У Львові на вул. Пекарській поміж будівельного сміття просто посеред ремонтованої дороги журналіст радіо «Львівська хвиля» знайшов рештки викопних тварин - тура і бізона. Як йшлося у репортажі Дмитра Кумара, який, власне, і знайшов рідкісні артефакти, останній тур на Львівщині загинув на початку 17 століття, а бізон ще раніше.
"Я побачив під ногами щось подібне на кістки. Я подивився, нахилився, а це - роги. Біля них якісь кістки", - розповів Дмитро Кумар.
Ремонт на вул. Пекарська. Фото - прес-служба РАС.Це сталося, коли львівським журналістам розказували про ремонт водопровідних мереж на вулиці Пекарській. Кореспондент "Львівської хвилі” Дмитро Кумар знайшов кістки у свіжовиритій ямі. Пішов із ними до науковців.
Дмитро Кумар демонструє свою знахідку. Фото - Павло Паламарчук, Гал-інфо.
На кафедрі палеонтології Франкового університету підтвердили - рештки належать зниклим тваринам — туру та бізону.
Зокрема, як повідомила «Львівській хвилі» доцент кафедри історичної геології та палеонтології Антоніна Іваніна, ці види разом не співіснували в природі, тож опинились поруч лише завдяки давнім мисливцям.
"Наукові відкриття у нас під ногамии. Нам просто треба вміти вчасно спинитися і родивитися довкола", - зазначила вона.
На Пекарську журналіст повернувся знову, але вже разом із науковим співробітником кафедри зоології. Лише за пів години поверхневого огляду відвалів, поруч працювала важка техніка, було знайдено понад 30 скам`янілих рештків тварин, рогів, зубів, а також залишки кераміки і крем`яні сколи. На багатьох кістках навіть залишились сліди вогню.
Усі можливі знахідки на вул. Пекарській через халатність чиновників Львівської міської ради можуть бути втрачені назавжди. Фото прес-служби Рятівної археологічної служби.
«Одне із припущень – колись на цьому місці було або поселення, або ж стоянка мисливців. Місце дуже цікаве, тут багато кісткового матеріалу. І дуже шкода, але, скоріш за все, це все буде втрачено», - прокоментував зберігач фондів Львівського зоологічного музею Андрій Затушевський.
Фото - Павло Паламарчук, Гал-інфо.
Як зазначив науковий співробітник Рятівної археологічної служби Остап Лазурко, знищення історії важкою технікою для Львова – норма.
« Плануючи черговий ремонт чи будівельні роботи, археологів ігнорують. А це неприпустимо для міста, внесеного у Всесвітню спадщину ЮНЕСКО. Місто не хоче співпрацювати з археологічною установою. Архіологів повідомляють постфактум, що десь щось ремонтується», - розповів археолог.
Фото - Павло Паламарчук, Гал-інфо.
Кістки під час будівельних робіт у Львові знаходять не вперше. Щоправда зазвичай траплялись людські залишки зі старих поховань. А от теперішнє віднаходження решток бізона і тура претендує на перший випадок поблизу центра Львова.
Репортаж радіо "Львівська хвиля", Дмитро Кумар.