Львів славиться прекрасною архітектурою та вузькими вуличками. Однак, для пішоходів пройти центром Львова – це як подолати шлях із перепонами. Часто пішоходам доводиться не лише шукати варіанти, як розминутися із припаркованими у центрі автівками, але й як знайти вихід із лабіринтів літніх майданчиків, які підприємці вже давно почали ставити так, як їм заманеться.
На бічних вуличках біля площі Ринок проїхати з дитячим візочком дуже складно, адже літні майданчики займають не лише тротуари, але й дорогу.
У постійній депутатській комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища про проблему літній майданчиків у Львові знають.
Як зазначив у коментарі Гал-інфо голова комісії, депутат Львівської міської ради Адріян Гутник, Львів перетворюється в пішохідну зону, і присутність літніх майданчиків є нормальним явищем, але коли вони встановлюються з необхідними погодженнями.
«Зазвичай, в старих європейських містах мало людей живе у центральній частині. Ми, в першу чергу, обранці львів’ян і тому ми стоїмо на захисті інтересів громади, і справді, питання щодо функціонування майданчиків час від часу з’являються на комісії», - сказав Гутник.
За його словами, є випадки, коли депутати попереджають
підприємців, а є випадки, коли скасовують дозволи на встановлення літніх
майданчиків, і тоді районні адміністрації мали б їх демонтовувати.
«Погодження підприємцям надають, коли залишається вільною проїжджа частина міста, коли залишається нормальний тротуар для пішоходів, батьків з колясками та неповностправних мешканців. Через вузькі вулички підприємці йдуть на дрібні порушення, самовільно збільшуючи площу на 20-40 см», - зазначив Гутник.
Він пропонує підприємцям звертатися до депутатів-мажоритарників, бо до виконавчих органів важко достукатись.
Гутник зазначив, що нещодавно на комісію надійшло звернення
мешканців вул. Лесі Українки.
«Департамент економічної політики видав дозвіл на право роботи літнього майданчика біля ресторану, який розташований на першому поверсі житлового будинку до 2.00. Ми скасували цей дозвіл, бо на другому поверсі живуть люди, які стомилися від галасу», - розповів Гутник.
Він також зазначив, що у Львові вже цього року траплялися
випадки демонтажу літніх майданчиків, зокрема і на площі Ринок.
Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко в коментарі Гал-інфо заявила, що дійсно у Львові ситуація з літніми майданчиками вийшла з-під контролю.
«Зараз дуже складна ситуація з літніми майданчиками. Це, звичайно, дуже гарно, і коли у нас з’являлися перші літні майданчики, то ми так тішилися, що Львів починає наближатись до Європи. Тепер це вже перевищує допустиму норму. Правила розташування літніх майданчиків ми напрацювали спільно з управлінням архітектури та надали депутатам на розгляд. Нажаль, їхні зауваження ми поки не отримали», - розповіла Лілія Онищенко.
За її словами, у напрацьованих правилах чітко вказано те, які повинні бути габарити майданчиків, їхні межі, та які можуть бути встановлені парасолі чи накриття.
«Поки не буде цих правил, то усе буде у ручному режимі. В ручному режимі, всі прекрасно знають, як відбувається. Кожен скаже, що от саме так хоче і має право, бо нема правил», - сказала вона.
Як зазначила Онищенко, за інформацією Галицької районної адміністрації, є близько 30 самовільно встановлених літніх майданчиків.
«Процес демонтажу цих майданчиків дуже довгий, бо підприємцям спочатку говорять добровільно демонтувати, а потім минає літо і вони собі успішно пропрацюють», - сказала Онищенко.
Вона також додала, що найскладнішою є ситуація з тими літніми майданчиками, які насправді не є такими. Онищенко пояснила, що часто підприємці-власники роблять опору, яка підтримує дах, встановлюють огорожу і, насправді, ця конструкція вже стає павільйоном.
«Їх складно демонтувати на зиму і їх не демонтують», - додала вона.
З приводу того, що на вузеньких центральних вулицях майданчики заважають пішоходам Лілія Онищенко пояснила: «Ми по усьому середмістю розробили чітку схему розмірів і типів накриття. Також є місця, де літніх майданчиків не можна встановлювати. Якби це було прийнято депутатами, то ми б не мали таких проблем. Звісно, якщо вулиця пішохідна, то там можна собі більше дозволити, але й люди повинні мати де пройти».
Фото - Павло Паламарчук, Гал-інфо.