Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Війна з Росією  |  Політика  |  Cуспільство

Одеса й Харків: чого чекати найближчим часом?

Інформаційна агенція «Гал-інфо» пригадала хронологію акцій з дестабілізації ситуації в Харкові та Одесі й поспілкувалася з місцевими експертами, щоб з’ясувати, наскільки ефективні заходи, яких вживають силовики й можновладці, аби запобігти реалізації негативних сценаріїв.

Згідно з спецоперацією «Русская весна», упродовж 2014 року на території південно-східної України мало постати нове квазідержавне утворення, для якого російські пропагандисти завбачливо видобули із нафталіну академічний термін 19 сторіччя – «Новоросія».

«Новоросія» мала стати чимось на кшталт союзу незалежних «народних республік», проголошених в результаті стихійних добре спланованих і спровокованих російськими диверсантами повстань російськомовного населення України проти «київської хунти».

Операція передбачала появу на території південно-східної України кількох осередків непокори, які максимально дестабілізували б ситуацію й спричинилися б до виведення з-під управління Києва половини країни. Роль ключових осередків мали відіграти Донбас – на південному сході, Одеса – на півдні країни й Харків – на північному сході. Після захоплення влади в цих центрах мав спрацювати ефект доміно, й терени, контрольовані «ополченцями», виростали б як сніжна куля. Вочевидь, десь на цьому етапі мали б початися заворушення на Закарпатті й, можливо, Галичині, де під приводом небезпеки зі сходу постало б на яву щось на кшталт ЗУНР.

На щастя для України, тільки одна точка із ключового трикутника виявилась слабкою ланкою й дала збій. Відносний успіх російської спецоперації на Донеччині та Луганщині забезпечила синергія трьох чинників: колаборація місцевих кримінальних еліт та силовиків, традиційно висока лояльність населення до ідеї союзу з Росією та відкритий кордон із останньою, через який безперешкодно посунули диверсанти, «відпускники», «добровольці» та зброя.

Видається, що важливу роль у руйнації цього сценарію відіграли дніпропетровські еліти, які стали для Харкова та Одеси хорошим контрприкладом – на противагу згубному прикладу, продемонстрованому на Донбасі.

Зокрема, саме після призначення головою Одеської області Ігоря Палиці, пов’язуваного з Ігорем Коломойським, вдалось зупинити драматичний розвиток подій у Одесі, яка 2 травня зусиллями російських спецслужб перетворилася на арену цинічної провокації з інсценуванням спалення активістів антимайдану. Харків спромігся відбитись від спроби захоплення органів влади завдяки жорсткій позиції міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Втім, і тут не виключається певний вплив на Геннадія Кернеса з боку Ігоря Коломойського.

Тактика розхитування й залякування

Провал «русской весны» в Харкові та Одесі й успішна локалізація «Новоросії» на Донбасі дозволила Україні виграти час, аби згодом перехопити ініціативу, глобалізувати конфлікт й домогтися застосування проти Росії болючих санкцій з боку США та ЄС.

Втім, відчутні поразки Російської Федерації у дипломатичній війні не означають, що проект «Новоросія» автоматично та остаточного відправиться у смітник. Обраний Путіним курс на ізоляцію країни й відмова від виконання прямих рекомендації ПАРЄ може свідчити про бажання зіграти ва-банк. Підвищити ставки. Під певним оглядом заморожування відносин між Росією й західним світом розв’язує країні руки. Якщо раніше Росія (незграбно) вдавала, що прагне виконувати взяті на себе міжнародні зобов’язання, то тепер може дозволити собі нехтувати їх відвертіше.

За умови цейтноту, до якого потрапила Російська Федерація внаслідок дії санкцій, рішення Путіна, очевидно, ставатимуть щораз гарячковішими. Він робитиме наголос на руйнацію України зсередини, тож штовхатиме її в прірву суцільної нестабільності. Нервуватиме й страхатиме. Організовуватиме теракти й провокуватиме масові виступи й рухи. Працюватиме точково за допомогою малих диверсійних груп. Взаємно підбурюватиме проросійські й націоналістичні середовища, зіштовхуючи їх лобами.

Як і раніше, в зоні найвищого ризику будуть верхівки раніше окресленого трикутника – Одеса й Харків, чия символічна вага, політична й економічна значущість є мало не визначальними для життєздатності України. Власне, низка терактів у цих містах, що були відбулися у грудні та січні, промовисто ілюструють, як виглядатиме дана тактика в дії.

«Усі ці спроби вчинити терористичні акти пов’язані однією канвою: ми дуже чітко бачимо взаємодію доморощених зрадників і спецслужб РФ, щоб за допомогою таких терактів чи диверсій дестабілізувати ситуацію в Україні, залякати українських громадян», – сказав, коментуючи теракти у Харкові й Одесі, радник голови СБУ Маркіян Лубківський.

