Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Прощавай "залізна" Меггі!

8 квітня 2013 року на 88-му році життя померла баронеса Маргарет Гільда Тетчер – 71-й прем’єр-міністр Великобританії, перша жінка, яка стала главою уряду європейської держави. Її прем’єрство тривало 11 років (1979-1990 рр.) й було найтривалішим у ХХ столітті. Після лорда Ліверпула (160 років до цього) вона стала першим британським прем'єр-міністром обраним на три терміни поспіль.

Немає пророка в своїй Батьківщині!

Ставлення до неї було не однаковим за життя й залишилося таким же й після її смерті. Сотні британців вийшли на вулиці міст, сльози в очах, але також чимало було й таких, які зустріли цю новину з неприхованою радістю – байдужих до цієї людини не спостерігалося!

Як зазначають самі британці її більше любили за межами Британії, ніби підтверджуючи цим самим істину про відсутність пророка в своїй Батьківщині! З особливим піднесенням її приймали у посткомуністичних країнах – Польщі, Росії, Грузії, Вірменії, – де вона символізувала відданого борця з комуністичною тиранією.  

Залізна леді

Маргарет Тетчер успадкувала країну, яка потребувала серйозного “лікування”: високий рівень безробіття, інфляція, страйки, економічна криза – такими були реалії Англії наприкінці 70-их.

Щоб стабілізувати економічну ситуацію, уряду, який вона очолила, довелося вдатися до дуже жорстких й непопулярних заходів. Саме тому посада прем'єр-міністра не принесла їй поваги співвітчизників, її тоді навіть називали “найбільш непопулярною жінкою Великобританії”.

Перебуваючи під шквалом критики, М. Тетчер завжди зберігала дивовижний спокій й продовжувала керувати країною так, як вважала за потрібне. У будь-якій ситуації вона проявляла справді залізну витримку та виняткову силу волі, яку часто трактували як самовпевненість.

Я разом з іншими вирішую, яким шляхом нам йти, – говорила М. Тетчер, – після чого я докладаю зусиль, щоб пройти обраний шлях, подолавши всі труднощі. З моєї точки зору, це не самовпевненість. Це рішучість.”

Радикальний консерватор

Маргарет Тетчер – була яскравим політичним феноменом свого часу. Її феноменальність полягає не в тому, що вона була першою жінкою прем’єр-міністром Сполученого Королівства, і не в тому, що вона більш ніж 14 років очолювала партію торі. Її феноменальність в тому, що, будучи буржуазним консерватором за поглядами, вона була найбільш радикальним політиком в своїх діях!

Відстоюючи тетчеризм, вона, по суті, поховала соціалізм, який в 70-их роках, здавалося, назавжди схопив за горлянку Великобританію. “Важко собі пригадати і точно уявити картину життя Британії двадцять років тому,– писав про ті часи граф Кейтнеський. – Захід втратив чуття мети і Держава почала втручатися в багато сфер нашого життя. Здавлося, ми потрапили у трясовину, з якої нас не здатен був визволити жоден уряд. Маргарет Тетчер була першим лідером у Європі, який став і сказав, що є кращий шлях.

Що таке тетчеризм?

Хай які драматичні випробування надсилала їй доля, вона завжди гідно їх долала. Практично всі, хто знав М. Тетчер, відзначають її безкомпромісність, категоричність, послідовність у відстоюванні своєї позиції, що згодом отримало назву ”тетчеризм”.

У одному з телевізійних інтервю вона сама визначала суть цього феномену: “… я не створювала цього терміну у тому сенсі, який визначається закінченням ”-ізм”. Дозвольте мені розповісти, що за ним стоїть. За ним стоять розумні фінанси та управління уряду справами нації логічним з фінансового погляду чином. За ним стоять чесні, не інфляційні гроші; за ним стоїть життя відповідно до можливостей, за ним стоять стимули, оскільки ми добре знаємо, що зростання і економічне процвітання нації пов’язані із зусиллями людей, з яких вона складається, а вони потребють таких стимулів, щоб працювати якомога старанніше. Ось що привело до економічного зростання. Але це ще не все.

За цим терміном стоїть широка власність на майно, будинки, накопичення. За ним стоїть сильна оборона, надійні союзники і друзі, яким можна довіряти. Люди називють це ”тетчеризмом. По суті, це просто здоровий глузд і віра у підприємливість та здібності людей. Моє завдання полягає лиш в тому, щоб очистити їх і випустити на волю. Вони завжди були там. Вони завжди були притаманними британському народові, але не могли розквітнути в умовах соціалізму, а тепер вони визволились. Ось і все, що собою представляє тетчеризм”.

Вона була єдиним прем’єр-міністром, чиє прізвище перетворилося в ”ізм”. Ніхто ніколи в британській історії не говорив про ”дізраелізм, хітизм чи навіть ”черчіллізм”, а от термін “тетчеризм” упевнено ввійшов у сучасний політичний лексикон.

Її діяльна особистість, – писала поважна газета ”Мейл оф Санді,– ставить її на голову вище всіх інших лідерів на світовій сцені”.

Чужа серед своїх

Для здійснення своєї політики вона потребувала сильної команди. І вона її сформувала. Однак весь час її оточували соратники, помічники, підлеглі, але не друзі. Соратники її поважали, помічники – слухались, підлеглі – боялися. Але усі вони не могли та й були не здатними захистити її на політичному Олімпі. Як результат – у розквіті сил та задумів – вона була відправлена у відставку, у тім числі через зраду найближчих соратників.

Це була блискуча відставка! ”Ми боролися, ми воювали щоб перемогти”,– скаже вона прощаючись із своєю резиденцією на Даунінг-стріт 10.

Батьківщина її не забуде!

“Без сумніву, Маргарет Тетчер показала світу, – писав сер Крістофер Лоусон, – що Британія здатна й повинна припинити бути посміховищем для всього західного світу. В цьому вона була дуже успішною, і країна у великому боргу перед нею”.

Перебуваючи постійно в стані повної бойової готовності, вона постійно виступала за Британію. І так само, як вона змінила саму Британію, вона змінила погляди на Британію й інших країн. Завдяки Маргарет Тетчер, Британію знову сприймають як сильну, процвітаючу державу, яка задає тон у світових справах.

P.S. Нині, прощаючись із цією легендарною особистістю, нам, українцям, просити б  Бога про такого лідера для себе.

Юрій Шведа, політолог

Фото: svit24.net

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