Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Гарячі точки. Як живе Харків, Луганськ та Донецьк в тенетах сепаратизму

Сепаратизм, який фінансується режимом Путіна, та загроза російського вторгнення серйозно розхитують ситуацію на сході України. Для того, щоб дізнатися як зараз живеться у «гарячих точках» України Гал-інфо поспілкувалося з місцевими активістами Харкова, Луганська та Донецька.

ХАРКІВ

Харківський активіст Дмитро (прізвище не називаємо з міркувань безпеки, - ред.), розповів Гал-інфо, що місцева міліція на 80-90% підтримує сепаратистів. Зовні це проявляється в бездіяльності щодо проросійських бойовиків.

«Міліціянти усвідомлюють, що в Україні їх чекає люстрація, а ще вони впевнені, що Путін їх залишить працювати і їхня зарплатня буде, як в російських поліцейських. Взагалі харківську міліцію задовольнить будь-яка влада, яка залишить їх на посадах. Ще мені здається, що в ДАІ підтримка проросійських настроїв дещо менша, ніж в цілому в інших підрозділах міліції. Зважаючи на настрої в харківських підрозділах МВС, приміщення Харківської ОДА нині охоронять спецпідрозділи з інших областей України», - розповів Дмитро.

За його словами, загалом ситуація в останні дні у Харкові досить спокійна.

«Колоради особливо не вилазять. Активність проросійських екстремістів суттєво знизилась після арешту кількох їхніх ідеологів – таких, як Костянтин Долгов. Проукраїнські сили провели ввечері 23 квітня великий мітинг за єдину Україну на площі Конституції. Людей було приблизно 6-7 тисяч. Зважаючи на робочий день та всі інші обставини, – це досить багато», - зазначив активіст.

Настрої населення: Росія - Україна

Він додав, що настрої харків`ян відносно Майдану незмінні – незаперечно підтримували і підтримують Майдан приблизно 20% жителів міста.

«Однак, це зовсім не означає, що всі інші мають проросійські настрої. Більшість жителів Харкова, незалежно від їх політичних вподобань, хочуть жити в мирі, спокої та в єдиній Україні, але зовсім не бажають проявляти будь-яку громадянську позицію. На мою думку, прибічників того, щоб Харків став частиною Росії, не більше як 5%. Але, на жаль, багато тих, хто має федеративні настрої, не розуміють по суті, що це таке і до чого може призвести. Без підбурення з боку Росії та деяких членів Партії регіонів і комуністів та без фінансової підтримки сепаратисти в Харкові не мають шансів, бо більшість мешканців міста – це аполітичні пофігісти», - розповів Дмитро.

Він також додав: «І ще одна малесенька, але дуже важлива деталь. Так склалося, що більшість людей в Харкові спілкується російською мовою. Але вони люблять Україну не менше тих, хто живе на Полтавщині чи в Галичині. Багато російськомовних патріотів України та активістів Харкова були дуже обурені постом в ФБ львів`янина Юрія Наумко (https://www.facebook.com/jurij.naumko/posts/10203213166826322). Харківські активісти, громадяни України, хотіли б бачити дійсно єдину Україну, де кожен рівний серед рівних».

ЛУГАНСЬК

Політик та активіст з Луганська Дмитро Снєгирьов розповів, що ситуація в Луганську контрольована. У таборі сепаратистів є серйозний розкол на дві групи – на так звану «Армию юго-востока» та на так звану Самооборону.

На запитання, яка ж різниця між цими злочинними збройними формуваннями, Дмитро Снєгирьов відповів: «Різниця у кількості грошей, які вони отримують, та в замовниках. Так, «Армия юго-востока» контрольована місцевою політичною елітою. Їх опосередковано можна пов’язати із місцевими регіоналами та одним із лідерів Партії регіонів Єфремовим. Після отримання гарантій амністії, вони покинули захоплену будівлю СБУ та зробили заяву про те, що не підтримують створення Луганської республіки.

Так звана Самооборона – це радикальне крило, яке наполягає, що ніяких переговорів із київською владою нема. Учора у захоплену сепаратистами будівлю зайшов мер Луганська та намагався вести переговори, начебто вдалося досягнути якихось домовленостей, однак будівлю так і не звільнили».

Вибори в умовах сепаратизму

Натомість до Луганська вже докотилася хвиля передвиборчої агітації. Учора, 24 квітня, в місто майже одночасно прибули кандидати у президенти Юлія Тимошенко та Петро Порошенко.

