«Я не намагаюся когось перевиховувати, переінакшувати, за винятком, звичайно, громадян, які вчиняють злочини», – прокурор Львівської області Олег Василенко дав ексклюзивне інтерв’ю «Гал-інфо».
Олег Андрійович, незаперечним є той факт, що з вашим призначенням робота органів прокуратури Львівщини стала значно ефективнішою. Особливо показово, що це відзначають прості громадяни і працівники ЗМІ.
Вважаю, що це і висока оцінка, і аванс на майбутнє. Що ж стосується звернень громадян, то до них ставимось уважно. Це і вимога Закону, і Генерального прокурора. Мова не йде про те, що кожну заяву слідзадовольнити. Такого завдання нема і не може бути. Але належним чином розглядати їх, не займатися відписками, не футболити людей, давати їм чіткі і зрозумілі відповіді, навіть якщо вони не задовольняють їхні вимоги, – це, не складно, і я цього вимагаю від підлеглих. Хоча зрозуміло, що прокурор – він не сонце і всіх обігріти не може. Завжди є мінімум дві сторони. І тому, звичайно, не оминути нарікань, і критики…
Відомо, що у Львівській області Вам дісталася вельми непроста спадщина. Насамперед, ще досить велика кількість резонансних нерозслідуваних справ. В їх числі – замовні умисні убивства, зокрема, 96 убивств із застосуванням вогнепальної зброї та вибухівки. Наскільки реально виправити таку ситуацію? Що конкретно робить прокуратура, аби кількість«висяків» зменшилася?
Говорити про те, що ці 96 вбивств скоєно на замовлення, ми зможемо лише тоді, коли вони будуть розкриті.
Звичайно, такі злочини найкраще розкривати «по гарячих слідах». Основним чинником тут є наявність оперативної інформації. Якщо ж така можливість втрачена, то завдання ускладнюється, позитивних результатів досягти значно важче.
Водночас хочу зазначити, що незважаючи на всі складнощі, робота з розкриття умисних вбивств (як минулих років, так і цьогорічних) ведеться на належному рівні. Такі кримінальні справи регулярно заслуховуються на оперативних нарадах, складаються плани роботи, контролюється стан проведення оперативно-розшукових заходів.
У цьому році вдалося розкрити 4 умисні вбивства минулих років. З одного погляду, це непоганий показник – якщо порівнювати з аналогічним торішнім періодом, коли було розкрито 2 таких вбивства. Якщо ж брати до уваги цифри 96 і 4, то це не так багато.
Розкрито, зокрема, резонансне вбивство лікаря Пустомитівської районної лікарні Ярослава Федини. Однак ця справа ще розслідується, тому говорити про конкретні деталі передчасно. Скажу лише, що шлях до розкриття злочину бувдуже цікавим – з точки зору тактики розкриття,експертних досліджень.
Додам, що МВС області на чолі з новим керівництвом зорієнтоване саме на ці питання, і, сподіваюсь, що до кінця року ми розкриємо ще кілька вбивств.
Досі залишається відкритим питання, як (за якими схемами, у яких масштабах) на Львівщині було розкрадено мільйони «паводкових» бюджетних коштів і хто з посадових осіб поніс за це (чи понесе) кримінальну відповідальність. Нещодавно Ви давали вказівку підготувати довідку по кожній такій кримінальній справі. Якою є загальна картина щодо розслідування цих кримінальних справ?
Повінь на території Львівщини, як відомо, була в 2008 і 2010 роках. В 2008 році на ліквідацію наслідків стихійного лиха було виділено субвенції в сумі понад 370 млн грн. З цієї суми загалом використано близько 360 млн грн, частину коштів було повернуто до бюджету.
2010 року на ліквідацію наслідків стихії Львівщина отримала близько 28 млн грн, з них близько 3,5 млн грн було повернуто.
Тепер що стосується виявлених порушень. За наслідками перевірок контрольно-ревізійних органів прокуратура порушила 19 кримінальних справ зі збитками на загальну суму 4,6 млн грн, із яких 16було направлено до суду, одну кримінальну справу було закрито.
У зв’язку з цим прокуратурою було заявлено 44 позови про відшкодування збитків (надмірно витрачених коштів на суму 1,8 млн. гривень). Сьогодні готуються нові позови – на суму понад 4 млн. гривень.
