Останнім часом на території Львівської області - у карпатському регіоні - йде безпрецедентна торгівля статусом «гірського жителя». За оцінками експертів, нині мінімум чверть прописаних в гірських районах жителів, «липові». Надбавки до пенсій і зарплат вони отримають незаконно.
Липові «бойки» у стінах облради
Цю картину я спостерігав у стінах Львівської обласної ради. У перерві між засіданнями двоє відомих чиновників демонстрували один одному посвідчення жителів гірських районів. Все це супроводжувалося вельми красномовним діалогом.
– Так ти хто тепер у нас – бойко чи гуцул? – з іронією запитував один.
– Я до бойків прописався – у Турківському районі, – відповідав другий.
– І я до бойків, тільки в Сколівському ... Так ми тепер обидва бойки?
– Виходить, що так.
– А як у вас там з «гірськими»? Платять своєчасно?
– Поки скаржитися нема на що.
– А у нас затримують. Якби знав, що так буде, прописався б до вас.
– Так у чому проблема? Можу посприяти. Є виходи на сільських голів…Вирішу за вигідною ціною ...
Зауважу, що «герої» цієї сцени далеко не бідні люди. Колишній правоохоронець – власник магазинів, готелів, автозаправок і колишній чиновник райдержадміністрації, який володіє відомим комерційним підприємством. Обидва «бойки» проживають біля Львова – в елітних котеджних селищах ...
Аферистів багато, але пільги скасовувати не можна
– Шахрайське використання «гірських» пільг – прямий наслідок повальної корупції та безкарності, – розповідає колишній міський голова карпатської Турки Геннадій Брич. – Адже в малочисленних населених пунктах, розкиданих по Карпатах, по суті все «на виду». Співробітники того ж районного відділення Пенсійного фонду добре знають людей в селах і містечках. Тобто, за бажання «вирахувати» псевдопільговиків і навести порядок можна дуже просто. Але це сьогодні нікому не потрібно.
Коли я обіймав пост мера, ходоки, які намагаються вибити статус гірського жителя, приходили досить часто, просили довідки, що проживають в Турці. Більшість з них були жителями Львова і не мали до нашого містечка жодного стосунку. Я, певна річ, відмовляв. Тоді вони йшли в інші інстанції, знаходили, наприклад, лазівки в паспортному столі.
– За оцінками експертів, в цей час мінімум чверть прописаних в гірських районах жителів, «липові». У їх числі безліч чиновників різного калібру, депутати місцевих рад, працівники правоохоронних органів. Геннадій Кирилович, як Ви вважаєте, може прийшов час «гірські» пільги скасувати, беручи до уваги масштабність зловживань ...
– Останнім часом такі заяви звучать все частіше. Але всі вони абсолютно необгрунтовані. Карпати це ж не тільки мальовничі місця і зелений туризм. Це складний рельєф, суворі кліматичні умови, обмежена транспортна доступність, недостатнє медичне забезпечення, повені, потопи. До речі, за часів Австро-Угорщини, якщо ув’язнений тікав з в'язниці і кілька років проживав у Турківському районі, його амністували. Це говорить багато про що.
Відповідно до Закону «Про статус гірських населених пунктів в Україні», «гірський» статус надається громадянам, які постійно проживають, постійно працюють або навчаються на денних відділеннях навчальних закладів у гірському населеному пункті, - продовжує Геннадій Кирилович. - Розмір державних пенсій, зарплат, стипендій таких громадян збільшується на 25 відсотків.
Вважаю, що в нинішніх умовах такі надбавки вкрай необхідні. Адже в горах сьогодні фактично немає роботи. Все розвалено і ліквідовано, техніка розкрадена, більшість полів не обробляються.
У Турці, наприклад, за роки незалежності «зник» світлотехнічний завод, швейно-галантерейний цех, кам'яний кар'єр, сільгосптехніка. Більшість турківської молоді, багато жителів середнього віку - на заробітках за кордоном. З тих, хто залишився вдома, багато хто живе тільки на пенсії плюс 25 відсотків гірських. Як правило, це люди, які все своє життя пропрацювали в колгоспах і лісгоспах. Свої пільги вони заслужили сумлінним важкою працею.
А липових пільговиків і тих, хто незаконно видає пільгові документи, треба починати викривати. Однак ця проблема владою поки що взагалі замовчується.
Віктор Правденко
Фото - umoloda.kiev.ua