Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Чому «Свободу» не спинили?

На старті виборчої кампанії Всеукраїнському об’єднанню «Свобода» прогнозували, в найсприятливішому випадку 5% підтримки, однак коли вже у сам день виборів, 28 жовтня, стали відомі результати екзит-полів, а це 12% підтримки, експерти заговорили про сенсацію - «феномен «Свободи».

Наразі ЦВК опрацювало 99,63% протоколів, але вже зрозуміло, що ВО «Свобода» набирає 10.44%. Гал-інфо поцікавилось у експертів-політологів, чим зумовлений такий успіх ВО «Свобода»?

Політолог, експерт з питань громадянського суспільства та демократичних процесів Антоніна КОЛОДІЙ зауважила, що суспільство радикалізується, але не в плані радикальникально-правого націоналізму, а в тому плані, що українці відчули, що на їхні інтереси не зважають, а тому має бути хтось, хто їх захистить.

За її словами, до цього громадян підштовхнув скандальний мовний закон та ряд заяв головних спікерів Партії регіонів.

«Коли прагнення до захисту національного інтересу зросло, громадяни почали шукати політичну силу, яка змогла б це зробити. Окрім того, попередній парламент був абсолютно не дієвим. Справа не в радикалізм. Справа в тому, що у парламенті робилося, адже ніхто там не міг закликати депутатів до якогось порядку. Ті голосування, які проводять без кворуму, – це просто ганьба. Тому, напевне, люди чекають, що хтось поставить це все на місце», - зазначила вона.

Однак політолог висловила припущення, що оскільки опозиція все ж більшості не має, то все буде по старому і правовий безлад триватиме.

Політолог, головний редактор журналу "Ї", виконавчий директор українського центру міжнародного ПЕН-клубу Тарас ВОЗНЯК поставився до успіху «Свободи» критичніше. Він вважає, що суспільство не радикалізується, суспільство помірковане, розгублене і йому підсовують різні варіанти.

«Дикими антиукраїнськими випадами Партія регіонів і особисто Віктор Федорович Янукович провели «Свободу» у парламент», - заявив Тарас Возняк.

За його словами, Януковича зробив це тому, що йому у 2015 році буде потрібен набір політичних сил, на фоні яких він виглядатиме помірковано, адже його особистий рейтинг падає.

Возняк зазначив, що коли проти нього на президентських виборах буде Яценюк чи Кличко, то він не виграє, а якщо буде протестні Симоненко чи Тягнибок, то він буде у виграші.

«Тому потрібна противага – і комуністи, і націоналісти йому вигідні у парламенті, щоб на їхньому фоні виглядати поміркованим», - зазначив Тарас Возняк.

Він зазначив, що вибори дали підставу говорити, що в Україна поділилася вже не на дві частини, а на кілька.

«Сформувалося одразу кілька україн: «свободівська Україна», «бютівська Україна», «регіонівська Україна», а ще є й «ударівська Україна», - зазначив Тарас Возняк.

Він також додав, що невідомо, чи «свободівська Україна» на президентських виборах підтримає бютівського кандидата і як на це відреагує Галичина.

Політолог, президент суспільно-гуманітарного консорціуму «Генеза» Любомир СКОЧИЛЯС також вважає, що успіх ВО «Свобода» не є однозначним свідченням радикалізації суспільства, адже для такого успіху було кілька причин.

Першою причиною Любомир Скочиляс назвав те, що на момент проведення виборів в українському суспільстві звільнилася націонал-демократична ніша, а об’єднана опозиція не достатньо відповідає цій ніші. 

«Раніше підтримували «Нашу Україну», але вона не могла бути серйозним гравцем, тому частина електорату цього спектру проголосувала за ВО «Свобода», таким чином заповнивши прогалину, яка утворилась», - зазначив Скочиляс.

Він також зазначає: «Опосередковано на успіх «Свободи» спрацювала і Партія регіонів. Ті рішення, які приймав Януковича та парламентська більшість, розцінювались як наступ на національні інтереси. Це дало симетричну реакцію».

Він також додав, що виборча кампанія «Свободи» не була надто радикальною.

«Те, що «Свобода» на виборах співпрацювала з об’єднаною опозицією, додало їй голосів, адже продемонструвало, що «Свобода» - це системна політична партія, яка може конструктивно домовлятись та йти на компроміси», - сказав він.

Натомість політолог, виконавчий директор ЛОГО КВУ Оксана ДАЩАКІВСЬКА вважає, що такий відсоток голосів відданих за «Свободу» не стільки свідчить про радикалізацію суспільства, скільки про прагнення людей до змін.

