У Львові триває ЄВРО-2012. Вулиці заполонили захмелілі від пива та українських дівчат іноземні фани. Ймовірність випадкових сексуальних пригод дуже висока. Зрештою, настала пора відпусток. Отож, чи слід восени очікувати спалаху венеричних захворювань і взагалі – яка у нас «любовна» статистика?
Про це в інтерв’ю Гал-інфо розповіла завідувач венерологічного відділу Львівського обласного шкірно-венерологічного диспансеру Оксана Сіра.
– Які з венеричних захворювань найпоширеніші у Львівській області?
– Загалом є ,більше 30 хвороб, які передаються статевим шляхом – сифіліс, контагіозний молюск, гепатити, віруси, бактеріальні інфекції. Чи не всі вони зафіксовані у Львівській області. Зокрема, за перший квартал цього року обласний шкірвендиспансер облікував 67 випадків сифілісу, 87 – гонореї. Однак ця інформація є не повною, не взято до уваги кількість хворих, що лікувалися в приватних клініках.
– Чи не могли б ви ще раз нагадати про небезпеку таких захворювань.
Усі венеричні захворювання є достатньо небезпечними. Зокрема, сифіліс у вагітних жінок небезпечний тим, що існує загроза невинощення вагітності, неплідності. Якщо ж немовля таки вдасться виносити, у спадок від матері дитина отримає її діагноз. При пізніх формах (тобто коли уражено головний, спинний мозок, серце і т.д.) людина втрачає здатність орієнтуватися в часі та просторі, погано реагує на зовнішні подразники, втрачає працездатність і фактично стає пацієнтом психіатричної клініки. В нас є такі випадки, коли пацієнти не могли сказати, що бачать на циферблаті, вони практично не розмовляли.
Хочу наголосити. Якщо раніше було більше первинних та вторинних форм сифілісу (висипки та виразки на тілі), то зараз частішають випадки уражень серця неврологічних та психічних ускладнень. Дуже часто ураження нервової системи стають наслідком непрофесійного лікування.
Не лікуючи сифіліс, можна довго прожити, але з кожним роком якість життя дедалі більше погіршуватиметься,з’являтимуться різноманітні ускладнення.
Окрім сифілісу, нині також багато пацієнтів з папіломавірусною інфекцією. Хвороба спричиняє висипку навколо вульви, анального кільця, інколи на слизовій оболонці ротової порожнини та сечовому міхурі. Вірус небезпечний тим, що існує загроза захворіти ще й на онкологію.
Так само небезпечний генітальнийгерпес. Через модифікації слизової оболонки можуть утворюватись онкогенні пухлини.
Якщо не лікувати гонорею, тріхомоніаз, хламідіоз для вагітних буде загроза викидня. Через нелікування цих хвороб у жінок можуть виникати гінекологічні проблеми – болі, дискомфорт, виділення,непліддя; у чоловіків – простатит, а як наслідок – неповноцінне статеве життя, непліддя та постійні депресії.
– Під якими іншими болячками можуть маскуватися венеричні захворювання?
– Сифіліс є найбільшою «мавпою» з усіх венеричних хвороб. Він може маскуватись під деменцію, розумову відсталість, сліпоту, порушення координації рухів та ходи, хвороби неврологічні, кардіологічні, гастроентерологічні, онкологічні, очні. В нас був випадок,коли пацієнту поставили діагноз – рак статевого члена, насправді висновок лікарів виявився хибним, в хворого виявили шанкр (виразка, спричинена сифілісом). Тобто навіть не кожний кваліфікований лікар одразу може поставити правильний венеричний діагноз.
– Які існують методи лікування? Скільки часу воно триває? Яка ціна?
– Все дуже індивідуально. Активна стадія (з проявами на шкірі) швидше піддається лікуванню, стадії, які не маніфестуються на шкірі (тобто ті, які вже пройшли зовнішню маніфестацію) лікуються значно важче. Часто люди, виявивши в себе яку-небудь висипку, йдуть не до спеціаліста, а в аптеку за антибіотиками. Прийнявши кілька пігулок, жодних проявів цієї хвороби на шкірі вже не буде, збудник уражатиме лишень внутрішні органи. Оскільки нині люди не часто приходять здавати такі аналізи, процес став неконтрольованим. Лікуванням венеричних захворювань мають займатися виключно венерологи. До нас вже зверталися люди, які були змушені долікувати «наліковане» в інших закладах. Ціна лікування залежить від стадії захворювання, а також від медикаментів. Зазначу,що лікування сифілісу в нас є безкоштовним. Ми забезпечені достатньою кількістю антибіотиків – пеніциліном.
– Як пацієнти реагують, почувши про свій діагноз, адже для декого це наче вирок?
– Люди реагують дуже негативно. Адже ніхто ніколи не думає, що з ним таке може статися. Свій негатив виплескують на нас, лікарів. Все це на емоціях.
– Як часто венеричний діагноз ставлять дітям?
– Цього року хворих дітей нема. В немовлят такі хвороби проходять дуже складно. Дитина, яка народилася від хворої матері, може бути здоровою. Але якщо не провести курс лікування, протягом 4 місяців хвороба все одно розвинеться.
– Скільки зафіксовано летальних випадків?
– Летальних не було. Та й взагалі, хворий вмирає не від поставленого діагнозу, а від ускладнень, які спричиняють венеричні захворювання.
– Яка вікова категорія піддається ризику?
