Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство  |  Культура

У Львові відкрили пам'ятник галичанину, що навчив Європу пити каву. Фото

Сьогодні, 22 жовтня, у Львові на площі Данила Галицького відкрили пам'ятний знак галичанину, вихідцю з Самбірщини, Юрію-Францу Кульчицькому. Відкриття відбулось під урочистий супровід оркестру, за участю відомих львів’ян та гостей з-за кордону. Про це повідомила прес-служба ЛМР.

«З кожним роком збільшується кількість гостей, які приїжджають до Львова. Ми хвилюємось, чи вистарчить кави для всіх. Відкриваючи це пам’ятник, я зрозумів, що кави вистачить для всіх і назавжди. Бо кава в Європі має щось особливе українське. Це велика честь, що наш земляк навчив всю Європу пити цей прекрасний напій. Ми горді, що цей пам’ятник тепер буде у Львові. Думаю, що не один туристичний маршрут буде тепер тут проходити. Сьогодні всі львів’яни, українці, весь світ ще раз собі закарбують, яку добру справу зробив Кульчицький для всієї Європи і прослави міста Лева», – розповів міський голова Львова Андрій Садовий.

Додамо, що ініціатором встановлення пам’ятного знаку виступила кавова фабрика «Галка». «Саме галичанину Кульчицькому Європа завдячує своєю традицією споживання кави. Це, без перебільшення, великий українець, який врятував Відень від турецьких загарбників під час Віденської відсічі у 1683 році. Проте, шанована у Європі, постать Юрія-Франца Кульчицького досі залишається маловідомою на теренах батьківщини. Пам'ятний знак встановлений лише у рідному селі Кульчиці, що на Самбірщині. Але ж і у Львові є чималі традиції споживання кави. І саме Кульчицькому Львів завдячує справжньому кавовому буму. Тут його пам'ятають та вшановують», – зазначають організатори.

Пам’ятник виготовлено з бронзи, постамент – з граніту. Скульптор – Роман Кикта.

«Що закладав авторський колектив у цю роботу? Щоб розкрити повністю образ Юрія Кульчицького, є геральдична стела, на якій зображений герб роду Кульчицьких, що символізує, що він був шляхетного роду. Алегорія зброї навкруги геральдичного щита говорить про те, що Юрій Кульчицький був козацького походження, що він був славним лицарем. Мішок кави, з якого всипляться зернятка і перетворюються в золоті монети, символізує, що Юрій Кульчицький був добрим підприємцем, на теперішні часи, ресторатором, який зумів зернята перетворити на золото. Мішки кави, кавник і горнятко символізують те, що він навчив культури споживання кави, і навчив Європу пити каву. Нарешті кульчик у вусі символізує те, що він власне Кульчицький», – розповів один із авторів пам’ятника Володимир Сколоздра.

Довідка.

Юрій-Франц Кульчицький назавжди увійшов в історію, як видатний герой та рятівник Відня.

За свої заслуги Ю. Кульчицький отримав щедру винагороду: всі турецькі запаси кави (близько 300 мішків). Галичанин, який знав технологію приготування напою, започаткував у Відні, а згодом і у Львові кавову традицію. Спершу Кульчицький розносив каву на таці по вулицях міста, а згодом відкрив першу кав'ярню. Напій набув такої популярності серед віденців, що через деякий час у багатьох куточках міста почали діяти подібні заклади, а Кульчицький очолив окрему спільноту продавців кави.

Австрійці пам'ятають і шанують українця, бо саме йому завдячують знаменитою на весь світ віденською кавою. Ще у 1862 р. одну з віденських вулиць було названо на честь Юрія-Франца Кульчицького — Kolschitzky-Gasse, а в 1885 р. на одному з наріжних будинків цієї вулиці було встановлено бронзову скульптуру українця. Це одягнутий в турецький стрій козак-галичанин, який тримає тацю з невеличкими філіжанками кави.Також у Відні існує кав'ярня з промовистою назвою «Grand Cafe Zwirina zum Kolschitzky».

Фото - Павло Паламарчук

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