Уявіть собі, «Ензим» закрили, бюджет Львова втратив десятки мільйонів гривень, сотні людей залишились без роботи... Міський голова потирає руки. Мовляв, ліквідували джерело неприємного запаху. Але щоб після закриття дріжджового заводу у Львові перестало смердіти! Ви собі можете таке уявити. Ми – ні. Як буде виправдовуватись Андрій Садовий? Вимагатиме закрити жиркомбінат.
Міські чиновники насправді чомусь на квапляться покінчити із проблемою неприємного запаху у Львові, адже ніяк не реагують на заклики провести круглий стіл із цього питання за участі представників усіх дотичних підприємств, в тому числі комунальних. Натомість тупо домагаються закрити наше підприємство, чим можуть позбавити 500 сімей засобів до існування, але цим не врятують місто від неприємного запаху, бо його причина – не «Ензим», - кажуть на ПрАТ «Компанія Ензим», що є одним з найбільших в Україні виробником дріжджів.
Отож, післясерії критичних публікацій у пресі, у яких, зокрема, міський голова Львова Андрій Садовий не втомлюється погрожувати закриттям підприємства, бо воно, мовляв, причина смороду у місті, керівництво «Ензиму» зібрало журналістів, щоб показати виробництво «із середини» та спробувати переконати: причину смороду у Львові слід шукати поза «Ензимом».
Одразу після приїзду на підприємство всіх журналістів одягнули у білі халати й попросили дотримувати певних правил поведінки на виробництві. Заявили, що раніше приділяли недостатню увагу спілкуванням із журналістами, оскільки виробництво не підприємстві безперервне.
Далі представників ЗМІ повели на очисні споруди "Ензиму". Директор з гарантування якості продукції підприємства Іван Настасяк розповів, що 2004 року компанія розпочала впровадження високотехнологічного екологічного проекту з очищення стічних вод, який відповідає сучасним світовим нормам.
«Ензим» технологічно не може бути винним у смороді
Колишній керівник цього екологічного проекту розповів, що інвестиції у цей проект сягнули понад 5 мільйонів євро. Домоглия того, що у результаті біологічної очистки стічних вод утворюється сировина для виробництва органо-мінеральних добрив та альтернативний природному біогаз, який буде використовуватись для забезпечення підприємства тепловою енергією. Екологічні ініціативи «КомпаніїЕнзим» позитивно оціненив урядом Голландії і підтримав грантом в рамках проекту програми із захисту навколишнього середовища.
Екологічна політика підприємства, каже Іван Настасяк, формується на принципах впровадження найсучасніших енерго- і ресурсозберігаючих технологій, на використанні екологічно чистої сировини.
За його словами, «Ензим» має окрему гілку закритого герметичного колектора, яка проходить околицею міста Львова і виходить на міські очисні споруди в обхід як центру міста, так і вулиці Наукової, Шевченка, проспекту Чорновола, Городоцької, Сихова і так далі. Тому навіть технологічно підприємство не може мати жодного стосунку до неприємних запахів у Львові, адже його стоки не йдуть в місто, а безпосередньо на міські очисні споруди. А саме, очищені стоки подають напірним колектором до Тракту Глинянського, а далі – самостічним колектором «Львівводоканалу», до якого теж врізані труби інших споживачів, – на міські очисні споруди.
Тобто, очищені стічні води підприємства потрапляють на міські очисні споруди в обхід центру Львова, отож, «Ензим» не має жодного стосунку до смороду.
Крім того, «Ензим» постійно, щорічно проходить перевірки і аудити санепідеміологічних, екологічних служб та інспекцій. Зокрема, 2011 року «Львівводоканал» спеціально залучав сертифіковану організацію для проведення замірів на предметний зв'язок стічних вод компанії з появою неприємних запахів у Львові. Висновок, каже Іван Настасяк, такий, що «Ензим» не може бути причиною смороду у місті.
Директор з гарантування якості продукції показав очисні споруди підприємства і розповів, що реалізація цього проекту почалась ще далекого 2002 року й повністю відповідає українському законодавству.