Перелякані люди – не мета, але засіб. Це піддатлива глина, яка надається на будь-які маніпуляції. Наполохані та розгублені люди виявляють крайню нездатність до критичного мислення, піддаються на провокації й стають менш опірними на вплив юрби. Саме на цьому етапі настає черга масових заворушень і спроб втручатися в дію органів влади.

Так, 24 грудня торік під час проведення сесії Харківської та Одеської міських рад відбулися (за вже відпрацьованим у Запоріжжі та Вінниці планом) спроби зчинити безлад й роздмухати вогнище протистояння. Попри відносно невелику чисельність учасників, обидві акції мали відверто провокативний характер аж до спроби захоплення будівлі міськради у Харкові.

«Гал-інфо» пригадав хронологію акцій з дестабілізації ситуації в Харкові та Одесі й поспілкувався з експертами, щоб з’ясувати, наскільки є ефективними заходи, яких вживають місцеві силовики й можновладці, аби запобігти реалізації негативних сценаріїв.

Харків. АТО триває

Перший вибух у місті стався 9 листопада минулого року у пабі «Стіна», що користувався популярністю серед бійців батальйонів. 18 листопада голова СБУ Валентин Наливайченко доповів про знешкодження диверсійно-розвідувальної групи у складі 12 осіб, яка становила одну з численних ланок у мережі терористичних груп, створених і керованих російськими спецслужбами. За повідомленням Маркіяна Лубківського, більшість учасників угруповання пройшли вишколи у Тамбові, де навчалися диверсійній та терористичній діяльності.

19 січня відбувся черговий теракт. Вибух стався біля будівлі Московського районного суду, де тривав розгляд справи стосовно рецидивіста, що був затриманий під час виборів на одній із дільниць міста.

Вибух став приводом для оголошення в Харкові антитерористичної операції.

Починаючи із 20 січня, Харковом прокотилася хвиля обшуків та затримань, зокрема, припинила активну діяльність спільнота «Исход». Під час обшуку в офісі організації та помешканнях її лідерів силовики вилучили антиукраїнську агітаційну літературу. «З першого дня існування учасники організації не приховували свої відверті наміри займатися підривною діяльністю в мирному харківському регіоні», – повідомив Арсен Аваков на своїй сторінці в фейсбуці.

21 січня в Харкові був оголошений режим посиленого патрулювання міста спільними силами міліцейських підрозділів та бійців Національної гвардії, у зв’язку з чим 23 січня мешканців міста оповістили про рекомендацію не виходити з дому без посвідчень особи.

25 січня у Харкові пролунав третій вибух; втім, як міліція, так і рятувальники заперечили його злодійське походження. За їх словами, вибухнув столярний цех біля залізничної станції.

Того ж дня відбулася нарада оперативного штабу Харківської ОДА, на якій голова області Ігор Балута запевнив, що ситуація в регіоні є під контролем і є стабільною.

Разом із тим, за результатами зустрічі було ухвалене рішення про впровадження додаткових безпекових заходів у місцях масового скупчення людей (супермаркети, ринки та торговельно-розважальні центри) через встановлення засобів відеоспостереження. Посилення нагляду було поширене й на залізницю. Сили підрозділів МВС й охоронних структур Південної залізниці взяли під охорону станції, колії, вузлові розв’язки й мости.

Крім того, оперативний штаб Харківської ОДА оголосив про проведення виїзного (у м. Вовчанськ) засідання із питань підвищення обороноздатності області.

Зрештою, 27 січня СБУ затримала в Харкові громадянку України, яка видавала себе за волонтерку і під цим прикриттям здійснювала протиправну діяльність на підтримку терористичних організацій «днр» та «лнр».

28 січня СБУ повідомила про затримання іще трьох мешканців Харкова, які мали завдання вчинити тяжкі злочини проти мирного населення на Донеччині, перевдягнувшись у форму українських військових. У такий спосіб куратори та ватажки «днр» намагалися відволікти увагу світової спільноти від злочинів російських терористичних підрозділів та дестабілізувати ситуацію у мирних містах.

Таким чином, рясні повідомлення про затримання диверсантів у Харківській області можуть свідчити як про плідну роботу спецслужб, так водночас й про масовість явища. «Гал-інфо» поспілкувався з керівником проектів компанії «Український соціологічний стандарт» (Харків) Денисом Под’ячевим щодо ймовірності ескалації ситуації в Харківській області.

