У рамках проекту "Нове обличчя кордону" до різних підрозділів Державної прикордонної служби України відібрали сотні найкращих представників як цивільної молоді, так військовослужбовців.
Сьогодні, 20 грудня, керівництво Західного регіонального управління привітало учасників проекту з початком служби. Їм побажали успіхів, натхнення та наполегливості у нелегкій справі з охорони "повітряної" ділянки кордону. А військовий капелан отець Всеволод Семененко благословив на добру службу в ім’я миру та добра.
Оскільки новоспечені прикордонники вже заступили на службу та покращують рівень з охорони і безпеки державного кордону, то Гал-інфо вирішило поцікавитись, чи виправдались очікування "нових обличь" та чи розходиться теорія з практикою.
Реформування розпочалось з Київської області, проте Львівщина вже перейняла естафету. Наразі близько сотні учасників, які пройшли основні етапи відбору, стали до виконання службових обов’язків на відділі прикордонної служби "Львів–аеропорт", 14 з них – з числа цивільної молоді.
Учора цивільна, а сьогодні молодший сержант Тетяна Борисенко розповіла нам, що спонукало її як дипломованого фахівця податися у Держприкордонслужбу.
"Як представницю молодого покоління мене ніколи не залишало бажання змінити на краще Україну. Не просто прожити життя одним днем, а залишити по собі слід змін. Свого часу я отримала диплом бакалавра з соціології, диплом магістра з правознавства, потім працювала за спеціальністю.
Та якось випадково я побачила оголошення у Facebook, трохи подумавши, вирішила спробувати свої сили у новій галузі. І відразу навесні подала документи. Моя анкета пройшла відбір і від червня розпочалась підготовка.
Під час навчання мені було надзвичайно цікаво, проте теорія не так легко давалось, як мені хотілось би. Адже безліч нормативно-правових актів, інструкцій, правил, ознайомлення з міжнародними документами тощо – все це вимагало неабиякої уважності на наполегливості під час опанування нової сфери діяльності.
Загалом програму підготовку ми проходили у Навчальному центрі прикордонної служби (у селищі Оршанець на Черкащині), де ми вивчали ази прикордонного контролю, тактику прикордонної служби, вогнева підготовка тощо. Сьогодні як прикордонник я зустрічаю пасажирів, слідкую за дотриманням режиму у пункті пропуску, аби сторонні не проходили під час паспортного контролю тощо. Я ще жодного дня не пошкодувала про свій вибір і можу тільки подякувати долі за цю нагоду", - розповіла молодший сержант Тетяна Борисенко.
Для чого ж було починати реформування прикордонних загонів, на які результати очікують ініціатори та які особливості роботи на західноукраїнських пунктах пропуску. Відповідь на це питання для Гал-інфо дав заступник начальника Західного регіонального управління з роботи з персоналом полковник Костянтин Безпалько.
"Проект був започаткований ще три роки тому. Зокрема, на теренах Західної України проект стартував у відділі прикордонної служби Краківець, який вже сформувався за новими стандартами. Завдяки представникам Міжнародної організації міграції в Україні та Посольства США в Україні Держприкордонслужба отримала фінансування та практичну допомогу для впровадження реформи.
Навіщо реформувати Держприкордонслужбу?
Основна мета реалізації проекту – створення загонів за новим організаційно–штатним зразком з урахуванням нових проєвропейських підходів до формування категорії військовослужбовців Державної прикордонної служби. У підсумку впровадження цієї ініціативи ми отримаємо відділи прикордонної служби з професійними, вмотивованими, принциповими службовцями, які ефективно виконуватимуть функції держави на кордоні та водночас матимуть високий рівень довіри громадян та сприятимуть викоріненню проявів корупції.
Що зміниться?
Ми сподіваємось, що відтепер не виникатимуть проблеми, які могли статись під час перетину кордону. Також, говорячи в контексті провадження змін, варто наголосити про європейську культури не тільки спілкування, а й здійснення державних контрольних функцій щодо пропуску транспортних засобів.
Ще однією перевагою "нових облич" буде вільне володіння іноземною мовою, що дозволить швидше налагодити комунікацію з іноземцями, які хочуть перетнути український кордон. Новосформований загін стане візитівкою України при в’їзді та виїзді за її межі.
Як відбувався відбір?
Відбір відбувався впродовж чотирьох місяців і пройшов максимально прозоро за участю представник з міжнародних організацій. При цьому безпосередня обробка анкет кандидатів відбувалась автоматизовано. Це забезпечило чесний конкурс. Учасники, які успішно склали іспити з англійської мови, на відмінно виконали завдання на логіку, а також здали нормативи з фізичної підготовки.
Варто додати, що тестування та навчання проходили за програмами розробленими спільно з експертами Прикордонної варти Республіки Польща, представниками МОМ та посольства США в Україні. Загалом для участі у проекті зареєструвалось близько 400 осіб, з яких 250 цивільної молоді та 150 віськовослужбовців.
Специфіка роботи у "Львів-аеропорті"
Львівський аеропорт як західні повітряні ворота України мають певну специфіку у роботі. Наприклад, на відміну від наших колег зі сходу, півночі та півдня, тут дуже потужний потік іноземних громадян. Тому кожен військовий, який проходить службу у "Львів-аеропорті", знає достатньо міжнародних, іноземних паспортних документів і відповідно має вищий фаховий рівень у цих питаннях.
Як зміниться фінансування?
Починаючи з листопада цього року було прийнято рішення щодо збільшення грошового отримання для осіб, які пройшли відбір через проект "Нові обличчя кордону". Якщо це віськовослужбовці молодшого складу, то їх заробітна плата зросла на 5 тис. грн, якщо це офіцери – на 3 тис. грн. Це суттєве збільшення", - розповів полковник Костянтин Безпалько.
Нагадаємо, до 31 грудня триває анкетування для охочих проходити службу в прикордонних підрозділах "Краківець", "Рава-Руська" на Львівщині, "Пархоменкове" на Волині, "Харків-авіа" та ОКПП "Київ". Заповнити анкету можна на офіційному сайті відомства.