Учора у Львові відбулась підсумкова конференція соціального проекту "Рука допомоги". Тож, скільки грошей освоїли українські сім'ї, зокрема, на Львівщині, та чи є перспектива такої ініціативи у наступному році? Про це та інше читайте далі.
У Львові стартувала підсумкова конференція проекту "Рука допомоги"
У рамках проекту "Рука допомоги" було надано понад 20 млн гривень поворотної фінансової допомоги безробітним малозабезпеченим та внутрішньо переміщеним українцям на відкриття бізнесу, а також підприємцям на створення нових робочих місць.
Найчастіше учасники обирають бізнес у сфері надання послуг населенню. Будівельники, ремонтники, ріелтори, власники салонів краси, ветеринарних кабінетів та інші представники галузі захистили 100 бізнес-планів. На другому місці традиційно залишається сільське господарство – 52 нових фермери вже отримали фіндопомогу. 38 проектів – у сфері виробництва, найчастіше – продуктів харчування, одягу, декору та меблів. 32 підприємці займаються торгівлею, в тому числі онлайн.
"Як відомо загалом на цей бюджетний рік було виділено 20 млн грн, а зокрема на Львівщині було освоєно близько 9 млн грн. Статистика свідчить про те, що найактивніше відкривають власні справи у нас на Львівщині – 115 людей, а також на Харківщині – 79, на Полтавщині – 47. По одному підприємцю з’явилося у Баранівській об’єднаній територіальній громаді Житомирської області та Миколаївській громаді Донецької області. Якщо говорити про сфери діяльності на Львівщині, то дехто з новоспечених підприємців обрав для себе вирощування полуниць та інших ягід, садівництво, будівництво, торгівельну сферу тощо", – розповів Гал-інфо директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк.
Від травня 2018 року проект "Рука допомоги" почав надавати фінансову допомогу підприємцям на розвиток бізнесу за умови створення нових робочих місць та працевлаштування на них учасників пілотного проекту та ветеранів ООС. За чотири місяці у трьох пілотних областях (Львівській, Полтавській та Харківській) 70 діючих підприємців скористалися такою можливістю, 53 – вже отримали кошти на необхідне обладнання та матеріали і створили 88 нових робочих місць. Абсолютна більшість з них – це представники місцевого малого бізнесу. Сума фінансової допомоги, наданої на розширення бізнесу в рамках проекту, склала близько 4 мільйонів гривень.
"За рахунок сплати єдиного соціального внеску, підприємець має можливість погашати поворотну позику. Якщо підприємець буде успішно працювати, то вже через три роки всі кредити будуть погашені. Повертати потрібно лише різницю між сумою фіндопомоги та сплаченими за три роки податками і зборами. А в разі, якщо учасник стає роботодавцем для двох інших учасників — фінансова допомога взагалі стає безповоротною. Окрім фінансування, учасники проекту на старті своєї підприємницької діяльності отримують консультаційну підтримку та супровід у підготовці бізнес-плану", – пояснив Василь Барилюк.
Перші учасники пілотного проекту отримали обладнання та матеріали для започаткування власної справи та почали працювати у вересні 2017 року. Станом на 1 грудня 2018 року, завдяки проекту "Рука допомоги", вже 243 учасника проекту захистили бізнес-плани, а 213 з них отримали фінансову допомогу та розпочали підприємницьку діяльність. Загальна сума фінансової допомоги, що була надана (або надійде найближчим часом) підприємцям-початківцям, склала 13,5 млн гривень.
Однією з учасниць проекту стала жінка з Миколаївського району Львівської області Катерина Дубик. Жінка вже понад десять років займається пошиттям одягу і зізнається, що завжди мріяла відкрити власну справу.
"Моя сім’я є малозабезпеченою, тому ми тісно співпрацюємо з відділом соціального захисту. Там мені розповіли, що є така програма як "Рука допомоги", і можна скористатись такою можливістю. Насправді ми довго думали, бо завжди важко наважитись на новий крок.
Все почалось з того, що з’явилось бажання вирватись з дому, адже кілька років поспіль була у декретній відпустці. Попри те, що я продовжувала працювати, маючи дітей, все ж хотілось вирватись з тої зони комфорту і почати повноцінно працювати, відкрити свою власну справу.
Порадившись вдома ми все ж прийшли до висновку, що варто щось змінювати у житті, тому вирішили ризикнути. Спершу я пішла у Миколаївській центр зайнятості, де дізналась більш детально, з чого починати і які мають бути мої перші кроки. Їздила на курси з бізнес–планування, що проходили у Центрі зайнятості. Окрім знань отримала і корисні знайомства. Після написання бізнес- плану потрібно було його захисти. На щастя відповідь комісії була позитивна, тому мені виділили кошти на відкриття ательє в сумі 68 тисяч гривень. Зараз ми повертаємо кредит податками, адже працевлаштувала двох осіб.
Ці гроші я витратила на придбання нового обкладення для роботи. Ось, наприклад, ми придбали праску, машинку, стіл тощо. Опісля мені вдалось знайти працівників. Починаючи з квітня 2018 року ми почали працювати. Тож, робота кипить і по цей день. Тож, у підсумку я повірила у себе, маю власну справу, завдяки підтримці держави та місцевих органів влади", – розповіла підприємець-початківець Катерина Дубик.