«Риторика «Батьківщини» та Партії регіонів не пропонувала нічого нового. Натомість «Свобода» продемонструвала політичну стабільність партії, яка не змінювала своїх поглядів. Для центральної частини України вона стала однією із видимих альтернатив. Вони фактично стали в’язнями своєї риторики. Та політична сила, яка постійно говорить про українську Україну та про захист бідних, не зможе відступити від цього», - зазначила вона.

Вона також додала, що для «Свободи» тепер з'явилося дуже багато небезпек.

«Вони заручники своєї риторики, але вони не можуть від неї відмовитись. Головне для них зберегти свій електорат і не розчарувати їх. А їм будуть підкидати різні провокативні речі. Думаю, що Партія регіонів у Верховній Раді використовуватиме «Свободу», як прапор. Вони провокуватимуть партію на заяви щодо обмеження прав національних меншин, лякатимуть нею схід країни, показуватимуть тривожні сигнали Росії і навіть Заходу. Але «Свободі» треба буде залишитись послідовною та виваженою», - заявила Оксана Дащаківська.

Вона зазначила, що за ВО «Свобода» в центральні Україні проголосував розчарований електорат Партії регіонів: «Думаю, що згодом соціологічні дослідження це підтвердять. Певний відсоток «Свободі» дав розчарований електорат «Батьківщини» та Партії регіонів. Виходячи із проукраїнських міркувань, в Центральній Україні не могли проголосувати за комуністів, тому проголосували за свободівців. Насправді це той відсоток розчарованих ще не свідчить про радикалізацію суспільства, а лише про наростання протестних настроїв».

Натомість політолог Юрій ШВЕДА переконаний, що суспільство радикалізувалося – це перше і основне пояснення того, чому «Свобода» набрала такий відсоток на виборах.

«В результаті діяльності влади суспільство радикалізується і про це свідчить висока підтримка комуністів (лівих радикалів) і «Свободи» (правих радикалів). Річ у тому, що незважаючи на те, що комуністи провладні, але їх передвиборча кампанія була спрямована на те, щоб перекласти реальний стан речей в країні на Партію регіонів та олігархів, а самим дистанціюватися від цього. Фактично, вони зробили себе лівою опозицією», - зазначив Юрій Шведа.

Він також додав, що у суспільстві зростає відсоток незадоволених владою, але до якихось радикальних дій люди не вдаватимуться.

Загалом присутність «Свободи» у новому парламенті, на думку Юрія Шведи, не призведе ні до чого страшного.

«Поява двох потужних радикальних сил буде вносити серйозний елемент напруги в діяльності парламенту, але за кількісним складом навряд чи вони зможуть порушити монополію Партії регіонів. Радикалізм влада використовуватиме як страшилку, щоб виправдати своє панування, але такі розрахунки наврядчи матимуть дієвий результата. Міжнародна спільнота визнала ці вибори гіршими ніж попередні, і це результат діяльність влади, тому заховатись від відповідальності за іншими силами не вийде», - зазначив Юрій Шведа.

Політолог не бачить нічого надзвичайного у тому, що «Свобода» пройшла у парламент, навпаки він зазначив, що у парламентах Західної Європи відсоток правих радикалів переважає, і вони, парламенти, працюють.

«Тим більше, що 10%, які отримала «Свобода», не зроблять погоди. Будуть заяви, буде епатаж. Партія регіонів за допомогою мажоритарників все ж отримала контролюючий пакет. Проблема не в радикалах, а в центристській опозиції, наскільки вона здатна буде протистояти владі», - вважає Юрій Шведа.

Політолог, професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олексій ГАРАНЬ зазначив, що ВО «Свобода» отримала вдвічі більше, ніж їй прогнозували в результаті того, що влада проводить русифікаторську політику. Окрім того, це реакція на соціальну політику влади. Він переконаний, що такий результат – це контрреакція на дії влади.

«Значна частина людей, які проголосували за «Свободу», не є її базовим електоратом. Партія отримала великий аванс від виборців. Багато вирішило голосувати за «Свободу» в останній момент, коли пройшов клич «Голосуйте за «Свободу», бо вони повинні бути у парламені, бо без них перемоги опозиції не буде. Тому поміркований електорат прийняв цей клич і проголосував за цю політичну силу, щоб не згоріли голоси. Це великий аванс для «Свободи», - зазначив політолог.

Олексій Гарань також зазначив, що, судячи із заяв владних політтехнологів, стає зрозумілим подальший план влади.

«Вже почали говорити про те, що парламент перетвориться на поле битви комуністів і «Свободи». Влада буде намагатися показити те, що є крайні радикальні політичні сили, а є, так би мовити, ми, які пропонуємо вам стабільність. «Свободі» важливо не дати втягнути себе у цю сутичку, а оскільки знаємо що у них є «гарячі голови», то це серйозний виклик для них», - заявив політолог.

Фото: wek.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