Про Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького можна говорити багато цікавих фактів, але чи знали ви, що це єдиний прикордонний підрозділ в Україні, де жінки не просто домінують, а значно перевищують число чоловіків?
У відсотковому співвідношенні – це 80% проти 20%.
У Львівському аеропорту працює понад сотня прикордонників, які виконують ряд завдань по охороні державного кордону. Вони займаються перевіркою паспортів і є тими, хто першими зустрічають гостей за кордону, які прилітають додому чи відвідують нашу країну у туристичних або робочих цілях. 8 з 10 випадків, що у Львові при перевірці документів, вам усміхнеться саме жінка, а не чоловік. Чому так?
Як каже заступниця начальника відділу прикордонної служби «Львів-аеропорт» з персоналу Оксана Куришева, на це питання немає якоїсь конкретної відповіді.
Оксана Куришева за освітою філологиня і вже 17 років служить у прикордонних військах, чотири з яких саме у Львівському аеропорту.
«Так склалося, що зі всіх аеропортів України, саме Львівський – єдиний прикордонний підрозділ, де найбільше жінок. Відсоткове співвідношення: 80% жінки і 20% чоловіків. Але незважаючи на таку вражаючу цифру, ніхто якогось дискомфорту не відчуває. Якщо військовослужбовець має високий рівень професійної підготовки, якщо він добросовісний, уважний, відповідальний, то його стать насправді немає значення. Він буде якісно виконувати цю роботу незважаючи чи це чоловік, чи це жінка. Існує загальноприйнятий стереотип, що жінки більше звертають увагу на деталі, але насправді у житті є як і уважні чоловіки, так і неуважні жінки. Бо все завжди залежить від конкретної людини», – розповідає Оксана Куришева.
Оксана Куришева не займається підбором кадрів, вона лише служить свою службу, як і всі прикордонники в аеропорту. А от вибирають людей у Львівському прикордонному загоні. На скільки вдалося дізнатися, основним пріоритетом є знання мов. Якщо на автомобільних перетинах кордону, там в основному та сама категорія людей (поляки, білоруси, угорці), то в аеропорту – це гості зі всього світу! Тому прикордонники в аеропорту – це ті люди, які знають багато мов. Цікаво, що одна із прикордонниць Львівського аеропорту знає навіть перську мову.
Плюси і мінуси роботи
Аеропорт місце магічне для всіх і для прикордонників у тому числі. Адже це такий своєрідний «портал», який швидко і якісно переносить людей з одного місця в інше, асоціюється з відпусткою, подорожжю, пізнанням нових культур і чимось приємним. До того ж, це гарне місце, щоб зустріти якусь знаменитість, бо незалежно чи це прилетів президент, чи голлівудський актор, чи Папа Римський – всі вони мають пройти паспортний контроль. Та це не означає, що працювати в аеропорту – це якийсь привілей, бо кожна точка кордону чимось цікава (візьміть, для прикладу, о. Зміїний!) і має свої нюанси роботи та складності.
Зміна у прикордонників триває 12 годин. Уявіть собі, що треба 12 годин сидіти у малій кабінці, де здійснюється паспортний контроль. Так, якщо рейсів мало, то це одна справа, але коли завантаженість велика і сотні, коли не тисячі людей проходять повз вас, тоді відчуваєш всі плюси-мінуси роботи. Адже люди є різні, можуть виникати теж різні ситуації, та прикордонники презентують собою Україну, вони не можуть «виливати емоції», мусять чемно ще раз і ще раз пояснювати правила особам, які доволі часто вважають, що знають все краще. А зараз у час карантинних різних обмежень, то треба вміти бути особливо терплячим.
«Крім того бувають випадки, коли прилітає громадянин країни про яку ніхто ніколи в житті не чув, але вона існує і у громадянин має не звичайний, а службовий паспорт цієї держави. Тоді цілий консиліум прикордонників намагаємося визначити, як правильно все зробити. Або буває, що якийсь небезпечний злочинець попадається, якого вся Європа розшукує. Бо даючи паспорт на перевірку, одразу спрацьовує база даних Інтерполу. Тоді ти не можеш точно знати, що робити, як повестися, щоб ніхто не зазнав шкоди. Але процедура така, що ми одразу викликаємо поліцію», – говорить Оксана Куришева.
Чи достатньо прикордонників в аеропорту «Львів»? Самі прикордонники зізнаються, що варто було б розширювати штат, адже число рейсів і потік туристів постійно зростає. Чим більше людей, тим менше помилок і швидше та якісніше може відбуватися паспортний контроль. Так, у час карантину роботи поменшало, але це не означає, що у прикордонників відпустка, бо вони повинні 24 години на добу і сім днів на тиждень охороняти кордон, аеропорт не виключення.
Собаки в аеропорту
Крім перевірки паспортних документів осіб, які перетинають державний кордон , також в аеропорту є кінологи-прикороднники, які працюють зі службовими собаками і здійснюють контроль за тим, щоб у багажах пасажирів не перевозилися зброя, вибухівка, наркотики. Всього у Львівському аеропорту є близько 10 собак, які позмінно несуть службу разом із своїми господарями людьми.
Прикордонники кажуть, що в аеропорту люди рідко коли намагаються перевозити якісь нелегальні речі. Переважно таке роблять через автомобільні пункти пропуску. Адже, по-перше, в літаку не вийде щось велике і у великій кількості перевезти, а по-друге, в аеропорту дуже багато різних перевірок здійснюється авіаційною безпекою. Тому перш, ніж потрапити на перевірку до кінологів-прикордонників, вантаж пасажирів проходить крізь сканери інших служб.
Юра Мартинович
спеціально для Гал-інфо
Нагадаємо, що СБУ викрила на хабарі львівського прикордонника.