Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Опозиція показала Януковичу молочні зуби

Комітет опору диктатурі, який був створений 5 серпня у Львові, поширився на всю Україну. Опозиційні політичні лідери ухвалили спільний план дій та вирішили консолідованим фронтом відсвяткувати 24 серпня. Адже, на думку опозиціонерів, Президент Янукович відмовою від параду кинув виклик українській нації.

Стосовно того, чи вдалося опозиції показати свою силу владі, Гал-інфо звернулося за коментарями до політиків та політологів. Думки експертів з цього приводу розійшлися з думками опозиціонерів.

Нардеп НУНС Олесь ДОНІЙ вважає, що найбільшим позитивом усього цього є підписання угоди про співпрацю між трьома найбільшими політичними силами, а саме між ВО «Батьківщина», «Фронт Змін» та ВО «Свобода».

«Це найбільший позитив, який перекреслює всі дрібні невдачі», - заявив він.

Він вважає, що Комітет опору диктатурі не повинен стояти на місці, він повинен розширюватися за рахунок не лише дрібних політичних партій, які увійшли до Комітету, але й за рахунок громадських діячів, моральних авторитетів та громадських організацій та об’єднань, адже КОД – це «не партійна структура, створена до парламентських виборів, а це форма протесту проти політики владного режиму».

Стосовно ж подій 24 серпня в Києві, то Олесь Доній переконаний, що вони засвідчили страх влади перед власним народом.

«Влада вперше за 20 років незалежності України не дозволила українцям зустріти це свято на Хрещатику. Влада боїться своїх громадян і це виглядає жалюгідно», – заявив Олесь Доній.

За його словами, дві інші ходи, у яких не брали участі опозиційні політики, толерувалися владою і міліція не чинила їм перешкод на шляху.

«Ми стали свідками вибірковості не лише судової системи, тепер у нас є й вибірковість святкувань», – переконаний нардеп.

В цілому Олесь Доній вважає, що опозиційне святкування Дня незалежності пройшло під знаком «плюс».

«Перемогою це назвати важко, адже не було досягнуто конкретної мети, але демонстрація спільних дій різних політичних сил є свідченням нашої єдності. Це безумовний позитив», - підсумував політик.

Він також звинуватив провладну команду у тому, що вони не розуміють суті Дня незалежності, а тому не заслуговують бути при владі в Україні.

«24 серпня показало, що люди, які прийшли до влади і які не виборювали незалежність, не розуміють суті цього свята. Так само як і не розуміють цінності незалежності України. Коли таку видатну людину, борця за незалежність, політв’язня, як Левко Лукяненко не допускають до святкувань – це вершина цинізму та жалюгідності влади», – зазначив Олесь Доній.

Його колега, нардеп від НУНС, один із координаторів Комітету опору диктатурі Тарас СТЕЦЬКІВ переконаний, що влада на День незалежності у Києві готувала провокації, свідомо намагаючись зіштовхнути колону опозиціонерів із правоохоронцями. За його словами, влада хотіла повторити в Києві події 9 травня у Львові.

«Влада готувала той самий сценарій, що був у Львові 9 травня, однак світові телеканали вчора показали тільки репресивну машину, адже людям, які прийшли святкувати 20-річчя своєї Незалежності, перегородили дорогу і не дозволили пройти з полотнищем національного стягу. Депутати першого скликання, які несли цей стяг і які стояли біля витоків незалежності, не змогли гідно відзначити цей день. Міліція брутально зупинила мирну ходу, ось що показали світові ЗМІ», – заявив Тарас Стецьків.

Він вважає те, що влада не дала відсвяткувати День незалежності у столиці громадянам, означає, що Янукович почав писати для себе сценарій революційного самосуду.

«За акцію до Дня незалежності у Києві нардеп виставив трійку з плюсом, адже захід не зібрав очікувану кількість людей, але, на його думку, акція вдалася. «Опозиція не програла владі. Величезним плюсом є те, що опозиціонери не піддалися на провокацію влади і вчасно зупинили гарячі голови. Це показало, що ми зрілі і зважені. Звичайно, 10 тисяч мітингувальників – це не та цифра, яка може налякати владу, але це перший крок у нашій боротьбі», – заявив Тарас Стецьків.

Позитивом нардеп вважає й те, що всі опозиційні лідери почули заклик про об'єднання.

"Це дає шанс для витворення єдиного керівного органу опозиції в Україні", - вважає Тарас Стецьків.

Лідер ВО «Свобода» Олег ТЯГНИБОК теж не вбачає у акції поразки опозиційних сил, а навпаки це стало поразкою влади.

За його словами, в багатьох містах України та у самій столиці суд заборонив українцям святкувати День незалежності, а це свідчить про те, що влада боїться власного народу та ховається від нього за міліцейськими щитками.

«Влада готова сьогодні до пісенного майдану, вона більше не боїться слів, тому дія повинна бути інакшою. Українці хотіли мати це свято, і вони його отримали. Влада ж обгородила себе «Беркутом» і продемонструвала, що в разі чого буде ховатися за танками», – зазначив лідер ВО «Свобода».

