Несподіване підняття квартплати за вересень впало на голови мешканців Сихова – одного з найбільших мікрорайонів Львова. Замість звичних цифр, які щомісяця коливалися на кілька копійок, загальна вартість послуг з утримання будинку і прибудинкової території збільшилась майже на 40 копійок за квадратний метр. Що є доволі немало: за 2-кімнатну квартиру, скажімо, за вересень доведеться заплати не 75 грн, а на 15 гривень більше – 90 грн. Мешканці, які в перших числах жовтня отримали квитанції, були заскочені. Яким правом? Гал-інфо провело журналістське дослідження.
Насамперед насторожувало те, що підвищення - оті 40 копійок - було прописане в стрічці «інші послуги», в якій до того, в попередніх квитанціях, були нулі. Опитані Гал-інфо мешканці одного із житлових будинків були обурені: що за "інші послуги", і чому вони повинні за них платити? Виходить, що ЖЕК без згоди мешканців може вносити в квартплату якісь додаткові послуги, збирати гроші невідомо за що?
Натомість у коментарі Гал-інфо директор департаменту житлового господарства та інфраструктури міської ради Юрій Голець заявив, що підняття тарифів на квартплату у місті не було, і якщо такі випадки зафіксовано, потрібно звертатися або в ЖЕКҐ, або в департамент ЖКГ і з’ясовувати за конкретною адресою, чому було нараховано додаткову оплату.
Відтак, кореспондент Гал-інфо звернувся у ЛКП «Житловик», до якого належить один за таких будинків, де несподівано зросла квартплата. У бухгалтерії ЛКП пояснили: «В будинку є тепловий лічильник. Саме у вересні проводилася його повірка, відтак, плата за повірку було включена до квартплати. Це було зроблено на підставі рішення міської ради, яким востаннє встановлювали розмір квартплати. Мешканців про це попереджали, проводилися збори, вивішувалися оголошення».
Депутат Львівської міської ради Теодор Дяків вважає це не зовсім законним. За його словами, повірка лічильника не належить до послуг, які надає ЛКП. Відтак, ця послуга не повинна бути включена у квартплату. «За Законом про метрологію, повірку приладів обліку повинні здійснювати за свій рахунок фірми, що постачають продукцію, яка вимірюється. Відтак, здійснювати повірку теплових лічильників за свій кошт мало б «Львівтеплоенерго», – каже Дяків.
Депутат додав: «Як казав наш міський голова, є закон, а є здоровий глузд. Тож саме таким «здоровим глуздом», а не законом у нас часто керуються».
Усе цілком законно, переконували кореспондента Гал-інфо у Львівській міській раді. Начальник відділу економіки, планування, ціноутворення та житлової політики департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Ірина Колодко, зокрема, зазначив: «Згідно із законом про метрологію, повірка загальнобудинкових приладів обліку здійснюється виконавцем послуг. Таким виконавцем послуг є ЛКП. Постановою Кабміну повірка лічильників внесена до переліку послуг з утримання будинків, які надає комунальне підприємство. Відтак, виконавчим комітетом Львівсько міської ради було прийнято рішення, яким повірка загально будинкового лічильника тепла вноситься до квартплати. Однак зважаючи на те, що такі лічильники мають не всі будинки, оплата знімається разово, як додаткова послуга згідно з актом виконаних робіт».
Голова громадської організації «Львівської міська спілка захисту прав громадян» Михайло Смірнов переконує, що мешканці повинні самі платити за повірку загальнобудинкового теплового лічильника. «Оскільки більшість теплових лічильників ставилися в будинках за рахунок мешканців, то, відповідно, вони і перебувають на балансі будинку, і є власністю мешканців. А отже, саме мешканці повинні платити за їх обслуговування».