Разом з тим, будучи в одному з районів області, я мав на особистому прийомі громадян, які скаржилися на те, що все ж таки не всі випадки зловживань було охоплені належними перевірками, реагуванням. За твердженнями людей, є факти приписки «мертвих душ», на яких отримували кошти голови сільрад, інші посадовці. Тому наразі я дав вказівку перевірити цю інформацію. Якщо такі факти підтвердяться, у нас будуть підстави переглянути акти ревізій, зроблені фінансовою інспекцією. Я думаю, що нам по мірі наших можливостей вдасться це зробити протягом трьох місяців.
З часу призначення прокурором Львівської області Ви докладали багато зусиль для покращення діяльності органів прокуратури у сфері захисту прав громадян на оплату праці. Чи є на цьому напрямку реальні зрушення?
Одразу скажу, що хотілося б кращих результатів. Поки що нам вдалося досягтиодного - ми стабілізували суму заборгованості із заробітною плати на рівніблизько 60 мільйонів гривень,і вона не зростає.
При цьому тільки з початку року органи прокуратури у сфері додержання законодавства про працю порушили 33 кримінальні справи. Завдяки прокурорському втручанню виплачено понад 40 мільйонів гривень заборгованості.
Якщо говорити про структуру заборгованості, то близько 36 ммлн грн – це економічно активні підприємства. Далі йдуть підприємства-банкрути і економічно неактивні підприємства, які не мають ні майна, а в ряди-годи і посадових осіб, тобто заборгованість «там» фактичнобезнадійна.
Що ж стосується економічно активних підприємств, то у настри підприємства фактично припадає 53 відсотки заборгованості. Це - ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут», ПАТ «Львівська вугільна компанія» і Дрогобицький автокрановий завод.
Найбільше коштів – майже 16 млн грн – своїм працівникам заборгувало ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут». Під час перевірок, зокрема, було встановлено, що на підприємстві є недофінансування по контрактах. Водночас з’ясувалося, що керівник підприємства, маючи кошти для виплати зарплати працівникам, використовував їх на інші потреби. Наразі відносно ньогопорушено кримінальну справу.
Крім того, за поданням прокуратури, яке було скеровано на Кабінет міністрів, змінено керівництво цього підприємства. Будемо сподіватися, що це вплине на ситуацію і заборгованість почне виплачуватися.
Як би Ви охарактеризували нинішній стан боротьби з корупцієюна теренах Львівщини? Чи на могли б назвати найбільш гучні «корупційні» справи. Що Вас як прокурора найбільше непокоїть?
Питання боротьби з корупцією, хабарництвом є пріоритетом у державі. На цьому постійнонаголошує і Президент України, і Генеральний прокурор.Та я думаю кожен громадянинрозуміє, що корупція це та іржа, яка підточує суспільство, державу з середини.
Якщо ж відійти від таких високих фраз і повернутися до реалій, то ситуація виглядає таким чином. За п’ять місяців поточного року слідчі прокуратури розслідували 49 кримінальних справ, пов’язаних з корупцією. З них 35 кримінальних справпорушено вже в цьому році (у їх числі 21 справа про хабарництво). 35 кримінальних справ скеровано до суду (з них 22 про хабарництво, це з урахуванням справ минулого року).
У числі найбільш резонансних - кримінальна справа щодо двох депутатів Винниківської міської ради: за одержання майже 10 тис. доларів хабара, кримінальна справа відносно голови та депутата Лисиничівської сільської ради Пустомитівського району -про вимагання та одержання хабара в сумі понад 50 тис. доларів США, ряд інших кримінальних справ: щодо начальника відділу слідства одного з райвідділів міліції, щодо працівників митниці, відносно начальника управління Львівської облдержадміністрації, щодо одного із львівських суддів (дану кримінальну справу порушила Генеральна прокуратура- за матеріалами, які були зібрані в області).
Тепер що стосується адміністративно-карної корупції. З початку року усіма суб’єктами у сфері протидії корупції складено та направлено до суду 60 протоколів. Більшість з них розглянута. На осіб, які вчинили правопорушення, накладені штрафи.
Хочу наголосити на тому, що наразі не має жодного факту, коли б повідомлення про вимагання хабара або про інші корупційні дії, не було перевірене, і коли б у разі виявлення порушень закону прокуратура належним чином не відреагувала.Протидія корупції здійснюється, і Львівська область, якщо порівнювати з іншими регіонами,в цьому питанні задніх не пасе.