– Найбільше піддаються ризику особи віком від 18 до 25, а також від 25 до 43. Я б навіть акцентувала увагу на другій групі. Однак є достатньо й старших людей.
– Які найстарші пацієнти звертались до вас по допомогу?
–Найстарший пацієнт мав 85 років. Заразився сифілісом дідусь статевим шляхом. При чому з такою проблемою до нас звертався вже не вперше. В 40 років в нього вже був такий ось «венеричний»досвід.
– Хто частіше хворіє – чоловіки чи жінки?
–Зараз йде тенденція до того, що серед хворих жінок чомусь більше, при чому це жінки фертильного віку. Торік це були особи від 18 до 25 років. Чому саме прекрасна половинка людства,можливо, це зв’язано з тим, що нині дуже багато жінок виїздить закордон на заробітки, займаються секс послугами.
– Чи є у вас пацієнти,що хворіють декількома венеричними захворюваннями одночасно?
– Такі випадки були і є. Зовсім недавно лише в однієї особи виявили і контагіозний молюск, і герпес, і сифіліс.
– Настільки часто звертаються особи, що вже неодноразово хворіли венеричними захворюваннями?
– Був випадок,коли старший чоловік за рік двічі вмудрився заразитися сифілісом. Коли прийшов вперше, лікарі діагностували твердий шанкр (первинна форма сифілісу), пройшов курс лікування – став абсолютно здоровим. А вже через півроку прийшов з тією ж історією. Як виявилось, чоловік двічі підхоплював цю болячку на заробітках від однієї і тієї ж жінки, котра не обстежувалась.
– Венеричні захворювання зазвичай пов’язують насамперед з найнижчими соціальними прошарками. Чи стосується ця проблема також людей заможних?
– В нас було достатньо багато таких пацієнтів. Тому не можу сказати, що венеричні захворювання є статусними, ними хворіють абсолютно усі. Туберкульозом теж часто хворіють маєтні люди. Тільки голодна смерть стосується лише бідних.
– Чи залежить спалах і спад венеричних захворювань від пори року?
– Однозначно залежить. Влітку всі їдуть на відпочинок. Відпочинок – це нові емоції, знайомства. Часто до цього всього додається алкоголь. Відповідно збільшується кількість статевих контактів. Відтак, через певний проміжок часу хвороба починає проявлятися: гонорея – 5-10 днів, сифіліс – 1-1,5 місяці. Таким чином, літо минає і хвороби даються взнаки. В січні знову маємо свята, тобто знову гуляння. Опісля – черговий спалах венеричних захворювань. Таку сезонність ми помітили вже давно.
– Як часто до вас звертаються з підозрами венеричних захворювань після відпочинку за кордоном? Що підхоплюють найчастіше? З яких країн зазвичай привозять такі «подарунки»?
– Болячки привозять звідусіль, це і Туреччина, і Малайзія. Тут важко котроїсь країни не називати, бо такі «презенти» після відпочинку привозять з найрізноманітніших країв. Підхоплюють й такі захворювання, що для України є нетиповими – м’який шанкр (болюча виразка в місці проникнення збудника – переважно на зовнішніх статевих органах), фрамбезія (тропічний сифіліс).
– Львів в очікуванні ЄВРО-2012. Місто «набите» іноземцями. Чи варто після чемпіонату очікувати збільшення кількості венеричних захворювань? Що українці можуть підхопити від іноземних туристів і чим ризикують заразитися іноземці?
–Прогнозуємо можливість венеричного спалаху. Зміну ситуації зі захворюваннями можна очікувати вже десь через місяць. І в них, і в нас «водиться» все те саме. Можна заразитися будь-чим. Не вірю, що всі іноземці такі пухнасті і хороші. Ми не знаємо, з чим вони до нас їдуть, медогляду ніхто їм не проводив.
– Де можна здати аналізи на наявність венерологічних захворювань?Стільки коштує така процедура? Чи гарантує вона анонімність?
– Все це залежить від того, на які хвороби особа хоче обстежитися. Всі діагностики проводяться у нас, в Львівському обласному шкір вендиспансері (вул.Коновальця,1). Аналізи здаються безкоштовно. Що потрібно здавати на аналіз визначає лікар, який при цьому враховує всі скарги та проблеми пацієнта.
– Настільки частими є випадки, коли венеричні захворювання підхоплюють в побутових умовах? ( від поцілунку, сигарети, дотику)
– Можна заразитися і через поцілунок, і через бритву. Був випадок, коли збудник передався через спільне користування зубною щіткою. Син мав тріщину на губі, батько скористався його зубною щіткою,таким чином й підхопив собі сифіліс.
– Скільки часу потрібно для реабілітації після хвороби, щоб знову жити повноцінним сексуальним життям?
– Знову ж таки, все це дуже індивідуально, залежить від хвороби, давності захворювання, соматичного (загального) стану людини. Зрозуміло, що під час лікування повинне бути повне утримання від статевого життя. Лікар сам має визначити, коли пацієнту можна буде відновити сексуальні відносини. Також під час лікування і місяць опісля забороняється вживання алкоголю. Зараз багато антибіотиків, де в інструкції зазначається, мовляв, ліки можна вживати разом з алкоголем і що спиртне ніяк на антибіотики не вплине. Так, на антибіотик алкоголь не впливає, але однозначно згубно впливає на організм.
– Який порадите рецепт уникнення венеричних захворювань?
– Найкращий захист – досконало знати свого статевого партнера.
Розмову вела Соломія Головіна.