Перукар з Львівщини Оксана Кушнір теж багатодітна мама, якій вдалось успішно пройти курси та написати бізнес-план.
"У центрі зайнятості мені, як матері трьох дітей, порадили взяти участь у програмі "Рука допомоги". Спершу я пройшла навчання, опісля написала бізнес-план, захистила його. Після чого мені дали кредит у розмірі понад 70 тисяч гривень, аби я змогла відкрити новий сучасний салон краси.
За ці кошти ми закупили мийку, перукарські крісла, педікюрне та манікюрне обладнання тощо. Тепер мені потрібно сплатити 15% від запозиченої суми. На жаль, нам ще не вдалось знайти хоча б двох працівників з малозабезпечених сімей або переселенців, тому зобов’язані повернути кредит.
Почнемо заробляти ми десь через два-три роки. Звичайно, що у місті є конкуренти, але це безумовно перевага, бо спонукає нас розвиватись та вдосконалюватись», - розповіла Оксана Кушнір
На підсумковій конференції проекту "Рука допомоги" нам також вдалось поспілкуватись з директоркою Кам’янка-Бузького районного центру зайнятості Оксана Довганик.
"На практиці ми пересвідчились у тому, що проект "Рука допомоги" виконує соціальну важливу місію. Адже, зокрема, на Львівщині живуть багато людей з числа малозабезпечених та внутрішньопереміщених осіб, яким потрібна консультативна та матеріальна допомога у відкритті власної справи.
У результаті реалізації програми в нашому районі вже створено п’ять підприємств – це позитивна статистика і ми сподіваємось, що тенденція тільки розвиватиметься. Зі своєї сторони ми намагаємось активно залучати все нових і нових підприємців. До того ж, це сприятиме працевлаштуванню, адже нове підприємство – це нові робочі місця", – розповіла Оксана Довганик.
Серед власників цих п’ятьох новостворених підприємств є і мати чотирьох дітей Ірина Кравець. Жінка разом з чоловіком після довгих роздумів та вагань все ж таки наважились зробити перший крок на шляху до щасливого та забезпеченого майбутнього їх сім’ї.
"Ми давно мріяли про власну справу, але грошей не мали. На щастя, працівники Кам’янка-Бузького районного центру зайнятості підказали нам, як можна реалізувати свій задум. І ось, вже сьогодні у нас є магазин вікон, дверей та комплектуючих до даху. Завдяки професійно розробленому бізнес-плану нам вдається без затримок сплачувати єдиний внесок і податок. Тож, хочу порадити усім сім’ям тільки одне – вірте у свої мрії та не бійтесь їх реалізувати", – поділилась своїм життєвим досвідом Ірина Кравець.
З лютого 2018 року до проекту "Рука допомоги" долучилися Кіптівська об‘єднана територіальна громада Чернігівської області (3,4 тис. жителів), Миколаївська ОТГ Донецької області (17,5 тис.) та Баранівська ОТГ Житомирської області (23 тис.). Станом на 1 жовтня 60 жителів цих громад написали заяви про участь у проекті, у тому числі п’ятеро – на отримання поворотної фіндопомоги.
Загалом за період реалізації проекту у пілотних регіонах (Харківській, Львівській та Полтавській областях, а також у трьох громадах Донецької, Житомирської та Чернігівської областей) безробітні малозабезпечені громадяни та внутрішньо переміщені особи подали понад 5 тисяч заяв на участь у проекті. Більшість - 3500 осіб, прагнули знайти роботу, з них понад 1750 вже працевлаштовані. Понад 850 учасників взяли участь у тимчасових оплачуваних роботах на користь своїх громад.
Додамо, що законопроект про нову систему допомоги на започаткування власної справи буде внесений до Верховної ради не зважаючи на "передвиборчу лихоманку".
"Рука допомоги" - започаткування власної справи для малозабезпечених
Довідка. "Рука допомоги" – пілотний проект Міністерства соціальної політики України, який реалізується за підтримки Світового банку. Мета проекту – сприяння безробітним малозабезпеченим та внутрішньо переміщеним особам у працевлаштуванні, залученні до громадських робіт або започаткуванні власної справи (шляхом надання поворотної безвідсоткової фінансової допомоги у розмірі близько 70 тисяч гривень). При цьому сплачені за три роки податки і збори враховуються як повернення допомоги.
"Рука допомоги" заохочує місцевий бізнес до створення робочих місць: у разі працевлаштування двох учасників проекту підприємства також можуть отримати поворотну фінансову допомогу на закупівлю нового обладнання.
Як пілот, "Рука допомоги" вже діє в Харківській, Полтавській та Львівській областях, а з 2018 року – також в окремих об’єднаних територіальних громадах Житомирської, Донецької та Чернігівської областей.
За підсумками реалізації пілотного проекту буде розроблено законопроект щодо розповсюдження успішного досвіду на всю територію України. Очікується, що запровадження нових механізмів дозволить суттєво знизити рівень безробіття в країні, зменшити соціальну напругу та створити нові робочі місця.