Він повідомив, що раніше на місці очисних споруд були мулові поля, від яких стояв нестерпний запах, через що компанія прийняла рішення інвестувати у вирішення цього екологічного питання.
«Тоді все реалізовувалось за підтримки і «Львівводоканалу», і Львівської міської ради. У 2004 році станція була введена у дію, в її основі – сучасна технологія, яка ніде у Європі не використовувалась», - кажуть на «Ензимі» і згадують, що делегація підприємства спеціально їздила в Чилі на подібне на «Ензим» підприємство, аби перейняти досвід.
Він розповів, що під час зростання дріжджів не може бути важких металів, антибіотиків, таких речовин, які пахнуть, бо клітина живе і вбирає у себе запах, що стоять довкола. Натомість у середовищі дріжджів є білки й органіка, мікро- та мікроелементи, вітаміни і тому процес налаштований так, що у стічні води йде якнайменше речовин.
На підприємстві спростовують також версію «Львівводоканалу» про те, що очисна система підприємства забивається. Тут визнають: щодень викидають 2 тисячі кубів очищених стічних вод. «Якщо б у нас щось забивалось, то куди б це все дівалось? Так, у нас за парканом річка Марунька, але це кримінал скидати у річку неочищені стоки, і ми б собі такого не дозволяємо… Сама ж технологія не передбачає використання ніяких фільтрів і якщо б стічні споруди забивались, то нам б прийшлось зупинити виробництво», - каже один з директорів підприємства.
Як аргумент у свою користь наводять і те, що під час запровадження очисних споруд і СЕС, і надзвичайними, і міська рада, і «Водоканал» підписали усі технічні дозволи на викид стоків, тож технологію роботи очисних споруд компанії знають. «Хіба призабули», - додає Іван Настасяк.
Натомість мул, що утворюється після очистки використовують як добрива: три роки поспіль вивозять на поля фермерам як біомасу-добриво. Кажуть: усі ліцензії є. А на міські очисні споруди йде лише очищена вода.
Викид справді є понаднормовим
Водночас комерційний директор підприємства Сергій Лавров визнає, що викид стічних вод у міську каналізацію справді є понаднормовим, тобто підприємство викидає у три-чотири рази більше стічних вод, ніж передбачено нормою, проте за це платить «Львівводоканал» додаткові кошти, що передбачено угодами між підприємствами.
«Ми визнаємо, що маємо із цим проблеми, але нашу проблему не слід поєднувати із проблемою неприємних запахів у місті», - наголосив Лавров і додав, що можливе закриття підприємства чи призупинення його роботи матиме соціальні наслідки.
Про «Ензим», сморід і політику
Керівництво підприємства зізнається, що насправді не розуміє причин виникнення останнім часом різкої критики збоку міської влади. Версію чорного піару конкурентів тут відкидають одразу, кажуть, що їм, конкурентам, це невигідно, адже ринок технологічно не зможуть забезпечити необхідною продукцією. Натомість на підприємстві не виключають політичних мотивів тиску на підприємство, мовляв, скоро вибори й депутатам потрібно звітуватись перед громадою.
«Раніше із нами був діалог, а нині на всі наші звернення та листи просто ніхто не реагує. Нас просто перестали чути. Чому? Минезнаємо», – кажеСергійЛавров. І додає, що длямістазакриттяпідприємстваобернеться браком 20 млнгрнврікподаткууміську скарбницю та ще мінус 5 млнгрнврік для «Львівводоканалу. Стане на 500 безробітних більше, а також соціальне незадоволенням. Може зрости ціна на хліб, адже «Ензим» забезпечує 70% хлібопекарської галузі України необхідною продукцією.
«Ми не можемо їх зрозуміти», - каже Лавров про міських чиновників.
Від себе додам, що на підприємстві справді відчувається характерний запах дріжджів, але не смороду каналізації – що гуляє містом.
Олег Довганик, спеціально для Гал-інфо.