороні Ісуса Христа.
Світлини Андрія Мочурада.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