«Незрозуміло, як вони приземлилися в Луганську, адже у нас в аеропорту до 12 травня є обмеження щодо польотів. Якщо Тимошенко пішла на перемовини із сепаратистами, то Порошенка намагалися заблокувати в аеропорті. Луганськ опинився в заручниках перевиборчої кампанії, коли кандидати змагаються за те, хто ж буде «голубом миру», - зазначив Дмитро Снєгирьов.

Він також додав, що відбувся шахтарський страйк, зміст якого повністю спотворили російські ЗМІ.

«Російські ЗМІ висвітлили це так, наче шахтарі вийшли через незгоду із владою у Києві. Насправді ж шахта в Краснодоні належить Ахметову і це був тиск на нього. Вимоги шахтарів були виключно економічні, адже експертна комісія вказала на незадовільні умови праці та на низький рівень оплати праці», - розповів Дмитро Снєгирьов.

Міліція і військова загроза

Він також додав, що правоохоронці в Луганську не підтримують сепаратистів, вони посилили охорону на блок-постах, також посилений контроль на кордоні з Росією.

«Якщо СБУ спеціально залишило зброю терористам, а це майже тисяча одиниць, то міліція вживає усіх заходів, щоб її вилучити. Міліція вже вилучили 317 одиниць зброї. Днями було затримано групу осіб із автоматами та пістолетами, які були викрадені з СБУ», - розповів політик.

Дмитро Снєгирьов зазначив, що в захопленій будівлі СБУ розмістились російські диверсанти – представники донського та кубанського козацтва.

«Вони розміщуються у другому корпусі СБУ. Треба подякувати російському «Першому каналу», який показав їх у шапках кубанках і розповів звідки вони. Це вже незаперечний факт присутності збройного формування іншої країни», - сказав Дмитро Снєгирьов.

Він також додав, що на кордоні ситуація контрольована.

«Російські війська видно, але вони то наближаються, то віддаляються. Місцеве населення не у захваті від таких дій. Дуже мало людей підтримує сепаратистів і ще менше, хоче щоб їхніми вулицями їздили російські танки», - сказав політик.

У самому Луганську, за його словами, в наметовому містечку біля захопленої будівлі СБУ стоїть 23 намети, у яких постійно перебуває до 150 чоловік.

«Цифри порівняно із кількістю мешканців області – мізерні. Звісно, найбільшим позитивом є те, що єдності у рядах сепаратистів нема. В захопленому СБУ залишилися найрадикальніші збройні угрупування», - сказав Дмитро Снєгирьов.

Він також висловив припущення, що АТО в Донецькій області призупинили, щоб зробити російським військовим, які діяли тут як диверсанти, гуманітарний коридор.

«Якщо Росія наважиться ввести в Україну якісь миротворчі війська – це вже буде вияв прямої зовнішньої агресії. Не можна постійно перебувати у стані перманентного страху», - наголосив Дмитро Снєгирьов.

Сепаратистський референдум

Окрім того, за його словами, з надійних джерел стало відомо, що в Росії вже друкують бюлетені для так званого референдуму в Луганську, проведення якого сепаратисти запланували на 11 травня.

«Згідно з оперативною інформацією, яку ми маємо, бланки для цього сепаратистського референдуму друкуються в Росії. Це вже факт відвертого зовнішнього втручання не лише через фінансування сепаратистів», - сказав політик.

На запитання Гал-інфо, як має виглядати цей «референдум», Дмитро Снєгирьов відповів: «Та ніяк. Це буде більше нагадувати соцопитування, коли одна людина проголосує за 10 тис. людей. Однак Росії і цього буде достатньо, і вони говоритимуть про «волевиявлення». Але яке це волевиявлення під дулами автоматів?».

Він також зазначив, що зважаючи на президентські вибори, сепаратисти зможуть навіть скористатися списками виборців ЦВК.

За його словами, якщо цей референдум сепаратистів відбудеться, то втілиться сценарій Росії, який вона застосувала щодо Абхазії.

«Цю ситуацію не можна затягувати. Сепаратистів треба дотиснути. Подальше зволікання тільки погіршить ситуацію і на території України може з’явитися друга Абхазія», - сказав Дмитро Снєгирьов.