Здорові настрої та ненадійний мер

«Харків достатньою мірою убезпечений від можливого негативного сценарію. Якщо залишити поза дужками повномасштабне вторгнення Росії, то поступова інфільтрація «зелених чоловічків» чи «ополченців» можлива лише після проголошення у Харкові «хнр». Без появи «хнр» у місті масштабне вторгнення неможливе. Без неї обґрунтувати Заходу «природність» свого втручання неможливо. Адже інакше це знищить, як картковий будиночок, усю концепцію інформаційної війни Кремля й перетворить гібридну війну на традиційну. Інакше кажучи, відчутне втручання зовнішнього чинника можливе лише в разі реалізації внутрішнього сценарію», – зазначив Денис Под’ячев.

Експерт переконаний, що реалізація внутрішнього сценарію й утворення в Харківській області «хнр» є малоймовірним з огляду на настрої переважної більшості харків’ян. Як показало дослідження харківських соціологів, «в Харкові переважають мешканці, що стоять на однозначній чи на поміркованій проукраїнській позиції».

Разом із тим, керівництво міста займає не зовсім певні позиції.

«Не досить зрозуміла позиція міськради та мера Кернеса зокрема. Видається логічним, що для нього ось це зберігання Харкова у підвішеному стані відносно зовнішньої загрози є елементом впливу на Київ й водночас підтримуванням думки, що його фігура є начебто безальтернативною», – зазначив експерт.

Денис Под’ячев наголошує, що спроби дестабілізувати ситуацію й змінити настрої мешканців міста триватимуть, задля чого використовуються методи інформаційної війни.

«Ворог не спить. І повсякчас намагається вигадати новий спосіб впливу на населення. Так, останніми тижнями було запущено технологію впливу на харків’ян у вигляді гучних розмов по мобільному телефону у громадському транспорті. Людина комусь переконливо повторює одні й ті самі мантри з критикою Києва, «Сєні», «Пороха» та олігархів, які не знають, як закінчити війну, й женуть нових людей «на забій». Причому, ці люди одягнені респектабельно. До мейнстріму належить також замаскована під пацифізм критика Порошенка за те, що той, мовляв, про щось домовився з Путіним, а люди гинуть», – сказав Денис Под’ячев.

Втім, експерт зауважив, що в Харкові добре налагоджена комунікація між активістами, тож будь-які спроби дестабілізації швидко знаходять відгук.

«Громадські активісти, які координують інформаційний обмін та зусилля через фейсбук напрочуд швидко поширюють інформацію й грають на випередження», – уточнив Денис Под’ячев.

Одеса. Теракти тривають

Перший вибух в Одесі пролунав 3 грудня на вул. Мала Арнаутська. Мішенню став магазин української символіки «Патріот», який зазнав поважного руйнування.

Уночі проти 10 грудня прогримів вибух у офісному центрі на розі Адміральського проспекту й вулиці Краснова. Вибуховий пристрій спрацював біля приміщення, де розташований офіс організації «Волонтерська сотня Далії Северин», яка займається наданням допомоги бійцям АТО. Вибух кваліфіковано як терористичний акт.

24 грудня стався перший потужний вибух на залізниці.

Уночі проти 27 грудня спрацював просто неба вибуховий пристрій на вулиці Сегедській.

Врешті, 30 грудня через наявність терористичної загрози в Одесі започатковане оперативно-профілактичне відпрацювання міста. Начальник Головного управління МВС в Одеській області Іван Катеринчук повідомив, що вулицями обласного центру пересуватиметься міліцейський та вантажний військовий автотранспорт та екіпіровані люди з автоматичною зброєю.

Начальник міліції афішував низку превентивних та профілактичних заходів з виявлення та недопущення порушень громадського порядку, провокаційних дій з боку радикально налаштованих об’єднань громадян або окремих осіб, діяльність яких може бути спрямована на дестабілізацію ситуації на території області.

3 січня стався черговий вибух на залізничній станції Одеса-Пересип. Вибухнула цистерна з нафтопродуктами. Підрив кваліфіковано як терористичний акт.

Того ж дня до одеського залізничного вокзалу прибули військовослужбовці Національної гвардії з метою здійснення оперативно-профілактичного відпрацювання міста.

4 січня пролунав вибух в приміщенні Координаційного Центру допомоги АТО та Координаційної Ради Майдану на вулиці Гімназійній, З.

16 січня прогримів вибух у середмісті Одеси. Вибуховий пристрій спрацював біля відділення «Діамантбанку» в провулку Нечипуренко (Троїцька, 54). Вибух кваліфіковано як умисне пошкодження майна.