За його словами, акція опозиції – це перша велика спільна акція, де політичні сили не вели перехресних звинувачень одні одних.

«Опозиція не призначала бою чи битви. Влада свідомо готувала провокації і добре, що вдалося уникнути кривавої бійні. Вчора було свято українців і в цей світлий день люди відзначали 20-річчя незалежності, а владу скидатимуть в інший день», – підсумував Олег Тягнибок.

Натомість політолог Володимир ЦИБУЛЬКО побачив і негативи у акціях опозиції.

«Негативом акції опозиційних сил 24 серпня у Києві була спроба радикалізації заходу, що дало змогу провладним ЗМІ трактувати це, як неспроможність продукувати ідеї, а лише вміння провокувати конфлікти», - повідомив Володимир Цибулько.

За його словами, поки Комітет опору диктатурі займатиметься випуском пари, доти буде програвати владі.

«Головним його прорахунком була заявка на 30 тис. учасників Маршу. Відштовхуючись від цієї цифри, силовики підтягнули відповідну кількість правоохоронців, а відтак, сталася та істерія. В результаті міліції було більше ніж мітингувальників. Це технічний прорахунок опозиції», – вважає політолог.

Володимир Цибулько зазначив, що в акції взяло участь не 10 тис громадян, а значно менше і пояснює він це тим, що люди очікували від свята спокою, веселощів та втіхи, а не викиду зайвого адреналіну.

«Люди не надто підтримали акцію опозиції, адже були розпорошені та святкували в різний спосіб. Хтось взяв участь у параді вишиванок, а хтось очікував вечірнього концерту. Звичайно, опозиція могла б зібрати й більше людей, якби чітко оприлюднила якою б вона бачила 20-річчя незалежності, якби Президентом України була Тимошенко», – переконаний Володимир Цибулько.

Він також висловив свої припущення щодо перспективи Комітету опору диктатурі. Тим, що Комітет опору диктатурі першим кроком у боротьбі проти владного режиму визначив опозиційне святкування Дня незалежності в Києві та обєднання всіх опозиційних сил, Комітет отримав першу внутрішню перемогу.

«Безперечно, внутрішньою перемогою Комітету опору диктатурі можна вважати максимальну кількість опозиційних політичних лідерів, які приєдналися до Комітету напередодні Дня незалежності. Однак, попри все Яценюк та Тягнибок залишатимуться самостійними політичними гравцями й триматимуть свою партійну лінію, а «Наша Україна» не розміняє Ющенка на Тимошенко та пропонуватиме свою лінію в Комітеті», - вважає політолог.

Не побачив волі до життя в акціях опозиції політолог Віктор НЕБОЖЕНКО, який звинуватив опозиціонерів у млявості та пасивності.

«В акціях опозиції не було волі до життя, старенькі люди – це основна маса опозиційного заходу на День незалежності. Тому це виглядало так, ніби опозиція робить вигляд, що пручається, а влада робить вигляд, що обороняється», – повідомив політолог.

На думку політолога вчора, 24 серпня, в Києві все виглядало не те що сумно, але й підозріло.

«Акція «Україна без Кучми» була живою, а вчорашня акція в Києві не тягне на назву «Україна без Януковича». Більше того, ці акції ніяк не впливають на Януковича», – переконаний політолог.

Віктор Небоженко вважає, що виглядало так, ніби опозиція мала домовленість із владою, мовляв, ті не проривають кордон міліції, а міліція, натомість, нікого не затримує. Хоча, на думку політолога, навіть якби опозиція надумала чинити силовий тиск на кордон міліції, то це не дало б ніякого результату, адже питання в рівні опозиційних сил.

«Місто, в якому був Майдан, повністю згасло. Влада веде себе по-хамськи. Кияни не можуть пройти з прапором по своєму місту на День незалежності. Це просто неприпустимо. Висновок – рівень опозиції не відповідає рівневі наглості влади», - підсумував Віктор Небоженко.

Політолог Володимир ФЕСЕНКО назвав акцію Комітету опору диктатурі 24 серпня в Києві – першою спробою опозиції продемонструвати свою силу, єдність та показати зуби та м’язи владі. І, на думку політолога, ця спроба була не дуже вдалою.

«Опозиції час зрозуміти, що слід готуватися до затяжної боротьби, а кавалерійським штурмом, до чого звик БЮТ, захопити владу не вийде. Байдуже до акції поставилися й люди, які ввечері зібралися на концерт. Це свідчить, що суспільство критично ставиться до влади, але й критично ставиться до опозиції. Опозиціонерам потрібно довго та результативно переконувати народ у тому, що вони здатні щось змінити, і декларувати це не лише в політичних гаслах, адже людей більше турбують економічні питання», - заявив Володимир Фесенко.

Анна НОВИК.

Фото - photo.i.ua

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