А як щодо найбільш небезпечних чинників, тенденцій?..
Найбільше занепокоєння викликає недостатньо активна позиція громадян. Можливо це пов’язано з менталітетом, з якимсь попереднім досвідом, який переконує, що краще заплатити, ніж звертатися до правоохоронних органів.
Тому, користуючись нагодою, хочу через ваше видання запевнити, що кожна заява щодо корупційних проявів, правопорушень належним чином перевіряється. По-перше, щоб спіймати хабарника за руку, по-друге, щоб зробити все, аби вінбільше ніколи не займав ту посаду, яка б дозволяла йому брати хабарі.
Завжди потрібно пам’ятати: боротьба з корупцією і хабарництвом - це спільна справа, покращити ситуацію можна лише спільними зусиллями.
Такожне можуть не турбувати і випадки корупціїз боку посадовців, у першу чергу тих, які з цим явищем повинні боротися – правоохоронців, суддів.
З Вашим приходом на посаду прокурора області відбулися суттєві кадрові зміни. Які причини цих змін? Чи багато працівників було звільнено?
Ні, не багато… (усміхається). У нас відбулося деяке підсилення керівного складу – було змінено першого заступника. Ниніє вакансія заступника прокурора області, на цю посаду теж буде призначено нову людину.
Воднораз у деяких районах у нас звільнилися прокурори. Як правило, це пов’язано з виходом на пенсію чи з реорганізацієюпрокуратури. Подібні зміни відбулися і в апараті прокуратури області. Отож говорити, що ми когось звільняли з посади примусово – не доводиться. Люди або йшли на пенсію, або переходилина інші посади, втому числі в апарат прокуратури області. «Чисток» як таких не було.
Під час Вашої першої прес-конференції в ролі прокурора області я передав вам звернення від Юрія Морозинського – львів’янина, який став жертвоюДТП ісім роківдобивався відшкодування, пройшовши усі «пекельні кола» в міліції, прокуратурі, суді, виконавчій службі. Через місяць після прес-конференції прокуратура Кам’янка-Бузького району відносно боржника порушила кримінальну справу, і він відразу відшкодував постраждалому збиток. Від себе і від Юрія Морозинського хотів би висловити Вам щиру подяку.
Рішення про порушення кримінальної справи було прийнято після того, як було зібрано достатньо доказів. Раніше таких підстав не було. Ми просто зробили свою роботу.
Ваші попередники зазвичай скаржилися на складні умови праці – надмірну заполітизованість Львівщини, повальну корумпованість, кумівство, специфічний «галицький» менталітет – підступність, невдячність…Цікаво, як Вам працюється у нас?
Протягом останніх трьох місяців це питання мені чомусьставлять постійно.Можливо, я скажу трохи крамольну як для прокурора річ, але мені на Львівщині дуже комфортно. У мене добрий, професійно підготовлений колектив. Я не бачу жодних перепон для виконання тих завдань, які стоять перед органами прокуратури.
З точки зору професійного спілкування поза прокуратурою, то тут жодного спротиву чи жодного тиску на собі я не відчуваю. Що стосується спілкування з людьми, то я, по-першевже маю такий досвід і такий вік, щолюдей сприймаю такими, якими вони є. Я не намагаюся когось перевиховувати, переінакшувати,за винятком, звичайно, громадян, які вчиняють злочини.
Якоїсь надмірної заполітизованості я не бачу. Можливо політична активність на Львівщині дещо вища ніж чим, скажімо, на Сумщині. Однак що в цьому поганого? Якщо політична діяльність здійснюється в рамках закону, прокурору турбуватися нічого.
Якщо говорити про особисте сприйняття, то я щиро люблю Львів, Львівщину, людей, які тут проживають і ставлюся до них з повагою. І мені здається, що вони відповідають мені тим самим. Тому мені на Львівщині абсолютно комфортно - і в особистому і в професійному плані.
Ви регулярно проводити особистий прийом громадян, зокрема, виїжджаєте в райони? Що вас вражає найсильніше під час таких розмов з людьми, які роками не можуть домогтися справедливості?
Скажу щиро, їх терпеливість.
Дякуємо за розмову.
Підготував Віктор Корнієнко.