ДОНЕЦЬК

З приводу ситуації у Донецьку та Донецькій області Гал-інфо поспілкувалося одразу з кількома активістами. Як розповів донецький журналіст та активіст Дмитро Дурнєв, у Донецькій області міліція - це повністю корумпована структура. Вони займаються саботажем та просто здають зброю сепаратистам.

Він також зазначив, що керівництво міліції демонструє досить адекватні дії, але постійно наштовхується на саботаж з боку рядових міліціонерів. За його словами, СБУ в Донецьку теж деморалізоване, а гучні арешти здійснювали працівники СБУ з Києва.

Місцеве населення вже стомилося від безладу та постійного почуття небезпеки.

«На даному етапі відчувається втома. Місцеве населення потроху відвертається від сепаратистів. Люди розуміють, що так звана Донецька республіка – вона кримінальна і нею керують «мелкие беспредельщики» та злочинці. Майже всі, кого затримали у Краматорську, мали приводи в міліцію та судимості. Нині іде війна на виснаження», - підсумував журналіст.

Він також додав, що місцеві активісти вже місяць проводять роз’яснювальну роботу із мешканцями регіону, випускають газету «Говорит Донецк». Натомість половина мешканців, за його словами, не встали з дивана і намагаються не помічати те, що відбувається в області.

Сепаратисти за «щитом» із жінок та бабусь

Біля захопленої Донецької ОДА, де розміщений штаб сепаратистів, у першому ряді стоять жінки та бабусі. Залежно від години для - від 100 до 300 чоловік. У самому приміщенні розмістились озброєні сепаратисти.

«Негласні заходи щодо здачі зброї за гроші дають, очевидно, певні результати. Так, в Єнакієво, на батьківщині Януковича, за одну ніч повністю звільнили захоплене приміщення міської ради та вивісили український прапор. Більше приміщення не захоплювали. Цікаво, що ніхто не знає, хто і як звільнив це приміщення. Дивною була ситуація у Маріуполі, коли футбольні фани звільнили захоплене сепаратистами приміщення міської ради. Сепаратисти викликали міліцію, яка побила футбольних фанів. Також хтось намагався звільнити Донецьку ОДА, в результаті чого сталася бійка між сепаратистами», - розповів журналіст.

Варвари і п’яниці

Як розповіли в коментарі Гал-інфо інші донецькі активісти, в захопленій будівлі Донецької ОДА сепаратисти влаштували повний погром. Вони розграбували все, що було цінне у будівлі, а решту просто спалювали. Наприклад, із кабінетів прес-служби викрали фотоапарати і навіть диктофони.

Окрім того, сепаратисти зловживають спиртним. Доказом цьому є величезна кількість порожніх пляшок з під горілки та пива. Кажуть, що в захопленій Донецькій ОДА навіть пробували ввести «сухий закон», однак результату це не дало.

Коли проукраїнські сили у минулий четвер проводили свою акцію за єдину Україну, їх намагалися налякати і погрожували, що мирних людей із прапорами України просто розстріляють на вулиці.

Настрої місцевих

Журналіст Дмитро Дурнєв розповів, що у Донецьку діють російські диверсанти, так звані козаки та «добровольці із Криму», які роздають людям зброю. Цей факт викликає певне занепокоєння у місцевих бізнесменів та кримінального середовища Донбасу.

«Люди теж розуміють і бачать це, але при цьому вони реально бояться бандерівців та Правого сектора. Все це результат роботи путінської пропаганди», - зазначив активіст.

На запитання, як місцеві реагують на можливе вторгнення Росії, він відповів: «У нас вже тричі було попередження про можливу військову загрозу. У багатьох присутній фаталізм. Нам страшно, але Путіну ще страшніше. Прийти сюди можна, але важче звідси вийти», - сказав журналіст.

Розкол в лавах сепаратистів

Як повідомив в коментарі Гал-інфо один із донецьких активіст Майдану, в захопленій Донецькій ОДА нині діє до п’яти різних угрупувань із різними лідерами.

«В Донецкой республікe уже не стоит вопрос о вхождении в РФ, только федерализация. Тут до сих пор считают, что мы (Донбас, - ред.) кормим Украину. В Донецкой ОГА много взрывчатки. Сдаваться сепаратисты не хотят, но народ потихоньку от них отварачивается, особенно после убийств. Что у нас будет, не знаю, но до 9 мая это точно не кончится!», - сказав він.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