23 січня в рамках проведення контртерористичних заходів в Одесі посилено патрулювання вулиць, охорону головних мостів та важливих об’єктів. Як повідомив Іван Катеринчук, на вулицях міста працює 1 тис. нарядів, в тому числі 188 автомобільних. Також організовано роботу 5 блокпостів, посилено охорону двох мостів, 76 об’єктів та 14 волонтерських центрів.

Врешті, 27 січня посилені заходи дали перші результати. Вдень співробітники УБОЗу та карного розшуку затримали групу осіб, яких підозрюють у скоєнні нічних вибухів.

Уночі того ж дня в результаті спецоперації була затримана організована злочинна група, що складається з трьох жителів невизнаної республіки Придністров’я.

На позір ситуація в Одеській області, що безпосередньо межує з невизнаною ПМР, виглядає значно менш прогнозованою та стабільною, ніж в Харківській області. На думку відомого політичного експерта Вадима Карасьова, це пов’язано з геополітичним розташуванням Одеси. «Одеса – один із найважливіших пунктів в регіоні, й плани організаторів терористичних актів полягають в тому, щоб відрізати Україну від Чорного моря. Й надалі – організувати ще одне Придністров’я», – пояснив Вадим Карасьов.

«Гал-інфо» поспілкувався з політичним оглядачем Валерією Івашкіною щодо ситуації в Одесі.

Загострення аж до людських жертв

«Ситуація в місті наразі є досить небезпечною для волонтерських структур, які допомагають українським військовим та добровольчим батальйонам, бо теракти точково спрямовані саме проти них. Незважаючи на захист цих осередків, теракти тривають», – сказала журналістка.

Валерія Івашкіна переконана, що підпільна діяльність терористів найближчим часом не тільки триватиме, але й посилюватиметься.

«Після 2 травня структури антимайдану пішли у підпілля. За моїми даними, терактами займаються кілька угруповань, представники яких були помічені 2 травня на Куліковому полі. Характер терактів вказує на те, що це підготовка, тренування до більш серйозних заходів. Мені здається, що надалі ситуація з терактами буде загострюватися, і якщо зараз вибухи не призводили до жертв, то найближчим часом теракти можуть мати на меті вже не просто залякування, але й знищення тієї чи іншої особи. Підпілля антимайдану керується жагою помсти. Я думаю, що підпільні угруповання будуть нагнітати ситуацію в місті аж до людських жертв», – припустила політичний оглядач.

На думку Валерії Івашкіної, введення в місто Національної гвардії не надто сприяє досягненню цілей зі знешкодження потенційних терористичних груп. Валерія Івашкіна припустила, що вони введені для запобігання масовим заворушенням.

«Введення в місто Національної гвардії не сприяє стабілізації ситуації в місті. Велика кількість людей у формі, обшуки на вулицях не додають спокою і так стривоженим одеситам. Тому залишається відкритим питання, наскільки такі заходи є ефективними з точки зору запобіганням терористичній діяльності. Крім того, є підозри, що насправді підрозділи Національної гвардії прибули не для боротьби з тероризмом, а для, приміром, підтримання у силовий спосіб комерційних інтересів губернатора або для запобігання акціям протесту проти влади, в тому числі й з боку патріотичних організацій», – зазначила журналістка.

Втім, вона не впевнена, що в разі масових заворушень міліція ефективно дасть собі раду.

«Міліція в Одесі демонструє якийсь патологічний непрофесіоналізм на кожній акції, на кожному публічному заході. Якщо будуть заворушення на кшталт 2 травня, боюсь, що знову будуть непрофесійні дії», – сказала Валерія Івашкіна.

За її даними, в Одесі дотепер залишається достатньо сильним громадянське протистояння між патріотично та проросійськи налаштованими мешканцями. У разі масштабного вторгнення Росії певні групи населення вітатимуть інтервенцію. Зате, на відміну від Харкова, обласна влада в Одесі займає сталі проукраїнські позиції.

«Щодо дій влади в разі можливих заворушень. Оскільки Палиця, це людина Коломойського, то поки Коломойський триматиметься обраної виражено проукраїнської лінії, так само міцно стоятиме на цій позиції й Палиця з Катеринчуком», – підсумувала Валерія Івашкіна.

Висновки

Дестабілізація ситуації в Харкові та Одесі триватиме. Диверсійні групи, що потраплятимуть на територію міст відповідно з Донбасу та Придністров’я, створюватимуть атмосферу тривожності та небезпеки. У такий спосіб, ймовірно, готуватиметься ґрунт (сприятливий фон) для ескалації ситуації навесні. Якщо Путін не капітулює (а сподіватися годі), то на Україну очікуватиме друга частина «Русской весны». Варто серйозно підготуватися. Особливо Одесі.

Сергій Стуканов.

Фото - www.unian.ua

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